XP'ye dur demeye hazırlanan işlemci...

CHIP Online
30-03-2009, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Netbook pazarında XP inanılmaz bir pazar payına sahip. Fakat biri oyunu değiştirmeye hazırlanıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/XP-y ... -islemci_11804.html

Resimlerle: Windows XP Power Toys

Ucuz, küçük ve basit. İşte netbook'ların üç önemli özelliği. Temel olarak basit işlemler ve internet uygulamaları çalıştırmak için tasarlanan netbook'lar, bilgisayarlarından büyük beklentileri olmayanlar için ideal birer alternatif. Düşük kapasiteli işlemci ve diğer donanım özellikleri hem bu cihazların daha kolay taşınabilir olmasını sağlıyor, hem de maliyeti ciddi oranda düşürüyor. Bunun yanı sıra Kasım, Aralık ve Ocak ayı netbook satışları incelendiğinde Windows XP'nin %90'lık inanılmaz bir pazar payına ulaştığı görülüyor. İşlemcide ise en yaygın tercih Intel Atom. Her ne kadar Microsoft eski işletim sistemi ve Intel en küçük işlemcisi ise netbook pazarına tam hakim olsalar da, düşük kar marjları nedeniyle iki firma da bu işten çok kazanmıyor.

Fakat bu durumdan memnun olmayan İngiliz ARM firması, netbook oyununun kuralını değiştirmeye karar vermiş gibi görünüyor. Günümüzde kullanılan pek çok akıllı cep telefonu için işlemci üreten ARM, Microsoft'un Intel ile bu iş birliği nedeniyle ARM işlemcilerini hala desteklemiyor olmasının büyük bir hata olduğunu iddia ediyor. Microsoft'tan beklediği desteği bulamayan ARM, kendi işlemcileri ile piyasayı sarsmayı planlıyor. Firmanın en büyük hayali ise Google'ın netbook'lar için Android işlem sistemini bir an önce kullanılabilir hale getirmesi. Firma; "Android veya Linux yüklü, ARM işlemcili netbook'lar 199 dolar (yaklaşık 330 TL) gibi çok düşük fiyatlara satılabilir" diyor.

Tüm konu: XP'ye dur demeye hazırlanan işlemci...

Resimlerle: Windows XP Power Toys

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce 199 dolara netbook olabilir mi?

H@ckerCesur
30-03-2009, 21:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

Neden olmasın ki sadece trde pahalı bu ürünler. Yurtdışında peynir ekmek fiyatına gidiyo. Tr ye girince yok gümrük, yok ötv yok kdv derken devlet vuruyo ordan.

Fattur
31-03-2009, 00:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

olur..