Windows görevlerini otomatikleştirin!

CHIP Online
07-04-2009, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Rutin olarak yaptığınız PC bakım işlerini Windows'un otomatik olarak yapmasını ister misiniz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... lestirin_11952.html

Resimlerle: Windows'u Görev Zamanlayıcı ile otomatikleştirmek

Yedek oluşturmak, sabit disk birleştirme, virüs taraması yapmak: Bilgisayarda yapmanız gereken bakım çalışmaları genellikle sıkıcı ve zaman alıcıdır. CHIP Online püf noktası ile tüm bu işleri Windows'a yaptırabilirsiniz.

Her kullanıcı arada bir bilgisayarında bakım çalışması yapmak zorunda kalabilir. Tüm bu çalışmalar zamanınızı alır ve genellikle can sıkıcıdır. Elbette bir kurtuluş yolu mevcut: Windows geliştiricileri bu tip işleri sizin yerinize sistemin otomatik olarak yapmasını sağlayan bir mekanizmayı işletim sistemine yerleştirdi. Windows'un Görev Zamanlayıcısı bilgisayar başında olmadığınız zamanlar sizin yerinize bakım işlerini gerçekleştirebilir.

Hatta birçok BIOS sürümü buna ek olarak zaman kontrollü bir boot-fonksiyonu da sunuyor. Bu otomatik başlatıcıyı görev zamanlayıcısı ile beraber kullanın. İşte bunu yaptığınızda ekran önünde olmadığınız zamanlar o sıkıcı bakım işleri kendiliğinden gerçekleşir. CHIP Online püf noktası görev zamanlayıcısını komutlar yardımı ile nasıl kullanabileceğinizi gösterecek. Resim köşemizde görev zamanlayıcısının kullanım alanlarına dair birkaç örnek bulabilirsiniz. Görev örneklerini gördükten sonra gerisi size kalmış: Paralel komutlarla siz de kendi otomatik düzeninizi oturtabilirsiniz.

Tüm konu: Windows görevlerini otomatikleştirin!

Resimlerle: Windows'u Görev Zamanlayıcı ile otomatikleştirmek

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Görev Zamanlayıcıyı anlatılan örneklerin dışında kullanmayı denediniz mi?

Enes34
07-04-2009, 11:17   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

Yararlı bilgi teşekürler

kkkmert
11-04-2009, 10:40   |  #3  
Yıllanmış Üye
300 mesaj

Daha çok örnek verilse daha anlaşılır olur uygulamalı öreklerin çogaltılmasını istiyorum mümkünse.
at 10:37/every:defrag.exe -c birde komut starını bunu yazdım kayıt girildi diyor fakat çalışmıyor.

Bird bu görevleri nasıl iptal edecegimize dair bilgide verilse çok güzel olur.

Son Düzenleme: kkkmert ~ 11 Nisan 2009 10:57
TuncaBozkurt
11-04-2009, 20:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Hayır, kullanmadım.

kkkmert
Daha çok örnek verilse daha anlaşılır olur uygulamalı öreklerin çogaltılmasını istiyorum mümkünse.
at 10:37/every:defrag.exe -c birde komut starını bunu yazdım kayıt girildi diyor fakat çalışmıyor.

Bird bu görevleri nasıl iptal edecegimize dair bilgide verilse çok güzel olur.

Denetim Masası'ndan Zamanlanmış Görevlere girip "Zamanlanmış Görev Ekle"yi çalıştırarak da defrag.exe'nin belli aralıklarla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde eklediğiniz zamanlanmış görevleri de buradan(Denetim Masası>Zamanlanmış Görevler) silebilirsiniz.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 11 Nisan 2009 20:39
kkkmert
12-04-2009, 22:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
300 mesaj

Denetim masasından yapılan ayarlarda çalışmıyor defrang konu başlıgı açılıyor fakat konunu tam olarak nasıl kullanılacagı detaylar es geçiliyor.

Ayarları yapılan basit bir çalışma hata veriyor.
Aşagıdaki resimde hta veren resmi ekledim.

Son Düzenleme: kkkmert ~ 12 Nisan 2009 22:08