winME ve Win98 se'ye cdrom ve cdwr'ımı gormuyor

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
eradicator
29-05-2004, 16:53   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

iyi gunler..
ben Quantum 20 GB 5400RPM harddiskime Samsung 120 GB SATA bir hardisk ekledim..ve Samsung harddiskime WinXP,Quantuma da once Win98sekurdum(cd rom ve cdwr 'ı tanımayınca Win Me yi kurdum.ama bu da cd rom ve Cdwr yi tanımadı)
ve biosta
ide 0 master Quantum
ide 0 slave none
ide 1 master Cd rom
ide 1 slave CD WR
ide 2 master Samsung
ide 3 master None
diye ayarladım..bu ayarlarda Samsung hardiskime kurdugum WinXP CdROM ve CDWR'ı gorurken,Quantumda bulunan Win98SE(ve WinMe) Cd Rom ve CD WR'yi gormuyor..Win98SE veya WinME'nin Cd Rom ve CD WR'ımı gormesini nasıl saglarım_?

Banned
04-06-2004, 18:39   |  #2  
Banlandı
15 mesaj

SELAMLAR..

KURDUGUN WİNDOWS XP OTOMATIK OLARAK SISTEME TAKILAN AYGITLARI TANIR..
98SE YADA ME DE TANITMAN GEREKEBILIR..

EGER TANITILMA SORUNU YOKSA MUHTEMELEN CDROM,CD-RW,HARDİSKİ YERLESTİRDİGİN SIRAYA GORE ARKASINDAKI MASTER-SLAVE JUMPERLARINDAN AYARLAMAN GEREKİR..
ORNEGIN PRİ.İDE MASTER OLAN HDD İÇİN HDD İN ARKASINDA KI JUMPER MASTER,A ALINMALI.AYNI İDE YE BAGLI OLAN CD-RW İÇİN DE CD-RW ARKASINDAKİ JUMPER SLAVE POZİSYONUNDA OLMALI.. SECONDARY VE PRIMARY IDE İÇİN BUNLARI TEK TEK AYARLAMAN GEREKİR..KOLAYGELSİN...

titanyum
24-06-2004, 09:13   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

su ikinci harddisk veya cdrom ekleme olaylarini adim adim anlatirsaniz sevinirim biz acemiler ancak uygulayabiliriz benimki ami bios biosta yapilmasi gerekenler nelerdir tamam harddiskin arkasindaki jumpiri ( takilacak ikinci hardiskin ) slave getirdik fakat bilgisayar gene gormedi orda cs diye baska bir secenek daha var ona getirsek jumpir ayarini ne olur bu konuyu adim adim anlatsaniz ne iyi olur