Windows XP kurdum; ekran kartını kuramıyorum :(

cyaxeres
28-10-2009, 18:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeni olduğum için çok fazla dolaşma imkanım olmadı. Geçen gün aldığım laptopta Windows 7 kurulu idi. Yaşadığım birkaç sorundan ötürü 7'yi silip yerine XP kurdum. Tüm driverları sitesinden indirdim fakat ekran kartını kuramıyorum. < Catalyst Yükleme Yöneticisi, Package Manager başlatmada başarısız oldu > diye bir hata veriyor. Benim tahminim, bu driverın vista için olması. Fakat sitesinde xp için ayrı bir driver yok. Tahminim yanlışsa, başka bir nedenden ötürüdür. İşte bu noktada sizin yardımınızı rica ediyorum.

Ayrıca USB driverını yüklediğimi sanıyorum fakat Flash Bellek taktığımda pc bunu görmüyor.

Laptopun markası ve modeli: Acer Aspire 5532

Şimdiden teşekkürler...

Son Düzenleme: cyaxeres ~ 28 Ekim 2009 18:39
Kaya Erdoğdu
28-10-2009, 18:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Siteye girip yaptıklarımın aynısını yaparsanız driverlar otomatik olarak çıkacaktır.

cyaxeres
28-10-2009, 19:06   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: k4y4  
http://support.acer-euro.com/drivers/downloads_gd.html
Siteye girip yaptıklarımın aynısını yaparsanız driverlar otomatik olarak çıkacaktır.
Bendeki sürücüleri tam olarak göstermiş olduğun siteden indirmiştim. Ses ve internet sürücüleri kuruldu ve gayet normal bir şekilde çalışıyor. Fakat ekran kartı kurulmuyor. Yukarıdaki mesajımda yazmış olduğum hatayı veriyor. Fakat senin vermiş olduğun 5530 modelinin ekran kartı driverında birşey dikkatimi çekti: SATA AHCI... Ben format öncesinde sürekli olarak 'Kur dosyaları yükleniyor' kısmının ortasında mavi ekran hatası alıyordum. Bu yüzden boot ayarlarında SATA ayarını değiştirmek zorunda kaldım. Bununla bir ilgisi olabilir mi bilmiyorum fakat computer konusunda yarı-cahil birisi olarak birçok yerden olasılık beklentisinde oluyorum haliyle...

Kaya Erdoğdu
28-10-2009, 19:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Sata'yı AHCI moduna almasaydınız zaten Xp'yi yükleyemezdiniz notebook'a.Sürekli Kur Bilgisayara Takılı Sabit Disk Bulamıyor Hatası Alırdınız.Yani Bunu Değiştirmekle Bi Alakası Yok.Ayrıca Operating System Yazan Yerde Vista 32Bit'i Xp Professional 32 Bit İle Değiştirdinizmi ?
Edit:Bios'a girip tekrar AHCI'yi SATA'ya çevirirseniz Mavi Ekran Hatası Alırsınız.

Son Düzenleme: Kaya Erdoğdu ~ 28 Ekim 2009 19:15
cyaxeres
28-10-2009, 19:18   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj
Sata'yı AHCI moduna almasaydınız zaten Xp'yi yükleyemezdiniz notebook'a.Sürekli Kur Bilgisayara Takılı Sabit Disk Bulamıyor Hatası Alırdınız.Yani Bunu Değiştirmekle Bi Alakası Yok.Ayrıca Operating System Yazan Yerde Vista 32Bit'i Xp Professional 32 Bit İle Değiştirdinizmi ?
Edit:Bios'a girip tekrar AHCI'yi SATA'ya çevirirseniz Mavi Ekran Hatası Alırsınız.
Operating System, ekran kartının kurulumu sırasında karşılaşacağım bir ayar değişikliği mi? Eğer öyleyse, öyle bir seçenek çıkmıyor. Zaten setup'ı tıkladığım anda bahsettiğim o hatayı alıyorum. Aslına bakarsan, bunun XP ile uyumlu olmayan, vista uyumlu driver olduğunu düşündüm. Çünkü indirmiş olduğum klasörün ismi aynen şu: VGA_ATI_v. 8.613.0.0000_Vistax86

Kaya Erdoğdu
28-10-2009, 19:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Hayır Siz Vista Driverini indirmişsiniz ve kurmaya çalışıyorsunuz.o yüzden hata alıyorsunuz.

cyaxeres
28-10-2009, 19:35   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj
Hayır Siz Vista Driverini indirmişsiniz ve kurmaya çalışıyorsunuz.o yüzden hata alıyorsunuz.
Dikkatimden kaçmış o gösterdiğiniz yer. Benim laptopum Aspire 5532 ve o listede XP'yi bulamıyorum. Sanırsam benimkisi devasız bir hastalık Ağlıyor

Kaya Erdoğdu
28-10-2009, 19:43   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Hayır o listede 5532 modelini war siz operating system yazan yeri xp yaptınızmı ? zaten altta otomatik olarak çıkacaktır bütün parçaların driverları. oradan solda olan yere basıp indireceksiniz çok basit.

cyaxeres
28-10-2009, 19:55   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

Ewreka! Ewreka!!!
Sonunda bir siteden xp uyumlu 32 bit ekran kartını buldum ve kurdum. Model meğerse ATI Radeon HD 3200 imiş... Yardımların için sonsuz teşekkürler sevgili dostum...

5532 modeli için XP uyumlu driverları listeye koymamışlar dostum. Sadece Microsoft Windows Vista ve Windows 7 türleri var.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda aynı model pc'de aynı sorunu yaşayacak olan arkadaşlar için, bulduğum driverı rapidshare'e upload edip buradan vermek isterim. Forum kurallarına göre bunu yapmam uygun olur mu?

ATI Radeon HD 3200 (32bit ve 64bit XP uyumlu)
http://rapidshare.com/files/2991 ... HD_3200_XP.rar.html

Son Düzenleme: cyaxeres ~ 01 Kasım 2009 12:43
Kaya Erdoğdu
28-10-2009, 19:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Rica Ederim Oradanda İndirebilirdiniz Ama Yapamadınız  KAç mb olduğunuda söyleyim 99.7 mb :)