XP de DX10 mu?

egemengiga
26-04-2007, 22:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,298 mesaj

http://www.pclabs.gen.tr/2007/04 ... rectx-10-gelebilir/

evet resmi olmayan bir haber olmasina ragmen yapilamayacak bir is degil. hatta linux de de uygulanirsa bu proje o zaman Microsoft tekelinden kurtulabiliriz.

Borga-x
26-04-2007, 22:32   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bu haberı bende okudum.Umarım bu haber dogru cıkarda hepımız rahat bır nefes alırız.Vista derdınden kurtuluruz

erkanc
26-04-2007, 23:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

linuxun tek eksiği windowsun popüler oyunlarının linux versiyonları olmayışı eğer tutarsa linux ilerleme yapar ve vistaya upgrade yavaşlar xp 2 veya 3 sene daha devam eder

Son Düzenleme: erkanc ~ 26 Nisan 2007 23:03
PcMaKeR
30-04-2007, 12:49   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

bir dergide yada başka biryerde okudum ama tam hatırlamıyorum. microsoft mühendislerine göre "dx 10 u windows xp kaldıracak kapasitede değil."miş. sanırım chip in vista ekinde okumuştum. gerçekten arkadaşlar 8800 gtx makina var arkadaşta vista kurulu. 3ds max 9 ep 1 yükledim grafik motorunu seçerken dx 10 etkinleşti denedim bir render yaptım makina tamamen durdu. bir kaç kere denedim yine aynı. dx 10 baya bir kasıyor. ama dx 9 da hiç takılmada çalıştı. vista zorlanıyorsa xp yi bilmiyorum.

armstrong06
01-05-2007, 21:20   |  #5  
Yeni Üye
44 mesaj

zaten böyle bir zorunluluk olamaz vista dünyanın ramını yiyor bence vistanın oturması için  daha 1 senesi var eğer kullanıcılar oyun oynamaktan zevk almak isterse xp de kalmalı ve xpye dx10 çıkmalı

chaosmaker
01-05-2007, 21:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

armstrong çok hatalısın!
Rami yemiyor!
Xpdeki harddiskten okuma işlemi x programını kullandığın sürece x aracıyla ilgili veriler ram e yazılıyor;)
yemiyor,hızlandırıyor!
adı çıkmış 10a inmez 9...

armstrong06
01-05-2007, 21:43   |  #7  
Yeni Üye
44 mesaj

söylemek istediğim xp de ilk çıktığı zamanlar böyleydi yani çoğu uynda sorun yaratıyordu ki service packlar ile düzeltildi oyuncular o zaman windows me kullanıyordu şunu söyleyeyim çoğu kullanıcı  256 ram isteyen oyunun vistada 512 istediğini söylüyor

Aranel
03-05-2007, 00:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

sen çoğu kullanıcıyı falan boşver, kendin dene ve gör derim. O çoğu kullanıcının yine çoğunluğu, Vista bile kullanmamış, kulaktan dolma bilgileri tekrarlayan adamlar. Kimileri Linux Çığırtkanı, kimileri ulaşamadığı ete mundar deme peşinde..

Hiç bulaşma bunlara derim, Vista'da oyun sorunu olduğu doğru, fakat oyun oynamak istiyorsanız Vista kullanın demek, çok büyük bir abartma! Vista'da yine oyunlarınızı oynayabiliyorsunuz, performans biraz oyundan oyuna değişiyor. Bazı oyunların XP'ye oranla tam bir felaket olduğu doğru, ama ilginçtir ki, daha hızlı çalışanları da var.

Windows Vista hakkında duyduğun her görüşe, özellikle de toplumun aynı fikride oldukları görüşlere hiç bir zaman güvenme derim, birileri abartıyor, diğerleri inanıp etrafa yazıyor sanki kullanmışta biliyor gibi, başkaları gelip yine abartıyor, çark bu şekilde dönmeye devam ediyor, bu Vista Karalama Kampanyası varken insanların olumsuz düşüncelerine inanabilmek gerçekten zor :)

mohican
16-07-2008, 17:13   |  #9  
Yeni Üye
46 mesaj

Aranel wistaya bi kötü darbede benden gelsin o zaman, yapılan istatistiklere göre microsoft kullanıcıları azalıyor, herkes görmeye başladı ne kadar dandik ve sorunlu, gerçi çok geç kaldılar o zamana kadar bill i zengin ettiler ama olsun zararın neresinden dönseler kârdır....Sen hiç Apple Mac i camdan atan, pompalıyla vuran, uçurumdan yuvarlayan birini gördünmü, bişey diyimmi ben böyle çok adam gördüm ama makinaları microsoft ürünüydü hahahahahahahah......

