WordPress SEO Eklentileri ve SEO Ayarları

Stratejik1SEO
24-01-2017, 12:24   |  #1  
Stratejik1SEO avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 5
69 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2016

WordPress SEO Ayarları ve Eklentileri

WordPress dünya genelinde en çok kullanılmakta olan içerik yönetim sistemidir (CMS). Matt Mullenweg tarafından oluşturulmuş olan WordPress, açık kaynak kodlu olmasıyla, zamanla başka kullanıcıların katkıları ile geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de açıktır. Ücretsiz bir içerik yönetim sistemi olan WordPress ile kolaylıkla e-ticaret sitesi, haber siteleri, bloglar ve benzeri her türlü site kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılmakta olan WordPress bu özelliği ile SEO dünyası içerisinde de ayrı bir öneme sahiptir. Yani WordsPress SEO çalışmaları ve düzenlemeleri de kesinlikle unutulmaması gereken bir durumdur. Kullanıcılara sağlamış olduğu kolaylıklarla beraber optimize ediliyor olması ve özelleştirilebilmesi de WordPress’i cazip kılan durumlardır. WordPress’in eklenti, tema ve daha birçok destek sunması, bu alan içerisinde lider konumda olmasını sağlamaktadır.

Açık kaynak kod yapısı ile WordPress çok sayıda geliştirici tarafından desteklenmekte, günden güne daha kolay kullanılabilir olmakta ve daha gelişmiş özelliklere sahip olmaktadır. Kullanıcılar tarafından geliştirilen eklentilerin WordPress eklenti dizinine gönderilebiliyor olması, bu alt yapı sisteminin birçok eklentiye sahip olmasını sağlamaktadır. Dizinde yapılan SEO araması ile binlerce sonuçla karşılaşılmaktadır. Ancak bu kadar çok eklenti içerisinden hangisinin kullanılması daha doğru olacaktır. Öncelikli olarak şunun bilinmesi gerekmektedir ki eğer kullanmış olduğunuz WordPress tabanlı sitede eksiklik olan bir nokta varsa öncelikle o problemi düzeltmek için çeşitli eklentiler kullanmanız gerekmektedir. Şimdi gelin insanlar tarafından en çok kullanılmakta olan ve SEO çalışmaları bakımından işleri kolaylaştıracak olan eklentilerin neler olduğuna bir göz atalım.

WordPress Temaları ve Site Hızı Faktörü

Sahip olduğunuz ya da olacağınız WordPress sitenin arama motorlarında daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için sitenizin SEO ayarlarını eksiksiz ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Sonuçta sitenizin ilk sıralarda yer alması, reklam geliri elde etme, ürünlerin satış hacmini arttırma ve benzeri faktörlerin sağlanabilmesi için sitenizde arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapmalısınız. WordPress kurulumu yaparken ilk olarak kendinize uygun bir tema seçmelisiniz. Ardından ise uygun olacak SEO Plugin tercihinizi yapmalısınız. Seçeceğiniz SEO Plugin (eklenti) ile sitenizdeki hemen hemen tüm SEO ayarlarını kolaylıkla yapabilecekseniz.

WordPress kurulumlarında tema seçerken oldukça dikkatli ve özenli olmalısınız. Çünkü kendinize en çok fayda sağlayacak ve kullanımı kolay olacak olan temayı seçmelisiniz. Kod karmaşasına sebebiyet verecek ve aynı zamanda kullanıcı dostu olmayan temalardan uzak durmalısınız. Ayrıca SEO çalışmaları konusunda son zamanlarda önemli bir konu olan mobil uyumluluk bakımından da tercih edeceğiniz temanın mobil uyumlu bir tasarım olmasına özen göstermelisiniz. WordPress alt yapısını kullanacak olanlar için tema tercihi WordPress SEO bakımından oldukça kritik bir durumdur. SEO bakımından hatalı bir tema seçilmesi durumunda arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak, oldukça zorlaşacaktır. Çünkü arama motoru algoritmaları bakımından sitelerin kod yapıları önemsenen bir faktördür. Eğer kod yapısı karmaşık ya da sistemi yoran bir yapıda tasarlandıysa bu durum arama motorlarının pekte hoşuna gitmeyecektir. Bununla beraber SEO bakımından eksik ya da hatalı olan bir WordPress teması tek sayfalık JS ile hazırlanmış basit sayfalarda arama motorları gözünde değersizleşebilir. WordPress’te tema seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de seçilecek temanın ne sıklıkla güncellendiğidir. Sık güncellenmeyen temalar bazen güvenlik bakımından açık oluşturabilmektedir. Bu da sitenin performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bilgiler çerçevesinde WordPress’te tema seçerken; temanın güncellenme sıklığı, kullanım oranları, yorumla, destek servisi ve benzeri kıstaslar doğrultusunda temanın ne kadar popüler olduğuna ve temanın SEO testlerinde ne kadar başarılı sonuçlar elde ettiğine dikkat etmelisiniz.

