XP'yi bırakmaz ve devam edersek ne olur?

CHIP Online
28-10-2011, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Windows XP'yi bırakmamayı ve inatla onu kullanmayı tercih edersek, kazanacağımız neler var?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/xp-y ... -ne-olur_29977.html

Resimlerle: Windows XP Service Pack 3 Türkçe izlenimleri

10 yaşındaki Windows XP, artık eskisi gibi moda değil. En azından Microsoft, artık ondan kurtulmamızı ve Windows 7'ye geçmemizi istiyor. Bu arada Microsoft'un Windows 8'i beklememizi pek istemediğini, bunun tehlikeli olabileceğini düşündüğünü de belirtelim. 10 yıl bugün bir yazılım için inanılmaz derecede uzun bir süre ve belki de uzun zaman herhangi bir işletim sisteminin bu kadar uzun süre kullanıldığını görmeyeceğiz.

İsterseniz öncelikle Windows 7'ye geçmenin bize kazandıracaklarından bahsedelim. Windows XP'nin resmi desteği, 2014 yılında bitiyor. Dolayısıyla en önemli geçiş nedeni, güvenlik. Microsoft, bu tarihten sonra bulunacak açıklar için yamalar yayınlamayacak ve bu ciddi tehditlerle karşı karşıya kalmanız demek olabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi için 30 ayınız var.

Peki Windows XP'de kalmanın ne gibi avantajları olabilir?

Uyumluluk: Windows XP'deki bazı eski yazılımlar, yeni işletim sistemiyle çalışmayabiliyor. XP'de kalarak başınızı bu tür sıkıntılardan korumanız mümkün olabilir. MS tarafından sunulan Windows 7 Upgrade Advisor adlı araç, Windows 7'yi gerçerli donanım ve yazılımlarda çalıştırıp çalıştırmayacağınızı inceleyebiliyor. Bu sayede bu tür sorunları önceden kestirmeniz mümkün.

Tüm konu: XP'yi bırakmaz ve devam edersek ne olur?

İzleyin: Windows XP'ye dev çözünürlük!

Resimlerle: Windows XP Service Pack 3 Türkçe izlenimleri


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows XP'de kalmayı düşünüyorsanız, onu ne kadar süre daha kullanmayı planlıyorsunuz?

Nicoll
28-10-2011, 13:46   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Madem Microsoft Windows XP kullanmamızı istemiyor bende 10 senelik XP'yi bırakıp 40 senelik BSD'ye veya 20 yıllık Linux'a geçerim. Linux'ta yapamadığım birşey olursa Windows XP'de hallederim. Böylece hiçbir güvenlik sorunu da yaşamam. Windows işletim sistemi XP'den sonra bitmiştir. Microsoft batarsa batsın bana ne Kahkaha

birolunaltr
01-11-2011, 10:14   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Ben oyuncuyum. PC kullanmadaki amacım bu.Ne zaman ki XP çıkan oyunları desteklememe ye başlar o zaman belki düşünürüm. Oysa ki şu anda Win 7 nin bazı oyunlarda sorun çıkardığı biliniyor.XP ye devam, Nicoll ün dediği gibi "
Microsoft batarsa batsın bana ne