"Windows Mac'ten daha sağlam"

CHIP Online
19-04-2010, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ünlü hacker'dan Mac kullananları kızdıracak sözler: İşte hacker gözüyle Windows-Mac karşılaştırması.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... a-saglam_19535.html

Resimlerle: En iyi 20 güvenlik aracı!

Ünlü hacker Marc Maiffret, Mac kullanıcılarının bilgisayarlarının daha güvenli olduğuna yönelik övünmelerine, dalga geçerek yanıt verdi.

Apple hayranlarının güvenlik konusunda çok cahil olduğunu, markanın da güvenliğe önem vermediğini söyledi. Hack yarışmalarında Mac'leri kırmanın, güvenlik açığı keşfetmenin çok kolay olduğunu belirten Marc, Mac'in önemsenmediği için açıklarıyla çok fazla ortaya çıkmadığını belirtti.

Apple'ın ürünlerini Windows'tan daha güvenli olarak pazarlamasını, kullanıcıların virüslerden korkusu olmadığını belirtmesini çok yanlış bulan Marc "Mac'in kullanıcı kitlesi Windows kadar geniş olmadığı için" saldırı sayısının kıyaslandığında düşük kaldığını söyledi.

Tüm konu: "Windows Mac'ten daha sağlam"

Resimlerle: En iyi 20 güvenlik aracı!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Hackerı haklı buluyor musunuz?

Nicoll
19-04-2010, 14:14   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

"Apple'ın güvenlikte tek artısı Unix temelli bir işletim sistemi kullanmaları ve kendileri için zaten hazırlanmış bazı özelliklerden yararlanmaları oluyor." dedi.

Valla Mac'in güvensiz olduğu konusunda haklı mı haksız mı olduğunu somut bir kanıt sunmadığı için bilemeyeceğim. Ama yukarıdaki alıntıda söylediği kunusunda haklı. Aplle biraz armut piş ağzıma düş yapıyor...

Fattur
19-04-2010, 23:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Hem de sonuna kadar haklı adam. Tabi çoğu Mac'ci kabul etmek istemiyor bunu. Ben bu foruma kayıt olduğum ilk zamanlarda da bu tartışmalara girmiştim hatırlayanlar vardır belki...

Kapalı Hesap (53751)
21-04-2010, 18:42   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Hep aynı hikaye, bunları biliyoruz. Efendim, hack yarışmalarında 2 dakikada kırılıyor, kullanıcı sayısı az diye falan filan, iPhone'un kullanıcı sayısı fazla kendisinde de güvenlik açıkları çıkıyor hatta iPhone OS işletim sistemi çıkmadan kırılıyor falan filan... Ama günlük kullanımda güvenlikten şikayet eden var mı? Mac için de bu böyle kullanıcılarının işlerini güvenlik riski en az şekilde yürütebilecekleri yegane bir sistem olduğunu düşünüyorum.

Arda2993
23-04-2010, 19:50   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

bence en sağlam sistem linux'tur.çünkü açık kaynaklıdır.windows ve mac'in hiçbiri açık kaynaklı değildir.Açıkların kapanması üreticinin hevesliliğine bağlıdır.ama linux'ta,açıkları gören herhangi bir uzman açığı düzeltebilir.bu linux'u daha güvenli kılar.

Fattur
29-04-2010, 20:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Alıntı: Arda2993  
bence en sağlam sistem linux'tur.çünkü açık kaynaklıdır.windows ve mac'in hiçbiri açık kaynaklı değildir.Açıkların kapanması üreticinin hevesliliğine bağlıdır.ama linux'ta,açıkları gören herhangi bir uzman açığı düzeltebilir.bu linux'u daha güvenli kılar.
Veya o açıkları kullanabilir. Unutmayın herkes iyi niyetli değil dünyamızda...