Windows'tan sonra sıra MacOS'ta!

CHIP Online
22-05-2011, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Windows kullanıcılarının yıllardır başına bela olan sorun, artık Mac kullanıcılarının da belası!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... macos-ta_26975.html

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Windows ve MacOS arasındaki sonu gelmez rekabet, yıllardır sürüyor ve böyle giderse daha uzun bir süre de devam edecek. Biz kullanıcılar içinse asıl önemli olan bu iki firmanın ürettiği işletim sistemleri ve bu sistemlerin güvenliği.

Windows zararlı yazılımlarla uzun zamandır mücadele ediyordu ama Mac sahipleri daha önce herhangi bir şekilde zararlı yazılım kurbanı olmadılar; ta ki bugüne kadar... Yapılan açıklamaya göre Mac OS X işletim sisteminin ilk Trojan'ı meydana çıktı. Virüsün bunca yıl sonra ortaya çıkmasıysa birçok çevre tarafından normal karşılandı. Çünkü Mac OS X artık yeterince meşhur oldu ve hacker'lar başta olmak üzere birçok kullanıcının yeni hedefi olmaya hazır.

Mac cephesindeki bu korkunç gelişmelere karşın, Microsoft; yayınladığı son raporunda Windows ürünlerinin eskisine oranla çok daha güvenli olduğunu belgeledi. Windows XP SP3 32-bit cihazlardaki virüs bulaşma oranı her bin makinede 15.9 oranındayken, Windows 7 64-bit işletim sisteminde bu oran sadece binde 2.5.

Tüm konu: Windows'tan sonra sıra MacOS'ta!

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Peki siz Mac mi yoksa Windows mu tercih ediyorsunuz?

Alparslananadolu
22-05-2011, 21:56   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
642 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

Mac'cıların cakası fena bozulacak. Yıllardır Macintosh işletim sisteminin Windows'tan çok güvenli olduğunu söylüyorlardı. E, şimdi bu güvenlik yara almaya başladı. Aslında Mac'cılar bu duruma sevinmeliler. Çünkü virüs yazanlar artık Macintosh bilgisayarları adam yerine koymaya başladı.. :)