WordPress alt yapılı bir siteye sahip olduğunuzda önem vermeniz gereken önemli hususlardan biride site açılış hızıdır. Hem kullanıcılar olsun hem de arama motorları yavaş açılan siteleri pek sevmezler. Yavaş açılan bir siteye sahipseniz, genel olarak kullanıcılar sitenizin açılmasını beklemeden terk edecek ve aradıklarını başka sitelerde bulmaya çalışacak. Yine aynı şekilde özellikle Google yavaş açılan siteleri, hızlı açılan sitelerden daha az önemsemektedir. Web sitenizin hızlı açılabilmesi için ise bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle kaliteli bir hosting servisinden faydalanmalısınız. Barındığınız sunucu sitenizin açılış hızına etki edecektir. Yine sitenizin açılış hızını iyileştirmek istiyorsanız hosting servisini Türkiye’deki bir sunucundan almanızda fayda var. Sitenizin kaliteli bir temaya sahip olması ve sadece işe yarar az sayıda eklentiye sahip olması da sitenizin hızlı açılmasına, olumlu yönde katkı sağlayacak olan bir faktördür. Genel site açılış hızı ağır olan web sitelerin ortak sorunlarından birisi eklenen görsellerin optimize edilmemesidir. Web sitelere yüklenen görsellerin sayısı arttıkça sitede bir yavaşlama söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı sitenize görsel eklemesi yaparken, görselleri optimize edip, boyutlandırarak yüklemelisiniz. Bir başka değinilmesi gereken konu da eğer site açılış hızınızın yavaşlamasını istemiyorsanız inline CSS ve inline JavaScript kodlarını kullanmamalısınız. Böylelikle sitenizi yavaşlatacak olan etkenlerden birini devre dışı bırakmış olursunuz. Son olarak site hızınızı arttırmak istiyorsanız her zaman Cache kullanarak, sitenizin Cachelerini temizleyerek yavaşlamasını engelleyebilirsiniz.

Web sitenizin hızlı açılıp, açılmadığı konusunda sitenizi test etmelisiniz. Sitenizin açılış hızından emin olmak için SEO araçları ile gerekli testleri yapmalısınız. Site hızınızı test ederken PageSpeed Insights, Google Web Master Tools ve Pingdom Test gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

WordPress Yapısında SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışması yaparken, özellikle site içi SEO çalışmalarında olmazsa olmaz bazı faktörler vardır. Aslında bakıldığı zaman SEO çalışması birden fazla parçadan oluşan bir bütündür. Bundan dolayı WordPress’te SEO çalışmaları yürütürken birazdan aşağıda bahsedeceğimiz faktörlerin atlanmadan, eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi önemlidir.

Title Düzenlemeleri

Title etiketi, sayfanızın içeriğini tamamlayan site başlığıdır. Title etiketleri arama motorlarına sayfanızın ne ile alakalı olduğu hakkında bilgi vermektedir. SEO çalışmaları kapsamında unutulmaması gereken bir faktördür. Her sayfanın title etiketi özgün ve sayfa ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca içerisinde anahtar kelime barındırmalıdır. Title etiketini oluştururken 50-70 karakter arası olmasına özen gösterin. Title etiketi 70 karakteri geçmemelidir. Oluşturacağınız title etiketlerinin düzgün anlatıma sahip, anlaşılır olmasına da özen gösterin.

