World of Warcraft'a dava açtı!

CHIP Online
30-11-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

World of Warcraft yüzünden Blizzard'a dava açtı; tanık olarak birbirinden inanılmaz ünlüleri çağırdı

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/worl ... ava-acti_16741.html

Resimlerle: WoW: Wrath of the Lich King'den çok özel kareler

Amerika'da California'da yaşayan Erik Estavillo adlı bir World of Warcraft oyuncusu Blizzard firmasına dava açtı.

Davanın açılma nedeni ise çok garip. Estavillo World of Warcraft'ın hayatını etkilediğini ve kendisinde psikolojik bozukluklar yarattığını iddia ediyor.

Erik Estavillo'ya göre WoW kendisinde agorafobi yani açık alanlara çıkma korkusu, panik atak, depresyon ve OCD: obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuş.

İddialar bununla da bitmiyor. Estavillo, Blizzard'ın karakterlerin hareketlerini yavaş yaparak bir yerden bir yere gitme süresini uzattığını da iddia ediyor.  

Peki gariplikler burada bitiyor mu? Hayır daha yeni başlıyor...

Tüm konu: World of Warcraft'a dava açtı!

İzleyin: WoW: Wrath of the Lich King

Resimlerle: WoW: Wrath of the Lich King'den çok özel kareler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: WoW sosyal hayatınızı nasıl etkiliyor?

heatblast
30-11-2009, 19:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,260 mesaj

hiç oynamadım

Mehmet-
30-11-2009, 20:07   |  #3  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Oyunu oynamıyorum...

WolfTurk
30-11-2009, 21:00   |  #4  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Sadece Wow olarak değilde tüm MMOG olarak bakarsak oynayan kişin hayatını büyük oranda etkilediğini söyleyebiliriz.Ülkemizde binlerce çocuk harçlıklarını sonunda birşey elde edemeyecekleri oyunlara harcıyorlar.Ben oynanmasın demiyorum ama dur demesinide bilmek gerek.

Son Düzenleme: WolfTurk ~ 30 Kasım 2009 21:00
Ahmet Ertuğrul
30-11-2009, 21:13   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

WoW oynamıyorum.

CHIP Online
Davanın açılma nedeni ise çok garip. Estavillo World of Warcraft'ın hayatını etkilediğini ve kendisinde psikolojik bozukluklar yarattığını iddia ediyor.

Erik Estavillo'ya göre WoW kendisinde agorafobi yani açık alanlara çıkma korkusu, panik atak, depresyon ve OCD: obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuş.

Bunların hiçbiri komik ya da garip değil. Bunlar gerçek. Davayı açan haklıdır. Haberin 2. sayfasında madem psikolojisi bozuluyor oynamasın denmiş. Bağımlılık, madem zararlı bırakayım demekle biten bir şey değil. O kadar kolay olsaydı sigarayı bırakmak isteyenler hiç zorlanmazdı.

PcMaKeR
30-11-2009, 21:38   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

WoW insanların piskolojisi gerçekten bozuyor.
Yada sosyal hayatı kayıp gidiyor elinden. Çok saçma gecenin 4 - 5 ine kadar oynayanını mı ararsın, Evli çiftleri mi: Baba oyun oynuyor anne çocuğu emziriyor yada uyutuyor sonra gelip annede oynuyor, Üni öğrencileri sırayla oynuyorlar geceleri.
Bu oyun için dava çok açılırda... Oynayanlara açacaksın davayı aslında blizzard zorla satmıyorki.

_Neo_
30-11-2009, 21:57   |  #7  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
806 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
WoW insanların piskolojisi gerçekten bozuyor.
Yada sosyal hayatı kayıp gidiyor elinden. Çok saçma gecenin 4 - 5 ine kadar oynayanını mı ararsın, Evli çiftleri mi: Baba oyun oynuyor anne çocuğu emziriyor yada uyutuyor sonra gelip annede oynuyor, Üni öğrencileri sırayla oynuyorlar geceleri.
Bu oyun için dava çok açılırda... Oynayanlara açacaksın davayı aslında blizzard zorla satmıyorki.

Serdar Benim her tarfım wow oyuncusu dolu bi ben oynamadım düşün yani ilett bişey adamlar wow ile emekliye ayrılacak sanki odereceler. Tüm aile wow'da anne soruyo itemlar nasılAğzı kulaklarına varıyor

PcMaKeR
30-11-2009, 22:34   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

item D:D:D:D:D
zırh :D
komedi ya.
aylık birde para veriyorlar ya. Blizzardı zengin ediyorlar. Nasıl kıskanıyorum blizzard ı inş bir gün bende yazarım böyle birşey. Bakalım Allah göstericek mi bize o günleri.

Linuxlover
30-11-2009, 22:38   |  #9  
Yıllanmış Üye
193 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
WoW oynamıyorum.

Bunların hiçbiri komik ya da garip değil. Bunlar gerçek. Davayı açan haklıdır. Haberin 2. sayfasında madem psikolojisi bozuluyor oynamasın denmiş. Bağımlılık, madem zararlı bırakayım demekle biten bir şey değil. O kadar kolay olsaydı sigarayı bırakmak isteyenler hiç zorlanmazdı.

Bence de, bende oynamıyorum.Ama insanın psikolojisini bozduğu ve bağımlılık yaptığı bir gerçek.

_hEro
01-12-2009, 11:16   |  #10  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj
WoW oynamıyorum.

İyi güzelde Ahmet abi kim marlboroya bana zarar veriyor diye dava açıyor ?
İradesine hakim olamadığının farkına varmış olacakki gidip blizzarda çatmış.
Kabullenmek kolay olmasa gerek.

Bu tip oyunlara bulaşmayı hiç düşünmüyorum.

Ahmet Ertuğrul
02-12-2009, 18:14   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: _hEro  
İyi güzelde Ahmet abi kim marlboroya bana zarar veriyor diye dava açıyor ?
İradesine hakim olamadığının farkına varmış olacakki gidip blizzarda çatmış.
Kabullenmek kolay olmasa gerek.

Bu tip oyunlara bulaşmayı hiç düşünmüyorum.
Haberlerde ünlü sigara üreticilerine milyon dolarlık davalar açıldığını görmüştüm. Hem bir kereye mahsus bir şey değil. Özellikle ABD'de bu tür konularda çok dava açılıyor.

_hEro
02-12-2009, 18:47   |  #12  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj
Haberlerde ünlü sigara üreticilerine milyon dolarlık davalar açıldığını görmüştüm. Hem bir kereye mahsus bir şey değil. Özellikle ABD'de bu tür konularda çok dava açılıyor.
Sigara üreticilerine dava açmak gayet normal ama buradaki dava sebebi bana çok saçma geldi.Neyse artık :)

Ahmet Ertuğrul
02-12-2009, 18:54   |  #13  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Öyle saçma davalar var ki. Adam kaldırımda ayağı takılıp düşüp devlete niye kaldırımı düzgün yapmamış diye, McDonalds'a beni şeker hastası etti diye dava açıyor.