Windows Gezgini hatası...

HPQ-User
21-08-2008, 11:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

KazımEfendy sormuş:
Sürekli  ekrana  '' Veri Yürütme Engellemesi-Microsoft Windows''   diye bi pencere geliyor . iletiyi kapatı tıklıyorum tüm ekran gidiyor ve Hata raporu gönder ve gönderme şeyi geliyor. Bunun çözümünü bir forumda okudum denetim masası sisteme girip ayarldan bişeyler yapmalıymışız ama denetim masasındaki sistemine giremiyorum çift tıklıyorum girmiyor. Bu sorunlar nasıl çözülebilir.Acilll yardım lütfenn

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Özellikleri tam bilmiyorum :S pc benim değil ondan çok acele çözmeliyim ...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)

Banned
21-08-2008, 12:02   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
1,447 mesaj

Buna, son kurduğunuz bir programın ( Mesela filmleri izlemek için kurduğunuz bir Codec programı vb.) ya da yaptığınız güncellemenin sebep olduğunu düşünüyorum. O yüzden ilk olarak 2 önerim olacak;

1) Son kurduğunuz programları gözden geçiriniz. Gerkirse kaldırınız.

2) Program Ekle/Kaldır'a bakıp Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı kurulu ise kaldırınız.

Ayrıca bu bilgiler işine yarayabilir..

Veri yürütme engellemesi (DEP), kötü niyetli kod kullanımından korunmaya yardımcı olmak üzere ek denetimler gerçekleştiren bir dizi donanım ve yazılım teknolojisidir.

Daha fazla bilgi için tıklayın

DEP 32 bit işlemcilerde software olarak çalışırken 64 bit işlemcilerde hardwaredir.

Sorun çıkartan programa bir ayar yapmak için ;

1.Başlat'ı ve Denetim Masası'nı tıklatın, sonra da Sistem’i çift tıklatın.
2.Gelişmiş sekmesini tıklatın. Ardından, Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.
3.Veri Yürütme Engellemesi sekmesini tıklatın.
4.OptIn ilkesini seçmek için, Sadece önemli Windows program ve hizmetleri için DEP'yi aç seçeneğini tıklatın.
5.OptOut ilkesini seçmek için, Seçtiklerim dışındaki tüm program ve hizmetler için DEP'yi aç seçeneğini tıklatın.
6.OptOut ilkesini seçtiyseniz, Ekle'yi tıklatın ve DEP kullanmasını istemediğiniz uygulamaları ekleyin.

DEP'i kopmple kapatmak için ;

Boot.ini dosyasındaki /noexecute=OptIn satırında OptIn değerini AlwaysOff olarak değiştir.

Boot.ini dosyasını bulamazsan Bilgisayarım simgesine çift tıkla açılan pencereden araçlar/klasör seçenekleri/görünüm'ü açıp Korunan işletim sistemi öğelerini gizle satırındaki tiki kaldırıp tamam'a bas.Sonra klavyeden F3 tuşuna basıp boot.ini dosyasını arat.

Bide bunu dene ..

Bilgisayarım'a sağ tıklayarak Özellikler > Gelişmiş ve Performans
Ayarlar > Veri Yürütme Engellemesi
Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP'yi aç

İnşallah bu bilgiler faydalı olmuştur..

Son Düzenleme: suskun_kral ~ 21 Ağustos 2008 12:06
kazımefendy
21-08-2008, 18:22   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Bi sorun daha var :( denetim masasındaki sisteme giremiyorum çift tıklıom , her şeyi yapıyorum giremiyorum... Sorduğum bi kaç kişide bu olayı sistem den çözebilceğimi sölediler sizinde sölemenizle büyük bi ihtimal ordan düzeltecem bu hatayı.Ama nasıl gircem sisteme yok mu başka çaresii ?  Ve şimdiden tlkkür ederim yeni buldum bu forumu harika bi ortam ...

kazımefendy
21-08-2008, 18:29   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

off bu ne ya anlamıom dediiniz hiç bi yere giremiyorum sanki halledicelk her yer bilreq bozulmus gibi... Bilgisayarım a sağ tıklıyorum özelliklere tıklıyorum aynı sisteme girmemesi gibi özlliklere de girmiyor yoq böle  bişe:(               Son 1 soru Format atsam tüm pc ye sorunlar biter mi ?

Banned
21-08-2008, 18:55   |  #5  
Banlandı
1,447 mesaj

Format atrasanız herşey biter tertemiz bir pc ye sahip olrusunuz :D

kazımefendy
21-08-2008, 19:04   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

Varya Çok tşkkürlerrrrr.......Nasıl not veriliyor Vermek istiyorum .. son kez onuda yazarsanız :D notutnuzu vereyim..

Banned
21-08-2008, 19:10   |  #7  
Banlandı
1,447 mesaj

Benim yazdığım yazının yanıdan bu yorumu değerlendir var sana mail gelmesi lazım.. maili tıkla buraya yönlencek ondan sonra benim yazdığım yorumun altında bu yorumu değerlendir var 1-5 arası orda işte :d ne ise çok uzattım..

Son Düzenleme: suskun_kral ~ 21 Ağustos 2008 19:11
SADO2
02-11-2008, 17:33   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Suskun Kral'a, engin bilgisi için teşekkürler...
"Veri yürütme engellemesi" sorununu Windows Vista Home Premium, 32 bit sistemde ben de çok yaşıyorum. Yukarıdaki önerilere ekleyeceğiniz olur mu... teşekkürler şimdididen.

Banned
02-11-2008, 18:29   |  #9  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj

Sadece Format çözüm diil kayıt defteri ayarlarını bil fiil düzelten bir program AMvo killer da (Tarafımdan Türkçeleştirildi) http://uploaded.to/?id=1tndpn da kullanmalısınız(Autorun,inf,amvo,win32s virüslerini temizleyen bir Script),Ve güncel bir antivirüs yazılımı da gerekir.Size kendi başımdan geçen olayı kısaca anlatıyıim;Bende de benzer sorun vardı Gİzli dosylar gözükmüyor,kayıt defteri bozulmuştu ve virüs kaynıyordu,Ve KAsperky i. s. 2008 (güncel),Eset nod32 Smart Security (güncel)vardı.En son çare olarak format atmıştım ama tekrar aynı durum olunca şok olmuşttum!!!En son çare olarak biraz int. de araştırma yaptım ve AMvo killer "ı buldum işlem bitince Nihayet o sinsi virüsten kurtuldum(s.bat,make.cab),Tabii Antivirüs yazılımımı değiştirmeye karar verdim ve FOrumdan bi arkadaşın tavsiyesi üzerine Avira Premium Security Suite 2008 kullanmaya karar verdim ve sitesinden (90 günlük deneme lisansı ile) indirdim,Ve bir daha virüsler pcmin yanına bile yaklaşamıyor,(En tehlikeli Trojan bile) Size de öneririm...Linki burda Şaşkın Biraz Hikaye gibi oldu Ama !!!  Beğendim Link burda(Vista Uyumludur) http://dlpe.antivir.com/down/windows/prem_sec_winnt_en_hp.exe