Meta Description Düzenlemeleri

Description etiketi, sayfa ile ilgili açıklamanın yazıldığı bir alandır. Sayfanızın içeriğini özetleyen kısa bir açıklama oluşturup, description alanına girilmelidir. Her sayfanız için özgün, benzersiz ve içerisinde anahtar kelime geçen açıklama metinleri oluşturmalısınız. Oluşturacağınız description 160 karakterden fazla olmamalıdır. Description alanına yazacağınız açıklamalar mantıklı cümlelerden oluşmalıdır. Yani anahtar kelimeleri yan yana sıralayarak bu alanın doldurulması doğru değildir.

Site Haritası ve Robots.txt Düzenlemeleri

WordPress alt yapılı bir site ya da farklı bir alt yapıda site fark etmeksizin SEO açısından yapılması gereken bir önemli çalışmada site haritası oluşturulmasıdır. Sitemap dosyası oluşturmanız, site içerisinde yer alan URL yapısını düzgün bir şekilde belirtmektedir. Web sitesinde yer alan kategorilerin, sayfaların, etiketlerin arama motorlarına ait botlara düzgün bir şekilde sunulması için site haritası kullanılması çok önemlidir.

WordPress SEO çalışmalarında yapılması gereken bir başka önemli faktör ise Robots.txt dosyasının kullanılmasıdır. Robots.txt dosyası sayesinde sayfalarınızın arama motorlarında listelenip, listelenmeyeceği bilgisini botlara vermiş olursunuz. Bu sayede site ana dizini içerisinde Robots.txt dosyası oluşturmak, ilgili dosya içerisindeki dizinlerin gösterilme ya da gösterilmeme izinlerini belirtmenizi sağlar. Robots.txt dosyası ile bir dizin içerisinde yer alan bir içeriğin tamamının taranacağı, tamamının taranmayacağı ya da belirli bir içeriğin taranacağı konusunda izinler verilebilmektedir.

Etiket Kullanımı

Web sitenizin SEO performansını arttırmak için etiket entegreleri ile SEO çalışmalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Konuda temel anahtar kelimenize ek olarak alternatif arama kelimelerini etiket olarak belirlemeniz bulunabilirlik açısından oldukça faydalı olmaktadır.

Site Görsellerinin Düzenlenmesi

Web sitesinde yer alan ya da yüklenecek olan görsellerin SEO kriterlerine uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir. İlk olarak yükleyeceğiniz resmin çok büyük boyutlarda olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü bu sizin sayfa açılış hızınıza olumsuz etki edecektir. Bununla beraber sitenize yükleyeceğiniz görsellere; anlamlı kelimelerden oluşan resim ismi, resim açıklaması, alt etiketler kullanmalısınız. Bu sayede kullanıcı aramalarında SEO uyumlu görselleriniz sayesinde bulunabilir olursunuz.

“Pagination” Özelliğinin Kullanılması

Web sitenizde yer alan uzun içeriklerin ya da çok bölümlü içeriklerin uzun uzadıya tek bir sayfada verilmesi oldukça sıkıcı olabilmektedir. Bundan dolayı Pagination ile sayfalandırma yapabilirsiniz. Mevcut içerikle ilgili bir sonraki sayfaya geçilmesini sağlayan Pagination özelliği ierçikleri sıkıcılıktan kurtarmaktadır. Ancak bunu yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir.

Breadcrumbs Yapısının Kullanılması

Breadcrumbs Türkçe anlamıyla ekmek kırıntısı olan bu navigasyon uygulaması, kullanıcıların internet aramalarında kendi işlem basamaklarını takip ederek yaptıkları arama safhalarından birine geri dönmelerini sağlamaktadır. Yani kullanıcıların bir site içerisinde gezinirken bir önceki ya da üç önceki adıma geri gitmesini sağlayan bir sistemdir. Bu kullanıcılar açısından çok önemli bir faktördür. Çünkü karmaşık bir site yapısı olan web sitelerde kullanıcılar geldikleri yere geri dönemediklerinde ya da anasayfaya geri dönemediklerinde o siteyi terk etmeyi tercih ederler. Bu da SEO açısından sitenize olumsuz yansıyan bir faktördür. Breadcrumb navigasyonu her sitede olması gereken önemli bir kullanımdır.