bjk_memo
16-07-2008, 17:41   |  #10  
Yıllanmış Üye
290 mesaj
mohican
Aranel wistaya bi kötü darbede benden gelsin o zaman, yapılan istatistiklere göre microsoft kullanıcıları azalıyor, herkes görmeye başladı ne kadar dandik ve sorunlu, gerçi çok geç kaldılar o zamana kadar bill i zengin ettiler ama olsun zararın neresinden dönseler kârdır....Sen hiç Apple Mac i camdan atan, pompalıyla vuran, uçurumdan yuvarlayan birini gördünmü, bişey diyimmi ben böyle çok adam gördüm ama makinaları microsoft ürünüydü hahahahahahahah......
dostum ne mac ne linux hiç birisi windows un yerini tutamaz iyiki bi öğrenmişsiniz mac - linux konuşup konuşup duruyorsunuz

Son Düzenleme: bjk_memo ~ 16 Temmuz 2008 17:42
sampiyon bilo
17-07-2008, 15:52   |  #11  
sampiyon bilo avatarı
Üye
93 mesaj

Adamlar isteseler 98'e bile directX 10 yaparlar.Ama Vista kötü çıktı ya,
satıtıp stokların erimesini istiyor Microsoft.

Hiper£l£v£nKids
17-07-2008, 16:49   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Gelirse çok iyi olur

Diablotical
19-07-2008, 02:59   |  #13  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
bjk_memo
dostum ne mac ne linux hiç birisi windows un yerini tutamaz iyiki bi öğrenmişsiniz mac - linux konuşup konuşup
sanırım hiç linux kullanmadın yada kullandın beceremedin,linuxu bikere doğru dürüst inceleyip kullanan biri vazgeçemez!!!
o 2 haftada ağırlaşıp bizi zavallı durumuna düşüren windows utansın wine yeni sürümü çıktı ya artık büyük sorun olan linuxta oyun oynama derdi bitti ya daha linuxun sırtı yere gelmez.Çoğu oyunu linuxta rahat rahat ıynayabiliyoruz artık arkadaşlar biraz inceleyin ortamı linux abartılacak bi işletim sistemidir windowsa vistaya 5 üzeri 10 basar hem görsellikte hem performansta hem kişisellikte bizi windowsa bağımlı yapanlar utansın linuxa uyumlu oyun üretmeyen utansın yakındır linuxlu gelecek!!!
saygılar

hkn47
20-11-2008, 15:46   |  #14  
Taze Üye
12 mesaj

Bu konuda Diablotical arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. Bıktık artık bu tekellerden. TTelekom Microsoft önceden İntel vardı ama AMD sağolsun. Elimizden geldiği kadar tek ele karşı çıkalım arkadaşlar birlikten kuvvet doğar ama takanlar olurmu bilmem.. Soru

carpediem_10
03-05-2009, 23:52   |  #15  
Yeni Üye
27 mesaj

vista xp den çok daha hızlı ve tutarlı çalışıyo arkadaşlar tabi sisteminiz de iyi olcak.(bende athlonx2 2,7 GHz, Kingston DDR 1066 2x2Gb ram, Ati 4650 1024Mb 256Bit GDDR3 GPU, Westerndigital Claviar Black 500Gb NCQ Dikey kayıt yapan HDD ve 22" Philips monitör var vistayı şahane kullanıyorum)

Ayrıca Linux varken Microsoft kullanmak çok saçma ama malum oyun meselesi :( Sistemimde Vista ve Pardus kurulu Oyun dışında Pardustayım ;)

YasinC
06-05-2009, 10:35   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Kaç ay önce de vardı bu olay ben yaptım ruslar yapmış ancak vistaya gire yavaş çalışıyor

PcMaKeR
06-05-2009, 10:59   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Şakamısınız ya! Wine emulatördür nereye tutacak windowsun yerini. Linux iyiymiş hızlıymış 10 basarmış. Hadi kapışalım. Hangi özellikleri iyi. Ücretsiz olmasımı.

