xp kurdum vista kayboldu

HPQ-User
23-06-2008, 19:55   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mmetem sormuş:
mmetem sormuş:
Bilgisayarımda Vista var xp kuramıyorum,
Xp cd si ile başladığında kur başlıyor ama akabinde sabit disk bulunamadı gibisinden bir uyarı veriyor.Vista'yı kaldırmak istemiyorum yanına başta seçmeli olmak üzere D:'ye xp kurmak istiyorum bunun nasıl yapabilirim?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Bilgisayarım Casper 1860 serisinden
1,86 ghz 2core
3gb ram
160 hdd
256 ekran kartı vs

Merhaba,
Arkadaşım sorunun Windows XP'nin bazı SATA sabit diskleri tanıyamamasından kaynaklanıyor. Sorunun iki çözüm yolu var.Birincisi BIOS'dan "Advanced" bölümüne gelip "IDE Configration" dan "Enhance" seçeneğini "Compatible" olarak değiştir. Eğer BIOS'unda bu seçenekler yoksa ikinci yöntem ise Windows XP'nin içine nLite adlı yazılımla SATA sürücülerini entegre etmek. Aşağıda verdiğim bağlantılarda resimli anlatımları var. Kolay gelsin.  

Windows XP içine Sata sürücülerini eklemek: http://www.notebook.gen.tr/notebook...zum-t18.html
Vista ve XP'yi bir arada kullanma: http://www.notebook.gen.tr/notebook...ada-t74.html

ama ben xp yi bios ayarını değiştirerek kurdum ve vista kayboldu vista boot proyu da xp'ye kuramıyorum çünkü aktif internet bağlantım yok ve net framework yazılımını internetten indirmeye çalışıyor bootpro nun setup dosyası.tekrar yardım istiyorum

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Bilgisayarım Casper 1860 serisinden
1,86 ghz 2core
3gb ram
160 hdd
256 ekran kartı vs

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)

waybe
23-06-2008, 20:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj

wista varken sistemine xp kuramassın bot sorunu yaşanır ancak sanal sürücü prog yapabilirsin  format cek pcye xp kur sanra vista kurabilirsin

waybe
23-06-2008, 20:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj

sanal sürücü olarak virtual-box kullana bilirsin

Borga-x abi anlatmış bakabilirsin::

Batıkan Doğan
23-06-2008, 20:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşım .NET Frameowork'u aşağıda verdiğim bağlantıdan indirebilirsin. Kusura bakma sana mesajımda söylememişim ama verdiğim resimli anlatımda söylemişlerdir diye düşündüm.

bektash
24-06-2008, 02:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj
waybe
wista varken sistemine xp kuramassın bot sorunu yaşanır ancak sanal sürücü prog yapabilirsin  format cek pcye xp kur sanra vista
Xp & vista sistemini yaşıyorum . Vista üzerine rebot hicbir şekilde sistem tanımıyor. Once Xp sonra vista.