Sayfa Yüklenme Hızını Optimize Edin

Sayfa yüklenme hızı SEO açısından en önemli kriterlerden biridir. Kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek adına oldukça önemli olan sayfa yüklenme hızı, nihayetinde arama motorları içinde oldukça önemlidir. Sayfa yüklenme hızı iyi olan sitelerin arama motorları nezdinde daha önemli olduğu da bilinen bir gerçektir. Hatta Google sayfa yüklenme hızının önemini geçen yıllarda yaptığı algoritma güncellemesi ile de vurgulamıştır. Sayfa yüklenme hızını arttırmak için resimlerin optimize edilmesi, sitede widget kullanmamak, site kod yapısını optimize etmek ve benzeri yapılabilecek birçok optimize çalışması vardır. Konuyla ilgili detaylı bilgilere ve açıklamalara sayfa yüklenme hızının SEO açısından önemi konu başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Olmazsa Olmazlardan

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması mobil cihazlarının önemini arttırmıştır. Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden internet erişiminin artması ile sitelerin mobil uyumlu olmasının önemi de artmıştır. Artık mobil uyumlu olmayan web siteler arama motorları gözünde ciddi anlamda değer kaybetmektedir. Zaten mobile uyumlu olmayan sitelerde kullanıcılarda çok fazla durmamaktadır. Bundan dolayı WordPress alt yapılı sitenizin mobil uyumlu olmasına ve Mobil SEO çalışmaları yapmaya önem vermelisiniz.

Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Yapın

WordPress’te site kurulduktan sonra yapılması gereken en önemli çalışmalardan biride kalıcı bağlantı ayarlarının yapılmasıdır. WordPress admin paneli üzerinden kalıcı bağlantılar (permalink) bölümü üzerinden ayarlarınızı yapabilirsiniz. Kalıcı bağlantılar ile sitenizdeki sef URL yöntemini kullanmanızı sağlamaktadır. Kalıcı bağlantılı uzun ve anlamsız değil, kısa ve anlamlı bir şekilde oluşturmalısınız. Kalıcı bağlantı ayarları kısmında tercih edebileceğiniz düz, gün ve isim, ay ve isim, sayısal, yazı ismi ve özel yapı gibi farklı tercihler vardır. Bunlar arasından yazı ismi seçeneğini seçmeniz daha yararlı olacaktır. Bu sayede içeriğinizin başlığı ile URL yapınız aynı olacak hem anlamlı olacak hem de SEO açısından faydalı olacaktır.

Pingleme Yapmak

Arama motorları internette yer alan bütün internet sitelerini ve bu sitelere ait sayfa içeriklerini veri tabanlarında kayıt altına almayı amaç edinmektedir. Arama motorları bu işlemlerini sitelere gönderdiği botlar yardımıyla yapmaktadır. Yani temelde arama motoru botları sürekli olarak siteleri ve yeni içerikleri ziyaret ederek kayıt tutmaktadır. Yeni yayınlanan veya güncellenen sayfaların arama motorlarında listelenmesini hızlandırmak için ise arama motorlarına bilgi vermek amacıyla, ping atma yöntemi kullanılmaktadır. Ping atma en basit anlamda arama motorlarına haber göndererek, arama motoru botlarını siteye davet etmektir. Pingleme çalışmaları yeni bir içerik eklendiğinde ya da bir içerik güncellendiğinde yapılması gereken bir durumdur. Ping atma için mevcutta var olan Pingomatic.com, blogsearch.google.com.tr/ping, googleping.com, pingoat.com gibi ping servislerinden faydalanabilirsiniz.

WordPress SEO Eklentileri

1- Yoast

Yoast eklentisi dünya genelinde en yaygın kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biridir. Yoast eklentisi akıllı etiket entegrasyonunda, sitemaps oluşturmada, içerik yönetiminde ve benzeri birçok düzenleme için işleve sahiptir. Yoast bütünleşik bir SEO eklentisidir. Yoast eklentisinin ücretli sürümü ile birlikte ücretsiz deneme sürümü de mevcuttur.

