Windows XP'ler için GTA açılımı!

dReaMscaPe`
25-08-2010, 17:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
163 mesaj

Service Pack 2 yüklü Windows XP'lerden desteğini çeken Microsoft'u taklaya getirdiler.

Windows 7'nin yaygınlaşması için elinden geleni yapan Microsoft, henüz istenilen kullanım oranına ulaşılamamış olmasından dolayı rahatsız.

Netmarketshare'in yaptığı araştırmaya göre dünya genelindeki bilgisayarların hala %60'ındaWindows XP bulunuyor. Windows 7 ise %14'lük bir kullanım oranına sahip ki bu oran tam bir hayal kırıklığı olan Vista'nın kullanım oranı ile aynı.

Daha önce Service Pack 2 yüklü Windows XP'ler için artık destek vermeyeceğini ve güvenlik yaması çıkarmayacağını duyuran Microsoft, Service Pack 3 yüklü XP'ler için ise güvenlik yaması çıkarmaya devam ediyor.

Microsoft'un sırtını döndüğü SP2 yüklü XP kullanıcılarının yüzünü F-Secure'den gelen bir haber güldürdü. Meşhur Grand Theft Auto IV oyununu SP2'li Windows XP'lerde çalıştırabilmek için kullanılan yöntemin aynı zamanda güvenlik güncellemelerini yükleyebilmek için de kullanılabileceği ortaya çıktı.Halen SP2 yüklü bir Windows XP kulanıcısıysanız en son güvenlik güncellemelerinden faydalanabilmek için yapmanız gerekenler şunlar;

1. Adım: Başlat > Çalıştır'a gelin ve Regedit yazıp Enter'a basın.
2. Adım: Gelen pencerede "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Windows" adresine gidin.
3. Adım: CSDVersion bölümündeki değeri "0x00000200" yerine "0x00000300" olarak değiştirin.
4. Adım: Bilgisayarı yeniden başlatın.

Kayıt dosyalarındaki söz konusu küçük değişiklik yüzünden SP2 yüklü Windows XP'ler, Microsoft sunucuları tarafından SP3 yüklü zannedilip güvenlik yamalarını çekmelerine izin veriliyor.

Mairo
26-08-2010, 00:26   |  #2  
Mairo avatarı
Yıllanmış Üye
131 mesaj

Bu kadar şeyle uğraşılacağına en iyisi SP3 yüklemek ve ardından Windows Update'den gerekli görülen tüm güncellemeleri yapmak.

mustafa2526
26-08-2010, 00:37   |  #3  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
709 mesaj
Alıntı: Mairo  
Bu kadar şeyle uğraşılacağına en iyisi SP3 yüklemek ve ardından Windows Update'den gerekli görülen tüm güncellemeleri yapmak.
Bu kadar şey dediğiniz bir kaç değişiklik.Arkadaşımızın yaptığı çok daha mantıklı ama vista veya 7 ye yükseltmek ayrı bir mantıkta.
İşte windows ,satmayınca nasılda canım xpnin fişini çekti.

G00GLE
26-08-2010, 14:16   |  #4  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj

XP zaten yaşlanmış bir işletim sistemi. buna rağmen onu sp2 de bırakmanın bir mantıklı açıklması olmasa gerek. hiç değilse sp3 yükleyip en azından eskinin en yeni haline güncellemiş olmak gerekir diye düşünüyorum. yani onu da hileyle yapmanın avantaj yerine dezavantaj olacağını düşünüyorum.

chnekn
02-09-2010, 18:55   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

g00gle arkadaşım senın xp nin gücünder bihaber olduğun belli vista ve 7 hiçbir işeyaramayan zımbırtılar xp hibir zaman  eskimez windows 7 denbile daha genç bundan emin olabilirsin.

Recep Baltaş
02-09-2010, 21:33   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bu haberin kaynağı neresi bilmiyorum ama bu haberi yapan kişi Teknoloji'nin T'sinden anlamıyor.

Çok az bir matematik zekası bile olayı anlamaya yeter.

XP %60 orana sahip. Kaç yıldır piyasada? 8 Yıl. Bölelim: Yıllık %7.5 oran.
Windows 7 kaç yıldır piyasada? 1 Yıl bile olmadı. Sonuç: %14...

Mantıksız ve fanatik haberleri bırakın artık. Şu XP'yi savunmayı da bırakın artık. 

Bence matbaaları yok edelim, hattalar yazsın kitapları. Bu mudur mentaliteniz?

chnekn
03-09-2010, 20:11   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

tamamda güzel kardeşim win7 iyi güzelde benim sinirlendiğim xp nin kötülenmesi xp nin win7 aşşağı kalır hiçbir yanı yok win7 ne yapa biliyorsa xp fazlasıyla yapıyor tamm hepimiz win7 ye geçelim ama xp eski diye kötülememin binlamı yok günümüzde en kullanışlı en profosyonel ve en üştün olan xp win7 nin tam olarak kullanılması için en az 2 sene var şu anda piyasada en çok kullanılan programların %80 ni win7 de hata veriyor oyun oynanmıyor win7 çıkalı 1 sene oldu diyorsun hiçbir üretici win7 ye uygun program çıkartmadı oyun çıkartmadı 3-5 tane istisnalar var peki soruyorum sana win7 yükledin diyelim ne yapacaksın oyun oynayamıyosun program yükleyemiyosun ne yapacaksın peki ha bunlar çeşitli ayarlarla ve eklentilerle biraz olsun düzeltile bilir ama tam anlamıyla kullana bilmek için 2 sene zaman var daha oda üreticiler win7 ye uygun yazılım üretirse

Recep Baltaş
05-09-2010, 19:24   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

XP ile 7 arasında dağlar kadar fark var ve XP şu anda çok yetersiz.

Programlar 7'de daha sorunsuz çalışıyor zira 7'de Win SXS var...Tabi sizn bundan hebriniz yok diğer şeylerden haberiniz olmadığı gibi...

Cahilce konuşuyorsunuz. Oyunlar asıl Windows 7 için çıkıyor...

Fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmayı ne zaman öğreneceksiniz?

Sizin gibi Windows 7 ve işletim sitemleri mimarisinden anlamayan insanlarla tartışmaktan yoruldum artık. Ama artık benim yapmam gereken bir şey yok. Sonuçlar ortada: Windows 7 ezip geçiyor XP'yi....

censez41
05-09-2010, 19:31   |  #9  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

benim windows 7 kullanmamamın tek nedeni xp ye oranla daha fazla işlemci ve bellek kullanımı böyle olunca xp nin daha performanslı çalışması gerekiyor örnek oyunlarda minumum sistem olarak xp için 1gb öneriliyorsa visya için 1.5gb bellek öneriliyor)

Recep Baltaş
05-09-2010, 23:29   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

O zaman bu yazıyı okuyun:

https://www.chip.com.tr/konu/win7 ... -cikti_16508_3.html

infoman
06-09-2010, 02:06   |  #11  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Recep, Allah sabır versin kardeşim :)) 
Sanki windows 7 kullandığı RAM'i çöpe atıyor :):) Keşke benim bilgisayarım boşta dururken %50-60 (2GB) RAM kullansa:)
Anlatmak zor, sanki beyinler yıkanmış gibi.

Recep Baltaş
07-09-2010, 15:37   |  #12  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Pek sanmam ama arkadaşlar herhalde okumaya gittiler.