Yardim Edecek visual basic'ci yokmu arkadaslar

adnanformula
14-11-2005, 11:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Geçen gün Adnanharput kullanıcı adıyla Visual Basic'de çok sayıda dosya adını numaralandıracak kod adıyla bir istek'te bulunmuştum.

Kullanıcı adımı adnanformula olarak değiştirdim. Bundan sonraki kullanıcı adım bu şekilde olacak. Hepiniz herhalde tahmin etmişsinizdir. Ben bir Formula-1 Severim. Formula yarışlarını genellikle kaçırmam. Ve maalesef bir sezon daha geride kaldı.

Ama sevinçliyim. Çünkü Benim Favorim Pilotum "Fernando ALONSO" şampiyon oldu.KahkahaKahkahaKahkaha

Tabiki yeterince motorsporları yarışı izleyemediğimiz için hafta sonları gayet sıkıntılı geçiyor. Her ne kadar NTV gerek MOTO GP ve gerekse DTM gibi diğer MotorSPorları yarışlarını verse de bunların hiç biri FORMULA-1'in yerini tutmuyor.
A-1 Grand Prix adında formula -1 benzeri bir yarış var ama, onu da TV kanalları vermiyor. TV kanallarını arayıp bu yarışı tv'de yayınlamasında ısrarcı olmak lazım diye düşünüyorum..CoolCoolCool
----------------------
Her neyse biz konuyu dağıtmadan ana konuya dönelim.

Çok sayıda dosya adını numaralandıracak kod ismiye bu foruma katılan arkadaşlardan bir istek de bulundum. Ama Hacker_382'den başka bir cevap yazan olmadı.

O'da maalesef işe yarar bir yardım da bulunmadı. Programcılık kitaplarını ve Visual Basic programlama dersi veren siteleri arayarak ben de bir şeyler bulabileceğimi biliyorum. Fakat bana daha hızlı sonuca ulaştıracak bir yol lazım. Çünkü zamanım kısıtlı.  

Sizlerden istediğim programcılık'tan biraz çakan arkadaşlar, benim gerekli kodları yazarken hangi yolu takip etmem gerektiği konusunda bana yol göstersinler.

Yani gerekli kodları yazarken önce hangi yolu takip etmeliyim.

Önce bir klasör içindeki belirli bir uzantıya göre dosyaları programa okutup dosya sayısını bir değişkene mi aktarmalıyım.

Sonra dosya adını okutup onu mu bir Alfa sayısal değişkene aktarıp sonra yeni isimle değiştirip başka bir klasöre sıralı olarak kopyalattırmalıyım? Yani takip edecek sıra nasıl olacak.

Bari bu konuda bir iki küçük ip ucu verseniz gerekli kodları bir şekilde gerek Visual Basic kitabından ve gerekse internetteki ilgili siteden bulup girebilirim.

Mesela bir klasör deki bütün dosya adlarını okutup listelemek ve her hangi bir dosya adını bir alfa sayısal değişkene atamakla ilgili kod nedir veya ne şekildedir. Bari biri bana bunu söylesin...Soru Soru

Size söz veriyorum eğer bu programı başarmamda bana yardımcı olursanız size bu programla ilgili kodların tamamını size bu siteden ulaştıracağım. Siz de bu programdan faydalanmış olacaksınız. Sizin de işinize yarayacağından hiç kuşkum yok...

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler..Göz kırpmaGöz kırpmaGöz kırpma

ESMERYUSUF
14-11-2005, 20:42   |  #2  
Taze Üye
1 mesaj

ben te
knik lise okudum 4 sene ama simdi bilgilerimi tekrar etmekistiyorum zaten chip dergisine abone oldum 2 sene ara verdim hakkari_semdinlide vatani görevimi komando olarak yapıyorum bos vakitleri bu sekilde değerlen dirmek istiyorum ins. basarılı oolurum size bu sorunun cevabını vereceğim ve asırı derecede uğraşağım saygılar sevgiler grm üzere

adnanformula
15-11-2005, 09:57   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Gösterdiğin ilgiye şimdiden teşekkür ederim. Esmer Yusuf kardeşim. Ben de şu foruma katılan bu kadar bilgili deneyimli arkadaşlardan bana bir yol gösterecek "Delikanlı Programcı" yok mu diye üzülüyordum. [:I][:I][:I]

Nihayet cağrıma yanıt bulabilecek bir arkadaşı (seni) buldum.

Bunun için sana şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.GülümsemeGülümsemeGülümseme
----------------------------------------------------

Erkulkazim
29-11-2005, 04:25   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
96 mesaj

Arkadaşım iyi güzelde ne yapmak istediğini bi anlasam yardım etcem sana

hacker_382
02-12-2005, 11:37   |  #5  
Yeni Üye
38 mesaj

adnanformula kardesim öncelikle hangi programı kullanıyorsun bilmiyorum ama ben sana visual basicden yola çıkarak bir seyler söölimCool
   gerekli kodları yazarken önce hangi yolu takip etmeliyim:
diyorsun
kardes oncelikle bir program yaparken form üzerinde çalısıyorsun ve bu forma bir takım isimler veriyorsun mesela (çok sayıda isim degişikligi programı) yapacaksın o halde formun üzerine:
1- tasarımını yap yani kabuk görünümünü
2- bunlara bir ism ver mesela dosya__aç__yeni__kaydet__çıkış gibi yani baslık olusacakki kod yazabilesin boş forma kod yazmanın anlamı yok
3- bu (visual basic de)CTRL+T ye bas çıkan menüden common file var onu bul formuna ekle
4- sonra formun tasarım durumunda iken yine ben kendi örn yola çıkarak Aç veya Kaydet seçenegini tıklıyorum karsıma code (Kod) menüsü çıkıyo
5- işte iş burda başlıyor şimdi olusturdugun formun özelliklerini yansıtacak kodlar gerekiyor bu kodlarıda buraya yazacaksın ama dogru kodu bulmalısın...
Yani örn:
progarama tıkladıgımda kullanıcıyı bilgilendirecek bir msj istiyorsan formun kod bölümüne şöyle yazarsın
msgBox= "isimlendirme programı"

tam olarak formda hangi tür baslıkları kullanacaksın sunu bir tam olarak yazsan daha iyi olacak...
kolay gelsin

data4use
12-08-2006, 22:59   |  #6  
Üye
60 mesaj

adnan kardesimiz hayata bakis acisini bize kisaca anlatmis saolsun ama problemi yazisinin %10 luk bir kisminda anlatmis. o da güzel. ama burasi f1 veya efendim grand prix konusulacak yer deil. laklak edilecekse baska siteler de var. lütfen binlerce kez sooletmeyin. sorunuzu adam gibi sorup bitirin. bana ne senin meraklarindan kardesim. bi problemin varsa, visual basic'le ilgili o zmn buraya yazarsin.
kolay gelsin herkese.