xp kapanırken çıt diye ses geliyor.

HPQ-User
01-10-2007, 21:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

nevi sormuş:
Bilgisayarımı aldığımda vista yüklüydü. Fakat xp yi kullanmak zorunda olduğum için onu da yüklettim. Şimdi xp yi kapatırken sigorta atmış ya da kısa devre olmuş gibi bi "çıt" sesi çıkıyor. Neden olabilir. Bi sorun çıkar mı? Bide vista da kaspersky anti virüs 7 vardı. xp ye de kas. internet security 7 yi yükledim.Yükleme sırasında zaten bu dosya var üstüne yazayım mı dedi,hepsine hayır dedim. Evet deseydim 2 tarafta da sorunsuzca çalışırmıydı.Boşuna yer mi kaplıyo dosyalar 2. kez yüklendiği için.Yavaşlamasına mı neden olur bilgisayarın?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
asus

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

Dark Spirit Of The Silent
01-10-2007, 22:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
604 mesaj

o ses bndede çıkyo gliba hardisk kaakpnrken çıkardığı bi ses

theironman
02-10-2007, 09:28   |  #3  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Sesin hdd'den çıktığına emin misin? Kasanın diğer bileşenlerinden birinden geliyor olmasın?

Aras Yurtman
02-10-2007, 16:36   |  #4  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

O ses hoparlörden geliyor olabilir. Çünkü bazı laptoplarda ses kartı açılırken ve kapanırken "çıt" sesi çıkarıyor.

(Bu ses, ses kartının sürücüsüne ve dolayısıyla işletim sistemine bağlı olabilir çünkü bildiğim kadarıyla bazı sürücüler bu sesi engellemek için sistem kapanırken ses seviyesini sıfıra getiriyor.)

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 02 Ekim 2007 16:39
theironman
02-10-2007, 16:40   |  #5  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
arasyurtman
O ses hoparlörden geliyor olabilir. Çünkü bazı laptoplarda ses kartı açılırken ve kapanırken "çıt" sesi çıkarıyor.

(Bu ses, ses kartının sürücüsüne ve dolayısıyla işletim sistemine bağlı olabilir çünkü bildiğim kadarıyla bazı sürücüler bu sesi engellemek için sistem kapanırken ses seviyesini sıfıra getiriyor.)

evet bu da mümkün; ama arkadaş özellikle kasanın içinden olduğunu düşünüyor sanırım.

Sefa Adak
02-10-2007, 19:46   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Arkadaşlarımızın dediklerinden olabilir.Kasanızın içini açıp sesin nerden geldiğini öğreniniz.

nevi
02-10-2007, 21:57   |  #7  
Yeni Üye
35 mesaj

dizüstü bilgisayar bendeki.xp den çıkarken haoparlörün sesini kapatayım, bakalım nolcak.:)

Bunun dışında bişey daha soracağım.spyware terminator sildiğim avira antivirle ilgili bişey buluyor ve kritik nesne diyor.o buluyor ama ben bulamıyorum bi türlü. Gelingörün ki silemediği uyarısını veriyor.karantiya attım,sildim ama tekrar tarattım sadece sözdeymiş, özde diilmiş silmesi.:(Yeniden başlattım bilgisayarı olmadı.çalıştır a regedit yazdım ordan local machine falan... bi antivir buldum en sonunda...Çünkü denetim masasından bakınca görünmüyo bişey.bi tek çalıştırdan girince buldum.ordan sildim ama tarama yapınca spyware hala kritik nesneyi buluyo. your installer 2006 yı denedim bi türlü indiremedim ya.galiba onu da spyware engelliyo. nasıl indireyim ya da önereceğiniz bi prog. var mı. advanced windows care bi de kaspersky yüklü.kas.da bulamadı.tekrar taratacağım ona.napıyım sizce? Bi de rapaolara bakıyorum nesne bulduğu taramanın raporlarının yanında kırmızı işaret var.içeriğine bakınca tehdit yok yazıyo rapoda.Çok uzun yazdım yaa.sabredip okuyan üstüne bi de cevap yazan arkadaşlar sağoluunnn...

nevi
02-10-2007, 22:52   |  #8  
Yeni Üye
35 mesaj

Arkadaşlar son mesajımı yazdıktan sonra tekrar deniyim dedim ve bu kez sorunu çözdüm.İnanamıyorum ya...Ben de bilgisayarımla ilgili sorunumu tek başıma çözdüm.Herkese çoook teşekkür ederim.Forumlar bana o kadr yardımcı olduki.şöyle yaptım:çalıştır a regedit yazdım ve kayıt defteri düzenleyicisine girdim,hklm,software,microsoft,windows,current version,run.orda silmem gereken dosya çıktı antivirle ilgili, sildim hiçbişey kalmadı.:))tekrar tarama yaptım,hiçbişey çıkmadı.:))Sonuç olarak bir türlü bulamadığım ve virüs-temizleyici programlarla da bulup silemediğim programların artıklarını bu şekilde mi kaldıracağım.HER ZAMAN Güvenli modda programları kaldırmam ve bu tarz temizlemelri yapmak daha mı iyi olur bi de? :))

theironman
03-10-2007, 01:54   |  #9  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

sorununu hallettiğine sevindim; ben de laptop deyince acaba speakerlarında mı bir şey var diye düşündüm, olur ya patlamış olabilirler. Ama madem bir şey kalmadı, kolay gelsin demek düşer bize :)

nevi
03-10-2007, 09:49   |  #10  
Yeni Üye
35 mesaj

çıt sesi hala geliyor laptopdan.ses kartını kendim kapatıp denesem olur mu?nasıl kapatılrr?

Borga-x
03-10-2007, 10:12   |  #11  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ses kartınn sesını Fn+ ilişkili tuş veya saatın orda bulunan hoparlor sekline ıkı basıp volume altındakı tıki açarsan MUTE konumuna alabılırısn. Ama en prtıgı FN tusları ıle yapılan değişiklik. F tuslerı veya rakamların uzerınde MAVI sembollerle gosterılmıs tuslar var.Burdan ses sımgelsıne benzer sımgeyı bul ve FN tusu ile beraber basıp kapatıp tekrar açabılırsın.

nevi
03-10-2007, 16:39   |  #12  
Yeni Üye
35 mesaj

Fn den mavi tuşlarla sesi kapatıp xp yi kapatmıştım zaten. ona rağmen ses gelince acaba başka bi yolumu var dedim.

nevi
03-10-2007, 16:58   |  #13  
Yeni Üye
35 mesaj

zaten fn le mavi tuşlardan kapattım sesi.Sonra xp yi kapattım.ama ses yine çıktı.Acaba başka türlü mü oluyo dedim.

mooniron
03-10-2007, 18:45   |  #14  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

benim pc geçenlerde bir kapandı aynen o çıt sesi geldi .
ekran gitti pc den ekrana görüntü gelmemeye başladı
ozamandan beri kuzenin pc yi kullanıyorum .
anlayacağın önemli bir sorun olabilir. benim pc daha açılmadı servise vericem artık.

nevi
05-10-2007, 11:52   |  #15  
Yeni Üye
35 mesaj

vista + xp mi yüklü sende de mooniron