Windows'un göçmesi

immotheb
25-05-2009, 22:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Yaklaşık 2.5 senedir dönemsel olarak torrent ya da dc den dosya indirdiğimde, usb veya başka bir şekilde bilgisayarımdan dosya aktarımı yaptığım sırada ekran kararıyor, monitöre sinyal gitmiyor, fakat kasa kendisi çalışmaya devam ediyor. bilgisayara restart attığımda ise her seferinde çıkan farklı hata mesajları var. bunlar,

ya windows açılacağı sırada hoşgeldiniz yazısı geleceği sırada mavi ekran veriyor,
ya windowsun system32 dosyası kayboluyor
ya da bilgisayar açılırken profil ayarlarım kaybolarak açılıyor.

muhtemel sebebinin hard diskten olduğunu tahmin ediyorum, bir çözüm olur mu acaba?
gerçi bilgisayarım zaten 5 senelik, samsung 7200 rpm 40 ve 80'er GB'lık 2 hard disk var ve windows 40lığa kurulmuş durumda, kullanılan dosya sistemim NTFS. acil yardım bekliyorum, yarına sınavım var çalışmam lazım :(

Kapalı Hesap (128220)
25-05-2009, 22:57   |  #2  
Kapalı Hesap
395 mesaj

Merhaba,
Windows Xp Cd'si ile onarım yapın.

mancukya
25-05-2009, 23:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

2 bucuk senedir diyorsunda peki.
Makinayi acip icini hic temizledinmi ?
Antivirus, antimalware ve spyware icin tarama yaptirdinmi ? (Kaspersky norton nod32 kur tarat herseyi tarat temizler safsatlarini geciceksin inanmiyacaksin forumda hic birsey bilmiyen kisilerin yorumlarna)
ccleaner yada o tarz prgramlarla makinedkei gecicis eyleri temizlettinmi
Diskleri birlestirip hatali registry olaylarini tarattirdinmi.
Bios update yaptinmi
Mavi ekran hatalari icin ramlerin yerini degisip driverslari göncelleme yaptinmi.
Windows updatlerini yaptinmi
O dönem icin yetebilecek ram miktari bugun icin ise az geliyor olabilir ekleme yapmayi dusundumu

Sorunlar cok yerden olabilir ama bunlari yapmazsan bunlarin hepsi yada 1 tanesi bile sebeb bile olabilir.

Son Düzenleme: mancukya ~ 26 Mayıs 2009 00:00
immotheb
26-05-2009, 19:31   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

sistemde 512 Mb ram var şu anda. 2 defa ramin yerini değiştirdim çünkü slotlarından biri yanmış durumda zaten.
dün göçtüğü sırada sadece film izliyordum ve arkada torrent 80 kb/s ile indirme yapıyodu. bunda senedir göçtüğü durumların bir çoğu ben dosya indirirken ya da upload ederken oldu. sistemde donanımsal bir deişiklik yapmadım uzun süredir onunla alakası olduğunu düşünmüyorum.

dediğin önerilere gelirsek,
makinayı uzun zamandır temizlemiyorum, dedğin üzere bugün temizledim.
virüs taraması sık sık yapıyorum farklı programlarla elmden geldiğince
keza registry dosyalarını da sık sık temizlerim.
bios update yapmadım hiç, anakartım msi kt4av-l ve uygun update bulamadım, riskli iş olduğundan yapmak konusunda da emin değilim.
updateler zaten otomatik olarak yapılıyor her seferinde sorun yok.

işin ilginç bir diğer kısmı sadece windowsun gitmesi, bütün diskler olduğu gibi dururlarken windows açılış ekranına kadar gelip mavi ekran döndürdü her seferinde, başka bir diske kurmayı önermiş windows support onu denedm bakalım. belgelerime kadar her dosya da hala duruyor, çok enteresan