Windows XP format sorunu

Hafiye
25-03-2011, 08:02   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
72 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Evvelâ hepinize hayırlı sabahlardilerim...
Dünden beri bilgisayarıma bir hâller oldu... Sorununtam olarak nereden kaynaklandığını bilemiyorum. Sorun ile alâkalıtüm gelişmeleri aktarmak bir hayli uzun sürebileceğindenben size son gelişimeleri aktarıyorum. Umarım yârdımcıolabilirsiniz...
Sistem bir ânda hantallaşıverdi. Program ekle/kaldırbölümüne ulaşmam engellendi. Bilgisayar, Wİndows XPcdsini okumamaya başladı. ComboFix'i çalıştırdım,ComboFix kutucuğu doldu; ama devâmı gelmedi. Geçmiştenbugüne belkide piyasadaki tüm antyvirus / antyspyyazılımlarını kullanmışımdır. içlerinden en iyisi(daha doğrusu, biricik işime yarayan, sistemimi adamakıllımuhafaza edebilen biricik antyvirus / antyspy yazılımı olan)ESET'e başvurmak son çâremdi. Hiçbir yazılımıkorsan olarak kullanmak istemediğimden ESET NOD 32 Antyvirusyazılımını yeni baştan kullanamazdım. ESET'in resmîsitesinde "Smart Securitiy" sürümünerastgeldim. Bir sevinçle bu sürümü kurdum; amayazılımı açmak istediğimde "ESED ana çekirdeğineulaşılamıyor" benzeri bir uyarı aldım... Elimde "Dracula"yazılımı da vardı. Bu yazılımcık, DVD sürücüsünde“Autorun.inf” isminde bir virus buldu. Sil demiş olmama rağmenhiçbir seferinde silinmemiş olmalı ki, her tarattığımdayine bu virusü buluyordu.
Neyse, güç belâ Windows XP cdsi çalıştı.“(önerilen) yükseltme” seçeneğini işâretledim.XP'de biliyoruz ki; 5 aşama var. Bu aşamaların tamâmıhatırımda değil. Tam 4. aşama da bitmişti, geriye 10-11 dakikakalmıştı ki, bir “console” sayfası açıldı, 2-3sâniye sonra kapandı, bir başka console sayfası geldi, o daaynı şekilde 2-3 sâniye bekledi ve kapandı. Bu ikincisikapandıktan 10-15 sâniye sonra bilgisayar tekrârbaşlamak (5. aşamaya geçmek) üzere kapandı. (Yanlışanlaşılmasın “reset” denilen olayı kastediyorum) İşte,sorun burada! “Kur yeniden yükleme yapacak” benzeri biruyarıdan sonra, kurulum, 3. aşamaya (kurulumun tamâmlanmasına 39 dakika kalan noktaya) sardırdı.Neyse, bekledim. Bitime 10-11 dakika kala yine deminki olay, birkere daha bekledim ve yine....

Yeni bir yükleme yapma şansım elbetteki var. Cd bir sorunçıkarmıyor; ama verilerimin silinmesini istemediğimden buyolu tercih etmiyorum. Hoş, etsem de başarıyla yükleyeceğişüpheli ya...
Bu soruna bir çözüm önerisi olan?

Recebow
25-03-2011, 08:57   |  #2  
Recebow avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
550 mesaj

Yapacağın şey belli  aslında linux kullandın mı bilmiyorum ama ben olsam ubuntu live cd ile sistemi açar önemli belgelerimi harici belleğe ya da dvd kopyalar daha sonra temiz bir formatla bilgisayarımı huzura kavuştururdum Ağzı kulaklarına varıyor
Başka bir alternatif sistem geri yüklemeyi dene o zaman problemin düzelme ihtimali var

Son Düzenleme: Recebow ~ 25 Mart 2011 09:00
Kapalı Hesap (169436)
25-03-2011, 11:06   |  #3  
Kapalı Hesap
280 mesaj

Makinan devamlı reset atıyorsa ramlerinde problem olabilir sen en güzeli yedek alıp temiz bir full format atman çok iyi olur donanımsal bir sorunun varsa sakın windows yüklemeyi bir daha deneme çünkü reset attığıı zaman kurulumu sıfırdan başlatman gerekiyor yoksa sorunlu kurulum olur oda olmaz zaten hadi kolay gelsin.

Hafiye
26-03-2011, 14:14   |  #4  
OP Üye
72 mesaj

İlgilendiğiniz ve yârdımcı olmaya çalıştığız için teşekkür ederim, arkadaşlar.
ubuntu live cdyi bulamadım. Ubuntu'nun normal sürümünü denedim, olmadı. Pardus'un hem normal hem de Live sürümünü yüklemeyi denedim, yine olmadı. Sanki yükleme işlemi gerçekleşecekmiş gibi oluyor, dili ve hemen arkasından ilk seçenek olan yükleme seçeneğini seçtikten sonra ekranda bir sürü satır satır yazılar çıkıyor ve bir noktada takılıp kalıyor. Sorun nedir, bir türlü anlayamadım. Şimdi de Pardus'u hârici belleğe yazdırıp o şekilde belgelerime ulaşmayı çalışacağım.
Daha parlak bir öneriniz var mı?