2- All in One SEO Pack

WordPress SEO optimizasyonunda dünya genelinde en çok kullanılan bir başka eklenti ise All in One SEO Pack eklentisidir. All in One SEO Pack ile XML site haritası, konuların, sayfaların, etiketlerin, title, meta tagların kontrolü, URL kontrolü gibi birçok alanda düzenleme yapılabilmektedir. Tek bir eklenti ile birçok farklı alanda SEO düzenlemesi yapılabilmesine imkan veren All in One SEO’nun Türkçe desteği de bulunmaktadır.

3- wpSEO

wpSEO eklentisi de bütünleşik bir eklentidir. wpSEO eklentisi; içeriklerin kontrolü, etiket kontrolleri, canonical URL’ler, etiket kontrolü, başka eklentiler ile uyumluluk ve benzeri daha birçok çalışma alanında ihtiyaçları karşılamaktadır. wpSEO ile WordPress SEO çalışmaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ücretsiz deneme sürümü bulunan wpSEO WordPress eklentisi ile denemeler yapabilir ve çalışma alanlarına göz gezdirebilirsiniz.

4- SEO Ultimate

SEO Ultimate eklentisi hızlı bir büyüme gerçekleştiren bir WordPress SEO eklentisidir. İhtiyaç duyulan birçok çalışma alanını bünyesinde barındıran SEO Ultimate ile WordPress bir sitenin SEO performansını arttırmak mümkündür. Title tag, meta description, Open Graph Integrator, Rich Snippet, canonical ve benzeri birçok alanın düzenlenmesi için SEO Ultimate eklentisini kullanabilirsiniz.

5- XML Sitemap & Google News Feeds

Kullanım kolaylığı ve başarısı ile kullanıcılar tarafından site haritası oluşturma konusunda sıkça tercih edilen eklentilerden olan XML Sitemap & Google News Feeds sadece bu konuda çalışmaktadır. Arama motoru botlarına sitenizde yol göstermenizi kolaylaştıran bu eklenti sayesinde kolayca site haritanızı oluşturabilirsiniz.

6- Better WordPress Google XML Sitemaps

Site haritası oluşturulması için kullanılan ve ciddi anlamda kullanımı yaygın olan eklentilerden biri de Better WordPress Google XML Sitemaps eklentisidir. Site haritası ile ilgili birçok teknik konuda düzenlemeler yapılmasına imkan veren bu eklenti oldukça başarılı sonuçlar çıkarmanızı sağlamaktadır.

7- All in One Schema.org Rich Snippets

WordPress SEO çalışmaları konusunda sitede kullanılması gereken eklentilerden biri de akıllı etiket entegrasyonlarıdır. Sitenizde akıllı etiket entegrasyonu için kullanabileceğiniz All in One Schema.org Rich Snippets ile arama sonuç sayfalarında tıklanma oranlarınızı arttırmanız mümkündür. All in One Schema.org Rich Snippets akıllı etiket entegrasyonu sayesinde arama motoru botlarının web sitenizi daha kolay gezmesini sağlayabilirsiniz. Rekabet koşullarında sitenizin ön plana çıkmasını, tıklanma oranlarının artmasını, arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlamak için All in One Schema.org Rich Snippets eklentisini kullanabilirsiniz.

8- WP Product Review

Bir başka akıllı etiket entegrasyonu olan WP Product Review eklentisi ile arama motorlarına içerik alanınızı kolayca tanıtabilir ve ön plana çıkabilirsiniz. Özellikle ürün ya da inceleme, kıyaslama üzerine yoğunlaşan WordPress alt yapılı sitelerde kullanımı faydalı olan bir eklentidir.

9- WP Social SEO Booster

WP Social SEO Booster, sitenizin arama motoru görünürlüğünü arttıracak olan sosyal medya ile ilgili akıllı etiketleri sitenize eklemenizi sağlar. Ayrıca bunlarla beraber Google tarafından desteklenmekte olan mikro data veri türlerini de destekleyen bir eklentidir. WP Social SEO Booster eklentisi farklı SEO eklentileri ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

10- SEO Friendly Images

Bir web sitesinde yapılması gereken önemli SEO çalışmalarından biride resim optimizasyonudur. Genelde kullanıcılar tarafından atlanan ya da önemsenmeyen resim düzenlemeleri konusundan SEO Friendly Images eklentisinden faydalanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde sitenize yükleyeceğiniz görsellere otomatik olarak açıklama, alt etiketi, title gibi kısımları ekleyebilirsiniz.

