Windows tuş kısayollarına dur deyin!

CHIP Online
11-10-2012, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

En deneyimli kullanıcılar bile klavyedeki bu tuşlara yanlışlıkla basıyor; hayat zindan oluyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/win ... ur-deyin_36379.html

Resimlerle: Birbirinden ilginç 10 klavye!

Windows'u özellikle fare değil de klavye ile kullanmak isteyen kullanıcılara daha ilk sürümlerinden beri gelen klavye kısayolları, ya da diğer adıyla tuşkombinasyonları, son derece faydalı bir özellik. Ama özellikle Windows 7 ile beraber gelen ve Windows tuşuna işlevsellik katmayı hedefleyen klavye kısayolları en ters zamanlarda kullanıcıların başına iş de açabiliyor. Bugün bu tuşlar arasında yanlışlıkla en çok basılanları ve ortaya çıkardıkları problemlerin nasıl giderileceğine dikkat çekmek istiyoruz.


Ekran bir anda dönerse!


Ctrl + Alt ve ok tuşlarından birine yanlışlıkla bastığınızda ekranın bir anda tepe taklak olduğunu göreceksiniz. Bu problemi çözmek için Ctrl + Alt + Yukarı ok tuşuna basın, görüntü eski haline gelecektir.


Şifremi kabul etmiyor!


Aslında şifreyi doğru giriyorsunuz ama CAPSLOCK tuşu açık kalmış, tüm karakterleri aslında büyük harfle yazıyorsunuz. "aman canım, hiç olur mu öyle şey" demeyin, bu en çok yapılan hataların başında geliyor.


Numerik tuş takımı çalışmıyor!


Günümüzde bazı laptoplarda bile numerik tuş takımı bulunuyor. Num Lock tuşu bu tuş takımını açıp kapamaya yarar ve genelde numerik tuş takımının hemen sol üstünde yer alır ve klavyede özellikle Delete, Home gibi tuşlara ulaşmaya çalışırken hatayla en çok basılan tuştur.


<span style="text-decoration: underline;">Devamı yazının ikinci sayfasında...</span>


Tüm Konu: Windows tuş kısayollarına dur deyin!

Resimlerle: Birbirinden ilginç 10 klavye!

Kaynak: www.chip.com.tr