Windows Vista`yi soru cevaplarla tanıyalım

masterbg
23-05-2008, 03:03   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2006

Windows Vista çıkalı artık epey bir süre oldu ama daha tartışmalar hala dinmedi. Peki nedir bu işletim sistemi? Diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir. Burada bunları soru-cevap olarak anlatmaya calışacağım sizlere.

Yeni işletim sistemini çıkması belki de en çok XP kullanıcılarının merakını çekti.Yaklaşık beş senelik bir çalışmanın eseri olan Vista artık pazarda ve kullanıma geçti. Daha işletim sistemi çıkmadan önce hakkında değişik sayfalarda yazıldı çizildi. Belki de doğru yanlış haberler çıktı. Bukadar çok bilginin içinde neyin ne olduğunu, nasıl olduğunu bu yazımda sizlere soru-cevap yoluyla derli toplu anlatmaya çalışcam.

Şimdi isterseniz Vista ile ilgili merak edilen soruların ve onların cevaplarına geçelim.

Windows Vista ne zaman çıkması gerekiyordu?

İlk duyumlar vistanın 2003 yılında çıkacağını söylüyordu ve bu “Blackcomb” adında  ufak bir paket olacaktı. Bu paket XP işletim sistemindeki bazı hataları kapatacaktı. Bu zaman da Microsoft Longhorn adındaki bu geliştirme paketini 2004 yılında çıkacağını duyurmuştu. Aradan süre geçti ve bu süre içerisinde daha birkaç erteleme yasandı. Yıl 2006yı gösterdi ve Microsoft tekrar bir açıklama yaparak Windows Vistanın ancak 2007 yılının başında çıkabileceğini duyurdu.

Resmi olarak Vista işletim sistemi 30 ocakta raflarda yerini aldı ve satışa sunuldu.

Windows işletim sistemlerini takip edersek,  Windows Vista bunun neresindedir?

Buna cevap olarak ortalarda biyerlerde diyebiliriz. Vista doğru yolda atılmış büyük bir adım olarak sayılabilir. Daha birçok yeni özellik eklenebilirdi ama bunun yanında getirdiklerine bakarsan iyi yönde atılmış bir adım olarak sayabiliriz. Gereksiz hiçbirşey yok.

Yeni getirileri virüsler, Truva atları, spamlar şeklinde kötü amaçlı yazılımları alırsak Vista bu konuda çok ciddi adımlar atmış diyebiliriz.

Applenin yeni işletim sistemi Apple OS Vista ne durumda?

Bazı sınıflandırmalarda Apple OS X 10.4 ("Tiger") büyük ilgi görürken Windows Xpnın adı bile geçmedi. Fakat CES 2006'da Windows Vista bütün organizatörler tarafından en büyük ilgiyi aldı ve kendini kanıtladı.

Windows Vista ile Microsoft OS X ile aynı kulvarda yarışabilecek duruma geldi yeni getirmiş olduğu arama motorları ve 3 boyutlu menüler ve daha birçok özelliklerle.

Applenin yeni işletim sistemi olan Leopardla tekrar Vistayla aralar kızışacak gibi çünkü Apple burada yeni birçok özellikle karşımıza çıkacak. Bunlardan birtanesi Vistada olmayan arşivleme sistemi.

Windows Vista'nın sistem gereksinimlerinedir?

Home Basic versiyonu için en az 500MHz işlemci, 512Mb RAM, SVGA çözünürlüklü ekran kartı,20Gb sabit sürücü. Sistemi kurabilmeniz en az 15GB boş alanınız olması gerektiğini de unutmayın sakın.

Eğer VistanınAero özelliğini kullanmak istiyorsanız yukarda saydığım sistem gereksinimleriyle kurtulamazsınız. Bu yeni özelliği kullanabilmeniz için Direct X 9 (Pixel Shader 2.0) destekleyen bir video karta, bunun da en az 128Mb hafızası ve Windows Vista Display Driver Model (WDDM) barındırması gerekmektedir.

Şuandaki bilgisayarım Vistayı kaldırır mı? Bunu anlamanın bir yolu var mı?

Öncelikle PC Pitstop Vista Readiness Test (() bu adrese gitmenizi tavsiye ederim. Site sizin bilgisayar donanımınızla en az gereken bilgisayar konfigürasyonunu karşılaştırır ve size sunar. Tarayıcı olarak Windows İnternet Explorer gerekmektedir.

Yada Windows Vista Upgrade Advisor #1085;#1072; Microsoft (() daha derinlemesine bir tarama yaparak kurulu olan programların hangisi Vistada çalışır yada çalışmaz, bunları size döküm halinde vermektedir.

::Yazının devamı için siteyi takip ediniz.


Hazırlayan: İbrahim HACIOĞLU

kaynak::

Omer KARADENIZ
23-05-2008, 09:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
113 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2008

Merhaba
Güzel Bilgiler için Teşekkürler

a_dogan29
24-05-2008, 02:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
149 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

çok yazmışsın emeğin için sağol ama o kadar zamanım yok