XP Mode sizin için önemli mi?

ali140
15-10-2009, 15:45   |  #1  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
724 mesaj

tamamen alıntı: (CHIP Onlline) isteği üzerine açtım:))
Windows XP 2001 yılında çıkmıştı, 2009'a geldiğimizde ve 2010'a yaklaştığımız bugünlerde bu 8 yaşındaki
işletim sistemi inanılmaz bir yaygınlığa sahip. Bir işletim sistemi olarak gerçekten çok yaşlı. Ancak geriye dönük bu uyumluluğun, yazılım geliştirmeyi yavaşlatıp yavaşlatmayacağı da merak ediliyor.

Böyle bir imkan olunca yazılım üreticileri eski yazılımları için Windows 7'ye destek sunmakta daha yavaş davranabilirler mi? Daha doğrusu yazılım geliştiriciler bu kadar yavaş mı? İşte bu önemli bir soruve cevabını Windows 7 çıktıktan sonra göreceğiz. Elbette bahsettiğimizyazılımlar özellikle profesyonel kullanıma yönelik, yüksek lisansücretinse sahip özel yazılımlar. En önemli örnekler arasında muhasebe yazılımları gösterilebilir.

Daha da önemlisi tüketicilere sorulmasıgereken bir soru. Windows 7'ye geçecekseniz ve XP Mode kullanacaksanızamacınız tam olarak nedir; nasıl bir yarar sağlamayı düşünüyorsunuz?Mesela yeni yazılımları test için bir sanal ortam olarak mı görüyorsunuz, uyumsuz yazılımlar için çözüm olarak mı? Elinizde Windows 7 uyumsuz, XP gerektiren yazılımlar neler? Bunları bizimle forumda paylaşın

Anket
ali140
15-10-2009, 15:50   |  #2  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

bence gereksiz zaten vistayı ilk yüklediğim gün xp yi hayatımdan sildiğim gün oldu.(görselliğe ve profesyonelliğe biraz önem veririmde:)) -)

Kruis
15-10-2009, 15:53   |  #3  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

Windows'un hatası aynı çekirdek üzerinde devam etmemeleri şöyle birşey olacaktı Linuxtaki gibi Windows 5.1, sonra 2 ay geçecek 5.2 böyle 5.9 a kadar belkide daha fazla devam edecek.Bu upgradelerde ücretsiz olacak tabi.
Sonra windows 6 çekirdekli başka işletim sistemi çıkaracak ondada böyle geliştirmeler.Windows un yaptığı bir işletim sistemi sonra yama olarak service packlar birde güncelleştirmeler.

Windows xpde çalışan uygulamalar uyumluluk sorun gidericisinden densekte bazen çalışmayabiliyor bu yüzden windows xp mode önemli. aslında hiç windows 7 ye geçmemeleri onlar açısından daha iyi.

xxömür
15-10-2009, 16:38   |  #4  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

takıntılı ve alternatifsiz programlarınız varsa işe yarar ama bence artık gereksiz cünkü vista cıkalı epey oldu xp yi rafa hatta depoya kaldırma vakti geldi

Kal-El
15-10-2009, 16:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

XP, 98 SE'dan bu yana en kararlı sürüm. Bence bu kadar çabuk silip atmayın depoya kaldırmalar falan :) Hakkını vermek lazım. Linux Ubuntu 6 aylık bir döngüye sahip olmasına rağmen LTS(long term support) olarak çıkardığı 8.10 sürümünü hala destekliyor. XP'ye de destek bir süre daha kesilmemeli bence.

Kruis
15-10-2009, 16:53   |  #6  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

XP Desteği 2010 da bitiyor 2013 e kadar sadece çok önemli güvenlik açıklarını kpatacak yamalar yayınlayacak ama windows düzeltmesi vs 2010 dan sonra olmayacak