XP-PARDUS-UBUNTU

HPQ-User
04-07-2008, 09:51   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

14081408 sormuş:
Arkadaşlar ben hdd den 25 gb xp için ayırmıştım zaten daha sonra 20 şer gb de pardus ve ubuntu için bölümlemeler yaptım. Geri kalanı da dosya arşivleme amaçlı bıraktım. Yani hdd 4 parça halini aldı. Virtual Boxla da bu işi yapabilirdim ama ben tercihimi bu yönde kullandım. http://img59.imageshack.us/img59 ... ilgisayardossx7.png
Benim sormak istediğim; Ben zamanında Borga-x kullanıcısının yardımıyla ki yardımlarından ötürü kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum, acronis true image programıyla xp işletim sistemimi yedeklemiştim. Takdir edersiniz ki linux kuruluyken sonradan windows kurunca windows bencillik edip açılışı tamamen kendine yönlendiriyor ve linux açılmaz oluyor. Şimdi ben acronis ile xp yedeğini geri aldığım zaman, bilgisayarım gene hangi işletim sistemiyle açmak istediği mi sorar mı sormaz mı? Ben sorar diye tahmin ediyorum sizlerin de bu konudaki yorumlarınızı almak istedim. Saygılar...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: 0
Sistem Özellikleri:
Amd sempron 3600 2.0 Ghz.
2 gb ram.
Nvidia® GeForce 7000M Turbo Cache.
120 gb hdd.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; tr-TR; rv:1.9) Gecko/2008061015 Firefox/3.0

Borga-x
04-07-2008, 10:18   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Once XP'yı sonrasında Pardus veya Ubunutuyu kurmalısın. Kurulum esnasında Linux MBR'yi ona göre düzenleyen seceneklerle çıkıyor. Lınux altında MBR'yı değiştirmek çok daha kolay oldugundan açılışta sana soracaktır.
1-Xp
2-Pardus
3-Ubuntu diye.. Kurulum sıralaması da bu şekilde olmalı..

MBR'ye ayar çektin ve XP uçtu dıyelım burda bu alıntıyı yapayım senın ıcın

"MASTER BOOT RECORD YEDEKLEME
Diyelim ki Windows kurdunuz, bir de linux kurarak dualboot islemine girdiniz iki gün sonra Windows coktu bir daha Windows98 kurdunuz ve Lilo'yu aradiniz[ cunku win98 kurunca mbr i formatlamak gibi bir adeti var dualbootlarin hepsi gidiyor] . Bu tur bir olayin basiniza gelmemesi icin veya geldiginde hemen duzeltebilmek icin bir MBR yedegi almanizi oneririm.

MBR'yi yedeklemek icin once bir "MS-DOS komut satiri" acin ve komut satirina "debug" yazarak Debugger'a girin."-" turunden bir komut satiri goreceksiniz. Bosluklari onemseyerek asagidaki satirlari teker teker girin..

LCS:100 2 0 1
N C:\MBR_C.DAT
RCX
200
WCS:100
q

simdi harddiskinizin root'unda bulunan C:\MBR_C.DAT'i ve Windows\Command icerisindeki debug.com'u daha once yarattiginiz bir sistem disketine atin.

MASTER BOOT RECORD GERi YUKLEME

Sisteminiz herhangi bir yolla "uctugunda" daha önce yedeklediginiz bir MBR yedeginizi geri yuklemek icin dosyalari attiginiz sistem disketini yerlestirerek, asagidaki komutlari uygulayin. Ardindan bilgisayarinizi reboot ederek yedeginizi geri yuklemis olacaksiniz..

DEBUG MBR_C.DAT
RCX
200
WCS:100 2 0 1
"

Son Düzenleme: Borga-x ~ 04 Temmuz 2008 10:19
Mehmet-
04-07-2008, 12:04   |  #3  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

MBR'yi yedeklemek icin once bir "MS-DOS komut satiri" acin ve komut satirina "debug" yazarak Debugger'a girin."-" turunden bir komut satiri goreceksiniz. Bosluklari onemseyerek asagidaki satirlari teker teker girin..

MS-DOS komut satırını xp de "cmd"yi çalıştırarak açtım ve uygulamalarda aşağıdaki hatayı aldım. Acaba boot cd ile mi bilgisayarı açıp uygulama yapmalıyım? Yoksa karşıma çıkan uyarı yoksayıp işleme devam mı etmeliyim? Soru

Borga-x
04-07-2008, 12:18   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ms-Dos'tan direk girmen lazım. Bunun ıcın F8 ile sistemi komut satırına düşürmen gerekiyor. Sıstemı bastan balşat sıyah post ekranını geçer geçmez guvenlı moda gırer gıbı F8 tusuna sureklı bas karsına cıkan lısteden komut satırını seç

Mehmet-
04-07-2008, 13:13   |  #5  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Dediğiniz yöntemle komut satırını açtım "debug" yazıyorum enter  dan sonra LCS:100 2 0 1 yazıp enter dediğim anda resimdeki hatayı tekrar veriyor.
Bir de konu anlatımındaki "harddiskinizin root'unda bulunan C:\MBR_C.DAT'i ve Windows\Command icerisindeki debug.com'u daha once yarattiginiz bir sistem disketine atin." tam olarak ne demek. Yani c: sürücüsüne bahsettiği dosyaları oluşturuyor onları bulun bir yere yedekleyin mi demek? Komutlarla yedekleme yapmıcaz umarım Ağlıyor

Mehmet-
04-07-2008, 13:16   |  #6  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Bunun başka yöntemleri de vardı sanki. Ben bir de onları forumlardan araştirim. Bunu beceremiyecem gibiAğlıyor