Yakında 5 cm'den kablosuz şarj edebileceğiz!

CHIP Online
04-08-2014, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kablosuz şarj teknolojisini bir adım ileriye sıçratan yenilik, çok yakın tarihte rafları dolduracak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/yak ... ilecegiz_48712.html

Resimlerle: LG G3: Quad HD ekrana sahip ilk cep testte!

Bu senenin sonunda yayınlanacak olan yeni kablosuz şarj standardı, cihazları 4.5 cm'ye kadar uzaklıktan şarj etmeye olanak tanıyacak.


Wireless Power Consortium'a göre Qi kablosuz şarj standardının yeni 1.2 sürümü, akıllı telefonların, tabletlerin ve zaman içinde ev aletlerinin yaklaşık 45 mm'ye (1.77 inç) kadar uzaklıktan kablosuz olarak şarj edilebilmesine izin veriyor. 1.1 sürümüyle 1.2 sürümü arasındaki fark ise, 1.2'nin rezonans şarj yöntemini kullanması. Sürüm 1.1, endüktif şarj yöntemini kullandığından, şarj edilecek cihazın cihazın şarj yüzeyine fiziksel olarak temas etmesi gerekiyordu.


Sürüm 1.2'deki rezonans şarj yöntemi sayesinde alıcı ve vericinin birbirine temas etmesi artık şart olmayacak. Bunun yanında yeni standart, geriye doğru uyumluluk sunduğundan Qi destekli cepleri 35mm uzaklıktan şarj edebilecek. Menzil içinde olduğu sürece yüzey, birden fazla cihazı aynı anda şarj edebilecek.


Wireless Power Consortium, sürüm 1.2'nin mutfak aletleri için 2.000 watt'a kadar kablosuz güç sağlayabileceğini söylüyor. 1.2'yi kullanan cihazlar, önümüzdeki aylarda ortaya çıkacaklar ancak mutfak aletlerine yönelik Qi şarj cihazları, 2015'ten önce gelmeyecekler.

Tüm Konu: Yakında 5 cm'den kablosuz şarj edebileceğiz!

Resimlerle: LG G3: Quad HD ekrana sahip ilk cep testte!

Kaynak: www.chip.com.tr