xp açılış

HPQ-User
23-05-2007, 22:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

jedan sormuş:
açılıştaki gecikme.loadingten sonra siyah ekran oluşuyor 25-30 sn bekledikten sonra açılıyor,bunu nasıl önleye bilirim. saygılar

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
xp home edition.msı ana kart,1 gb ddr ,

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; IEMB3; .NET CLR 3.0.04506.30; InfoPath.2)

erkanc
23-05-2007, 22:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

boot ekranındakinimi diyorsun eğer onu kasdediyorsan ram sayacını kapatabilirsin ide denetlemeyi kaydederek her açlışta açılmasını engelleyebilirsin bunları biosdan yaparsın eğer senin dediğin windowsun açılması ise o zaman ms configden açlışta istemediğin dosyaları engellersin

jedan
23-05-2007, 23:59   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

windowsun açılması,ms config den hangidosyaları silebilirim

asimileci
24-05-2007, 09:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

listeyi buraya yaz biz sana söyleyelim.

Borga-x
24-05-2007, 10:50   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ms configde sistem için gerekli olan dosyalarda vardır. Bilmeden bir seyı kapatman sistemi kararsızlastırır. Sen wındowsta msconfgi aç başlangıca gel ve orda neler yazıyor bıze yaz bız sana soyleyelım

Koray Kocaman
24-05-2007, 23:20   |  #6  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
1,876 mesaj

Değerli Üyemiz

İstemiş olduğunuz özellik Windows Xp'nın Loading ekranından sonra serileşmesi ise aşşağıdaki adımları uygulayarak hızlandırmanız mümkün;

Windows XP her açılışında (%SystemRoot%\Prefetch) klasöründe yer alan ve NTOSBOOT-*.pf olarak adlandırılan dosyanın güncellenmesini sağlar. XP’de yeni prefetch dosyaları arasından bundan başka hiçbir dosyanın silinmesi sistemde kurulu programların yüklenme süresini daha fazla hızlandıramaz.

1-) Notepad.exe dosyasını çalıştırın ve aşağıdaki satırı yazın.
del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q
Yukarıdaki satırı yazdıktan sonra bu dosyayı "ntosboot.bat" ismiyle C:\ bölümüne kaydedin.

2-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "gpedit.msc" yazın.

3- "Bilgisayar Yapılandırması" altında yer alan "Windows Ayarları"na ve sırasıyla sağ penceredeki Komut Dosyaları… ve "Kapat"a çift tıklayın''

4- Kapat Özellikleri penceresinde "Ekle / Gözat" üzerine tıklayın ve "ntosboot.bat" dosyasının kayıtlı olduğu konumu gösterip "Aç"a tıklayın.''Tamam'' diyerek bütün pencerelerden çıkın.

5-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "devmgmt.msc" yazın.

6-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."Birincil IDE" Kanalı’na sağ tuşla tıklayın.
ve "Özellikler"i seçin''

7-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında "Aygıt Türü"nü Otomatik Algıla’dan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

8-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."İkincil IDE Kanalı" Kanalı’na sağ tuşla tıklayın ve " Özellikler"i seçin.

9-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında " Aygıt Türü"nü Otomatik Algıla’dan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

Bu işlemlerin ardından sisteminizi resetliyerek daha hızlı açılmasını sağlıyabilirsiniz.

jedan
26-05-2007, 13:05   |  #7  
Yeni Üye
21 mesaj

koray KOCAMAN teşekkürler.yönlendirdiğiniz şekilde yaptıktan sonra,açılış hızlandı iyi çalışmalar...saygılar

Koray Kocaman
26-05-2007, 17:56   |  #8  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
1,876 mesaj
jedan
koray KOCAMAN teşekkürler.yönlendirdiğiniz şekilde yaptıktan sonra,açılış hızlandı iyi çalışmalar...saygı
Bilgi paylaştıkça çoğalır... Göz kırpma

Serkan Balcı
07-06-2007, 13:30   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Ya arkadaşlar pcmin xp şifremi unuttum bana yardım edebilecek allahın kulu var mı bana yardım lazım ne yapacağımı kadame kadame söyleyin bende yapayım lütfen çok zorAğlıyordurumdayım yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.Alkış