HAHAHA. Adam gibi çalışan kaç donanım gördün linuxta !!!

efekerem
06-05-2009, 12:14   |  #18  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

Ben vista kullancısı olarak sunu söleyim güncel oyunlar kurun oynayın. Ben suana kadar hiçbir sorun ile karşılaşmadım hiçbir oyunda. nasıl olurda sorunlar ile karşılaşıyor. 4 senelik makinalara vista kurup yorum yapmayın.

DooM
01-06-2009, 11:35   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

walla bende biara Vista kullandım, memnun olduğum ve olmadığım birçok özelliği war.
Mesela beğendiğim özellikleri; görsellik ..
beğenmediğim özellikler ise;
* aşırı soru sorması (herhangi birşey yapmak istediğimde sürekli soru sorması)
* Bilgisayarın ctrl+alt+del yaptınığınızda performans bölümüne baktığımda 1.78gb ram kullandığını gördüm, masaüstündeyken, herşey kapalı haldeyken..
* Xp de oynadığım Fallout3, Race Driver Grid, Assasian Cred, Crysis Warhead, Dawn of War2 ve bunun gibi 2008-09 oyunlarını Vista'da nerdeyse tamamını çalıştıramadım. Örneğin Grid'de daha başlangıçtaki film'de teklio ve orada kalıo. Crysis'de inanılmaz renk kayması oluo (ağaçlarda)..
* Ve oyun performasınıda inanılmaz düşürüyor.

Şimdi bana diceksiniz, "sistemin kötü kardeş" diye. Sistemim İ7 920,MSI x58 Pro anakart, OCZ ddr3 3x2gb ultra,ATİ 2x4870 ekran kartı,22"samsung vw monitor ..
Anlamadığım, sorun nerde? Yani böle bir sisteme, dx10,1 destekleyen inanılmaz bir ekran kartında niçin böle sorunlar yaşıyorum? Sizce Vista sebep olamazmı?

Süleyman.
01-06-2009, 11:39   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
DooM
walla bende biara Vista kullandım, memnun olduğum ve olmadığım birçok özelliği war.
* Bilgisayarın ctrl+alt+del yaptınığınızda performans bölümüne baktığımda 1.78gb ram kullandığını gördüm, masaüstündeyken, herşey kapalı haldeyken..
* Xp de oynadığım Fallout3, Race Driver Grid, Assasian Cred, Crysis Warhead, Dawn of War2 ve bunun gibi 2008-09 oyunlarını Vista'da nerdeyse tamamını çalıştıramadım. Örneğin Grid'de daha başlangıçtaki film'de teklio ve orada kalıo. Crysis'de inanılmaz renk kayması oluo (ağaçlarda)..

Şimdi bana diceksiniz, "sistemin kötü kardeş" diye. Sistemim İ7 920,MSI x58 Pro anakart, OCZ ddr3 3x2gb ultra,ATİ 2x4870 ekran kartı,22"samsung vw monitor ..
Anlamadığım, sorun nerde? Yani böle bir sisteme, dx10,1 destekleyen inanılmaz bir ekran kartında niçin böle sorunlar yaşıyorum? Sizce Vista sebep olamazmı?

Bence sorun Vista'da değildir. Ben imzamdaki dizüstü bilgisayarla bile, ki oyun için uyduruk bir alet denebilir, Assassin's Creed'i gayet güzel oynadım. Hiçbir sorun da olmadı.

Banned
01-06-2009, 11:56   |  #21  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
DooM

Vista XP'ye oranla daha fazla ram kullanan ve genelde daha çok hantallık sorunu yaşayan bir sistemdir onun yerine WİN7'i tercih ederim hiç bir zamanda pc'e Vistayı kurmayı düşünmedim gerçi bu WİN7'den beklediğim performansı alamazsam XP'i tamamen piyasadan kalkana kadar onu kullanmaya devam ederim benim için görsellik daima ikinci plandadır ben işleve bakarım.