11- WP Super Cache

WP Super Cache eklentisi ile sitenizin bulunduğu sunucudaki sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Sitenizin daha hızlı yüklenmesi ve sayfa açılış hızının arttırılması konusunda kullanabileceğiniz WP Super Cache eklentisinin kullanımı da kolaydır.

12- SEO Smart Links

SEO Smart Links eklentisi ile anahtar kelime listelerinden, otomatik olarak site içi linklemelerinden yararlanabilirsiniz. Bu eklenti ile WordPress alt yapılı sitelerde yazı içeriklerinizde ya da sitenizde yapılan yorumlarda belirlenen anahtar kelimelere otomatik olarak backlinkler elde edebilirsiniz.

13- Broken Link Checker

Broken Link Checker eklentisi sayesinde sitenizdeki kırık linkleri otomatik olarak tespit edebilirsiniz. Web site sahipleri zaman zaman sitede değişiklikler yaparlar ve bazı sayfaları kaldırıp, bazı linkleri değiştirebilir ya da kaldırılan sayfalar içerisinde yer alan linkler silinebilir. Ancak silinen sayfalar içerisinde yapılan linklemeler bazı hatalara sebebiyet vermektedir. Bu tip hatalarla karşılaşmamak adına sitenizdeki kırık linkleri Broken Link Checker ile tespit edip, 301 yönlendirmeler yapabilirsiniz.

14- Simple 301 Redirects

Site içerisinde tespit edilen kırık linklerin SEO bakımından sitenize zarar vermemesi için 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Çünkü indeks almış olan bir sayfaya ulaşmaya çalışan kullanıcıların 404 hata sayfası vermesi, istenilen bilginin olmadığını, silindiğini gösterir. Bundan dolayı Simple 301 Redirects eklentisi ile sitenizdeki 301 yönlendirmeleri kolayca yapabilirsiniz.

15- WordPress Mobile Pack

Sahip olmuş olduğunuz WordPress alt yapılı web sitenizin mobil uyumluluğu konusunda sıkıntı yaşıyorsanız WordPress Mobile Pack eklentisinden faydalanabilirsiniz. Özellikle günümüzde mobil uyumluluğun çok önemli bir faktör olduğunu ve SEO çalışmaları kapsamında oldukça gerekli olduğunu unutmamak gerekir.

16- Simple Tags

İçeriklere etiket eklenmesi, kullanıcılar tarafından ilgili içeriklere daha kolay ulaşılabilmesi için önemli bir kriterdir. SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olan etiketler ile içeriğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. İçeriklere etiket ekleme konusunda kullanıcılara yardımcı olan Simple Tags eklentisi ile içeriğinize etiket eklerken, benzer ve ilgi çekici etiketlerin öneri olarak sunulması sağlanmaktadır. Simple Tags eklentisi size içeriğinizle ilgili ilgi çekici ve öne çıkarı etiket önerileri sunacaktır.

17- Platinum SEO Plugin

WordPress SEO çalışmaları kapsamında bütünleşik bir eklenti içeriği olan Platinum SEO Plugin eklentisi ile birçok farklı SEO çalışma alanında düzenleme yapabilirsiniz. Bu eklenti ile site haritası oluşturabilir, etiketleri, title ya da meta tagları kontrol edebilir, URL kontrolü yapabilirsiniz. Bunlar gibi daha birçok çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Platinum SEO Plugin eklentisi ile değiştirdiğiniz kalıcı bağlantılar olduğunda otomatik olarak 301 yönlendirmesi yapılabilmektedir.

Kaynak: http://www.stratejikseo.com/word ... ri-ve-seo-ayarlari/

hurslandogan
28-11-2019, 18:32   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2018

seo eklentileri arasında her zaman en iyisi all in one seo dur. Her zaman all in one wordpress seo eklentisini tercih ederim/