Windows XP Home'da IIS Nasıl Kurulur?

HPQ-User
21-03-2008, 19:48   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Patronus sormuş:
İşletim sistemi olarak Windows XP Home kullanmaktayım. ASP ile Web sayfaları oluşturmak istiyorum ve bunun için IIS(Internet Information Services) 'in gerekli olduğunu öğrendim. Normalde Windows XP Home'da böyle bir özelliğin bulunmuyor olmasına rağmen internetteki araştırmalarımda bunun bazı yollarla değiştirilebileceğini öğrendim. İnternette bulduğum yazı aynen böyledir:

XP Home IIS Kurulumu ve Gerekli Dosyalar
  08.11.2006
Windows Xp Home IIS Yükleme&Çalıştırma

Öncelikle Bilgisayarınızda Xp Home Service Pack 2 kurulu olması gerekir

Windows 2000 yada 2003 cd'si gerekiyor (Ben Windows 2000 CD si ile kurulum yaptım sorunsuz çalıştı 2003 ü deneme şansım olmadı)

Windows Script 5.6 for Windows XP and Windows 2000 Eklentisi kurulur eklentiyi aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

C:\WINDOWS\INF\SYSOC.INF dosyasındaki

iis=iis.dll,OcEntry,iis.inf,hide,7

satırını aynen aşağıdaki gibi değiştirin büyük küçük harf duyarlıdır eğer yanlış yazarsanız çalışmayacaktır.

iis=iis2.dll,OcEntry,iis2.inf,,7

Windows 2000 cd si takılarak

I386\iis.dl_ ve \I386\iis.in_
dosyalarını masaüstünüze kaydedin

şimdi dosya isimlerini değiştirmemiz gerekiyor yanlız dosya ismini direkt değiştirirseniz dosyalar çalışmıyor.

Şimdi başlat'a tıklayıp çalıştır'a basın

cmd yazıp enter'a basın

Açılan komut satırına sırası ile bunları yazın:

expand iis.dl_ iis2.dll

expand iis.in_ iis2.inf

Bu şekilde dosya isimlerini yeni hali ile değiştirdiğimizde aynı zamanda sıkıştırılmış olan dosyayı açıyor ve dosyalar sorunsuz olarak çalışıyor.

Şimdi gelelim dosyalarımızı uygun yerlerine kopyalama işlemine:

iis2.inf dosyasını C:\Windows\INF klasörü altına

iis2.dll dosyasını C:\Windows\System32\Setup klasörü altına kopyalayın

Şimdi Denetim masası Program ekle/kaldır seçeneğini seçin.

Windows bileşenleri yüklemeyi seçin.

Baktığınızda Internet Information Services Aktif olacak ve bunu seçerek kurabileceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey bu kurulumu Windows 2000 CD si ile yapacağız.

Internet Information Server Seçeneğini Seçin.

Seçtikten sonra çift tıklayarak ayrıntılarına bakın ve SMTP seçeneğini iptal edin.

SMTP seçili olursa yüklemeyi tamamlayamıyor (Sürekli değişik dosyalar istiyor ve bu dosyalar XP Home, XP Pro, Win 2000, Win2003 Cd'lerinde Bulunmamakta).

;

Bunları harfiyen uygulamış olmama rağmen, Windows Kur'a girdiğimde fazladan bir simge buluyorum ama üzerinde hiçbir yazı yazmıyor, ayrıca; yanındaki işaretleme kutucuğu da seçilemiyor.
Bazı arkadaşlarımdan bunun Windows XP Home'un ilk sürümlerinde IIS'in bu yollarla dahi yüklenemeyeceğini öğrendim. Ayrıca bende yalnızca Windows XP Home'un orijinal CD'si var. Yazıda Windows 2000 CD'si istenmesiyle alakalı olabilir mi? Yazının tamamını yine " http://www.yucomp.org/icerik.asp?yer=gst&t=1&id=106" adresinden bulabilirsiniz. Bu doğru mudur ve eğer doğruysa hala IIS yükleme şansım var mıdır?

Teşekkürler,
Patronus

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Microsoft Windows XP Home Edition (5.1, Yapı 2600),
Versiyon 2002,
Service Pack 2,

Intel(R),
Pentium(R) 4 CPU 2.40GHz,
2.39GHz, 256 RAM

Sistem Üreticisi: Compaq
Sistem Modeli: Evo D310
BIOS: 686O2 v3.12

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648)