Windows XP Format Sorunu

Trock61
17-03-2010, 19:43   |  #1  
Trock61 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
138 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarıma format atmak istiyorum windows xp professional 32 bit yükleyeceğim cd den ama bir sorunla karşılaştım klavyem usb girişli galiba bu yüzden bilgisayarı başlatırken format atamıyorum "yükleme için lütfen bir tuşa basınız" bölümünde hiçbir tuşa basamıyorum mecburen bilgisayar açıkken cd sürücüsünü çalıştırıp oradan format atıyorum ama bu seferde disk silme ve yüklenecek yerin belirlenmesi bölümünde  yüklü olan işletim sistemimin bulunduğu C sürücüsünü  silemiyorum "bu sürücüdeki dosyalar yükleme için gereklidir" gibi bir hata alıyorum bende d yi silip oraya işletim sistemini yükledim şimdilik 2 adet aynı işletim sisteminden kullanıyorum bu sorunu nasıl halledebilirim?

censez41
17-03-2010, 20:11   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

başıma hiç gelmedi ama tahminime göre biosta usb mouse ve klavye ile ilgili seçenekler var onları aktifleştirmen gerekiyo olabilir.

Trock61
17-03-2010, 20:18   |  #3  
Trock61 avatarı
OP Yıllanmış Üye
138 mesaj

Peki hadi onu hallettik diyelim C sürücüsündeki sistemi silip yenisini nasıl yükleyeceğim.

censez41
17-03-2010, 20:21   |  #4  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

iki işletim sistemide c de ise  ve mouse klavyede  çalışırsa normal xp cd den bilgisayarı boot et ve c ye format at 2 side silinir

Son Düzenleme: censez41 ~ 17 Mart 2010 20:26
Semih Özyurt
17-03-2010, 20:33   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

dostum evet biostan ayar yapman gerekiyor ancak usb klavyelerde delete basıp biosa giremiyoruz girsek bile f10 kayıt yapıp biostan çıkamıyoruz bu bir çok defa başıma geldi sana çözüm olarak bir aparat önericem o aparat sayesinde sorunsuz olarak format atabilirsin

aparat yukarıdaki gibi çevrendeki bilgisayarcılara sorarak bulabilirsin kolay gelsin

Trock61
17-03-2010, 20:33   |  #6  
Trock61 avatarı
OP Yıllanmış Üye
138 mesaj

"disk silme ve yüklenecek yerin belirlenmesi bölümünde  yüklü olan işletim sistemimin bulunduğu C sürücüsünü  silemiyorum "bu sürücüdeki dosyalar yükleme için gereklidir" gibi bir hata alıyorum bende d yi silip oraya işletim sistemini yükledim şimdilik 2 adet aynı işletim sisteminden kullanıyorum" Biri C de diğiri D de

Trock61
17-03-2010, 20:42   |  #7  
Trock61 avatarı
OP Yıllanmış Üye
138 mesaj

ben usb klavyem ile bios a girebiliyorum f10 ile save yapıp çıkabiliyorum ama asıl sorunum benim C de yüklü olan sistemimi hata almadan silebilmek böyle birşey buldum
işletim sistemini silmek istiyosan :

Masa üstünde Bilgisyarım sigesine sağ tıklayıp özelliklerine gir.Ordan gelişmişi seç.Sonra başlangıç ve kurtarmayı seç.Sonra düzenle butonuna bas.
Not defterinde boot adlı dosya açılacak.Orada iki tane işletim sisteminin de ismi yazar zaten silmek istediğinin bulunduğu satırı sil paragraf olarak.

sonra gidip D’de veya C deyse oradan sistem dosalarını sil.
İşlem tamam
bu yöntemle c yi silip tekrar format atsam olurmu acaba?