xp kurulum sorun

umkarum
01-06-2007, 08:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhaba arkadaşlar

Benim sorunum kurulumun ortalarına doğru başlıyor. Windows'u defalarca kurmuş birisiyim ama bu sefer sıfır bir harddisk aldık. Değiştirdikten sonra kurulumla ilgili sorun çıktı. Sorunum şu;
Xp cd sini takıyorum. Bios ayarlarını yapıyorum, sonra sadece "boot froom cd:" yazısı çıkıyor ve 15-20sn bekliyor. ondan sonra windowsu kur, lisans sözleşmesini kabul et,bölümleme yap, ve dosyalar cd romdan diske kopyalanıyor derken ve sistem tekrar açılıyor ve tekrar "boot from cd:" yazısı çıkıyor 15-20sn bekliyor.. Kur tekrar başa dönüyor. sil baştan tekrar. yani sorunum kapanıp açıldıktan sonra Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor ekranının gelmemesi ve kura devam etmemek. Bu durum çok başımı ağrıttı. Her yolu denedim, donanımı bile kontrol ettim ama bir türlü sonuca ulaşamadım uzman arkadaşları9n yardımını bekliyorum.Beğendim

Borga-x
01-06-2007, 08:48   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

RAM'lerini kontrol ettinmi. Diğer bileşenlerinin de yerine tam oturdugundan emın ol. Sıfır HDD bu şekilde hatalar vermesi garip. Belki montaj yaparken başka bır bıleşenı yerınden oynatmış olabilirsin.

Birde HDD başka bir bilgisayarda dene.Eğer aynı sorunları orda da veriyorsa HDD bozuk demektır.Birde HDD veridigin güç kablosunu kontrol et.Kopukluk veya temassızlık yapıyor olabilir. Başka bir kabloyla dene.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 01 Haziran 2007 08:49
erkanc
01-06-2007, 10:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

anakartın via veya sis chipsetliyse sata disk kurmak istiyorsan bir disket yardımyla raidsürücülerini kurman gerekir aksi takdirde kurulumu başarmazsın

umkarum
01-06-2007, 10:47   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj
erkanc
anakartın via veya sis chipsetliyse sata disk kurmak istiyorsan bir disket yardımyla raidsürücülerini kurman gerekir aksi takdirde kurulumu başarmazsı
donanımla ilgili bir problem olmadığına eminim çünkü harddisk ve cd rom çalışıyor. yerlerine doğru takılmış. ama senin cevabın daha yapmadığım birşey olarak göründü.
Ne demek bu raid sürücüleri nereden bulurum ve nasıl kurarım ayrıntılı tarif edersen sevinirim.

cewapsiz-123
01-06-2007, 11:13   |  #5  
Taze Üye
12 mesaj

şöyle bişi dene bilirmisin kardes ama master slaw olayı var ona bende cok dikkat et diğerlerininde sölediği gibi donanımlarını ice kontrol et ama bence donanımda sorun yoksa kesinlikle master slaw olayında bişi olabilir şöyle olur: hdd master , CD rom slaw üzerindeki çentiklere cok dikkat et kolay gelsin :D

umkarum
01-06-2007, 12:06   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj
cewapsiz-123
şöyle bişi dene bilirmisin kardes ama master slaw olayı var ona bende cok dikkat et diğerlerininde sölediği gibi donanımlarını ice kontrol et ama bence donanımda sorun yoksa kesinlikle master slaw olayında bişi olabilir şöyle olur: hdd master , CD rom slaw üzerindeki çentiklere cok dikkat et kolay gelsin :
Dikkat ettim hardiskimde jamper yok cd'de jamper var onuda başka kasalara bakarak kontrrol ettim doğru takılmış. biostan ayarlarıda doğru. bence olay "erkanc" arkadasın yazdığı gibi raid olayı olabilir fakat o nasıl oluyor cevap bekliyorum sizlerden. ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.

erkanc
01-06-2007, 13:34   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

umkaramun sen anakartının marka ve modelini buraya yazarsan iyi olur

umkarum
01-06-2007, 13:43   |  #8  
OP Taze Üye
10 mesaj
erkanc
umkaramun sen anakartının marka ve modelini buraya yazarsan iyi
Tamam teşekürler yazıyorum. Ama me olur ayrıntılı yaz ne yapacağımı.

MARKASI:GIGABYTE
MODELİ: GA-8ST800

erkanc
01-06-2007, 16:46   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

senin  anakartın ide arabirimin sadece tanıyor bence senin yapcağın işlev bios update diskini galiba göremiyor düşündüğüm gibi sata problemi değilmişçünkü anakartında sata desteği yok bir de diğer diskini kullanıyorsan jumper ayarlarını master slave e getir

Son Düzenleme: erkanc ~ 01 Haziran 2007 16:48
can41
02-06-2007, 13:25   |  #10  
Üye
85 mesaj

Arkadaşım Başka Bir CD romda Dene %80 Olma İhtimali...

umkarum
02-06-2007, 15:45   |  #11  
OP Taze Üye
10 mesaj

Bunu nasıl yükliyeceğim anlatmamışsın .

denedim arkadaş bende 2 tane cd rom var hepsinde denedim ama olmadı.