Hafiye
27-03-2011, 09:42   |  #5  
OP Üye
72 mesaj

Windows XP, verilerim silinmeden yüklendi...
Şu ân bilgilerimin içersinde yer alan klasör açılmıyor, onunla ilgileniyorum...

Recebow
27-03-2011, 12:59   |  #6  
Recebow avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
550 mesaj

ubuntunun cd taktığında zaten sana soruyor ubuntuyu denemek mi istiyorsunuz yoksa yüklemek gibi iki seçenek çıkıyor denemek istiyorum dediğinde zaten bu live cd oluyor bu şekilde verilerini kurtarabilirsin
olmazsa zaten xp yi yüklemişsin  allah kolaylık versin verilerin gitmesinde

Hafiye
29-03-2011, 21:47   |  #7  
OP Üye
72 mesaj

Sistem çalışması gerektiği gibi çalıştığı zamânlarda Ubuntu cdsini taktığımda soruyor sormasına; ama sistemde autorun.inf virusü ve Administrator ismiyle yabancı bir hesab olduğunda sormayabiliyor demekki. Ubuntu 10.10 sürümünü ve Pardus 2011'i denedim; bu yolun çâre olmadığını bizzât tecrübe ederek sâbitlemiş oldum böylece.

Başka bir sayfada dosyalarıma nasıl eriştiğimi ifâde ettim, burada bir kez daha belirtmek istemiyorum. Yalnız şunu belirtmeliyim; bu mesajımdan bir mesaj önce Pardus'u bir kere de hârici belleğe yazdırmayı deneyeceğimi ifâde etmiştim. Bunu denedim ve denediğime de pişmân oldum. Hârici belleğim içersindeki verileri tamâmıyla kaybettim. Neyse ki, belleğin içersindeki dosyaların hemen hepsinin yedeği vardı. Dosyalarıma bu yolla erişmediğimi söylemek istedim. Olur a, sonra tutar bir başkası da bu yolu dener ve...
Dosyalarımın tamâmını hârici bellekler vâsıtasiyle diğer bilgisayara aktarır aktarmaz sistemi yeniden kuracağım. Yeri gelmişken; virusten midir, Administrator kullanıcısından mıdır, yoksa her ikisinin sâyesinde midir bilmem, bilgisayarım eskiden gördüğü diğer odadaki bilgisayarı görmemektedir, çalışma grubu isimleri aynı olmasına rağmen. 
Son olarak, dosyalarımı yedeklediğim dvdleri dvd sürücüm okumamaya başladı. Fakat meselâ, chip'e veyâ PC net'e âid bir dvd veyâ cd veyâ herhangi original bir dvd taktığmda sürücü bunları sorunsuzca okumakta. Internete dvd sürücümün tam ismini yazdığımda anlaşılmaktaydı ki; bu sorun benim gibi belki yüz, belki binlerce kimsenin müşterek sorunuydu. Kimi "Bakın şöyle birşey var imiş; bu dvd sürücüsü dvd+r dvdlerini okuyabilmekteyken, dvd-r sürücülerini okurken sorun çıkarabilmektedir." benzeri; kimi "Benimkisi cdleri okumakta; ama dvdleri okumamaktadır." benzeri; kimi "Benimkisi de tam aksine dvdleri okumakta; lâkin cdleri okumamaktadır." benzeri; kimi "Bakın paylaştığım şu adresten sürücünün en güncel sürümünü indirin, kurun, kurulum bittikten sonra, bilgisayarı yeniden başlatın. Aynı sorun bende de vardı. Bu sâyede sorunu hallettim." benzeri; kimi "Ne yaptı, ne etti isem, düzelmedi, yenisini aldım..." benzeri bir söylemle tecrübeleri paylaşmakta idi. Ve kimi "Sistemi yeni baştan def'alarca kurmama rağmen düzelmedi" benzeri ifâdeler kullanırken, biri, "Sistemi yeni baştan kurdum, sorun halloldu" benzeri ifâdeler kullanmış. Ne kadar ilginç bir sorun bu? Sözünü ettiğim sürücüyü yeni almış bile aynı dertten şikâyetçi... Ben de diyorum: Bu dvd sürücü, sâdece boş dvdleri (Birisi Philips, diğeri Maxell marca) ve içersine bilgisayardaki ve yeni yeni indirmiş olduğum ba'zı dosyaları aktardığım dvdleri okumadığına göre, sorun, ne dvdde ne de dvdlerde. Sorun, sistem ile alâkalı virus kaynaklı bir sorun. 
Benzer sorunu yaşayan arkadaşlarıma hayırlısıyla faydalı olması temennisiyle...