Xp ve Pardus Cd'si Yazdım ama otomatik tanımıyor..

SeF4
02-03-2009, 13:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

merhaba arkadaşlar geçen format'dan sonra kolay olsun internetten sp3 entegreli xp professional CD'si indirdim..İSO formatındaydı dosya..Nero İle 'Kalıbı Diske Yazdır' seçeneği ile yazdırmamızı soyluyordu.. Fakat nero yuklu olmadığı için ben İSO dosyasını winrar ile açtım içindeki dosyaları masaustune attım sonra xp'nin cd yazdırma sihirbazı ile yazdırdım.. Adınıda kendi ismimi yazdım oylece yazdırdım..
Fakat CD yi takıp yeniden başlattığımda '' Önyukleme için bir tuşa basın '' olayı çıkmadı .. Ama normal açıldığında cd açılıyor.. autoRun felan..başka bir xp cd'si taktıgımda ise herşey normal şekilde format atabiliyorumm.

- Nero ile yazmış olmam mı hatalıydı ?
- Biostan 1.Boot'u CD-Rom yapıyorumm
- Peki bu cd yi nasıl yukleyebilirim başka şekillerde ?

Aynı Şeyi Pardus 2008 içinde yaptım onuda tanımadı :S

OnlyMann
02-03-2009, 13:08   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Boot işlemini yapana açılış dosyalarını rar ile alamazsınız, zaten orjinalliği bozulmasın diye ISO yapılıyor. Yoksa kopyala yada çözme ile BOOT özelliği kaybolur. Bunun için illaki nero değil başka küçük programlarla da yazdırabilirsiniz. Kaldıkı boot özelliğini sonradan eklemeniz de çok verimli olmaz şöyleki muhtemelen elinizde daha düşük windows sürümlerinin boot eden disk/disketi var ve bu durumda (win 98 olduğunu varsayarsak) NTFS veya FAT32 dosya biçimindeki Diskleri görmeniz sıkıntı yaratabilir. O yüzden ISO kalıbını direkt basmalısınız.

SeF4
02-03-2009, 13:15   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj
OnlyMann
Boot işlemini yapana açılış dosyalarını rar ile alamazsınız, zaten orjinalliği bozulmasın diye ISO yapılıyor. Yoksa kopyala yada çözme ile BOOT özelliği kaybolur. Bunun için illaki nero değil başka küçük programlarla da yazdırabilirsiniz. Kaldıkı boot özelliğini sonradan eklemeniz de çok verimli olmaz şöyleki muhtemelen elinizde daha düşük windows sürümlerinin boot eden disk/disketi var ve bu durumda (win 98 olduğunu varsayarsak) NTFS veya FAT32 dosya biçimindeki Diskleri görmeniz sıkıntı yaratabilir. O yüzden ISO kalıbını direkt basmalısınız.
teşekkur ederim arkadaşım
peki bana bu kuçuk programlardan birinin ismini verebilirmisin ?

OnlyMann
02-03-2009, 13:23   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

doküman için;

down için

sanırım işinizi görecektir.

SeF4
02-03-2009, 13:40   |  #5  
OP Taze Üye
17 mesaj

teşekkur ederim only

bi şey daha sorabilirmiyim ;
mesela ben 2'sinide bi dvdye yazsam istediğim zaman birini istediğim zaman ötekini kurmak istesem boyle birşey yapabilirmiyim ?

OnlyMann
02-03-2009, 13:44   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Denemedim ama sanmam çünkü boot alanları ortak olacaktır. Bu durumda Diskteki gibi seçimli açılamayabilir.

Farklı 2 ISO yu da tek diske basmanıza izin vermez. Çünkü her ISO sonu kapalıdır. Yani devamına yazılmasına izin vermez.

Ayrı ayrı açarak yapmak gerekir o zamanda boot özelliği kaybolacaktır.

SeF4
02-03-2009, 14:50   |  #7  
OP Taze Üye
17 mesaj

hazır başlamışken 2 soru daha soru sorim :D
- pardus'u kurduktan sonra  ekrankartı, anakart vs. gibi programlar windows için.. bunun pardus için olanınımı bulucam ?
- linux la backtrack denen şey aynı mı yani program kurarken linux için olanınımı bulucam backtrack'te çok sexy bişey :D

OnlyMann
02-03-2009, 15:03   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Muhtemelen o cihazların linux için yazılmış sürücüleri de mevcuttur. Bunları bulmanız veya CD'lerde çoğunlukla bulunur. Yüklemeniz gerekir. En azından sitelerinde mevcuttur.

SeF4
02-03-2009, 15:04   |  #9  
OP Taze Üye
17 mesaj

yardımların için teşekkur ederim  only bilgilerini paylaştın allah razı olsun :)