Windows XP ve iPod'un 10. yıl dönümü!

CHIP Online
02-11-2011, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bir türlü ölmeyen Windows XP tarih yazmaya devam ediyor. Ama hepsi bu kadar da değil...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/wind ... l-donumu_30053.html

Resimlerle: Apple iPod'un 10 yılı!

Bu hafta, Apple iPod'un ve Microsoft Windows XP'nin her ikisinin de 10. yıldönümü. Her ikisi de tüketiler üzerindeki ve teknoloji sektöründeki etkisi, başarısı nedeniyle kutlanmayı hak ediyor. Ancak iPod, mucidi Steve Jobs ile beraber tarihe geçmeyi başarmış bulunsa da Windows XP, Microsoft'u şu günlerde rahatsız ediyor. Windows XP, Microsoft'un büyük çabalarına rağmen yaşamını hala sürdürüyor.

Apple'ın kişisel müzik çalıcısı, bugün ABD'nin müzik çalıcı piyasasının yüzde 73'ünü elinde bulunduruyor. İlk çıktığı zamanlarda ise bu oran yüzde 92 idi. 23 Ekim 2001'de ortaya çıkan ilk iPod, tüketici cihazlarının unutulan kategorisi MP3 çalıcılara hayat kazandırmıştı.

Apple'ın çalıcısı, pürüzsüz tasarımı, parmak ucuyla kaydırma özelliğiyle sizi müziğin içerisine çekiyordu. Apple daha sonura bu fikri, bir çevrimiçi müzik, film ve uygulama mağazası fikri ile birleştirerek iPod Touch, iPhone ve iPad'e geçiş yaptı.

Ancak iPod fikri, ilk kez Jobs'dan gelmemişti. Tony Fadell adındaki bir girişimci ve donanım uzmanı, bir MP3 çalıcı oluşturup, Napster müzik hizmetini onunla birleştirip, bunun üzerine bir şirket kurmayı düşünmüştü. Fadell, bu fikrini tüketici elektroniği şirketlerine kabul ettirmeyi başaramadı.

Ancak Apple, Fadell'i 2001'in başlarında işe alarak PortalPlayer'ı üretmek üzere ona bir grup tasarımcı, donanım mühendisi ve programcı sağladı.

Tüm konu: Windows XP ve iPod'un 10. yıl dönümü!

İzleyin: Windows XP Mode

Resimlerle: Apple iPod'un 10 yılı!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: iPod'un ve Windows XP'nin önemini nasıl açıklarsınız?