YARDIM! Pc İKİ GPU GörüYO...

profmehmet
06-10-2011, 22:01   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj

Pc de intel hd grafics adlı bir program var. Ekran kartınVidia GeForce GT 420M CUDA olduğu halde bilgisayar intel 1.cil kullanıyo(cpu-z programından baktım) bu inteli silsem bilgisayara bi şey olurmu? Yoksa başka yolu varsa Söyleyin...Şimdiden her şey için tteşekkürler.....

Banned
06-10-2011, 22:05   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sistem işlemci kaç çekirdekli ise o kadar cpu varmış gibi göçsterir. Muhtemelen sizinde iki çekirdekli bir işlmeciniz var.

profmehmet
06-10-2011, 22:16   |  #3  
OP Yeni Üye
34 mesaj

tamam ama bu pc niye nvidia yı kullanmak varken inteli kullanıyo.  cpu-z programndada sadece inteli yazıyo ..ve ben bu programı ssilsem herhangi bir değişiklik olurmu

Sails_42
06-10-2011, 23:14   |  #4  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Öncelikle bir tane konu açın ve cevap gelmesini bekleyin. İkinci olarak bilgisayar kaç tane grafik kartı sürücüsü yüklüyse o kadar grafik kartı görür. İntel'e ait pogramı silerseniz bir sorun çıkmaz. Ayrıca bilgisayar istediği grafik kartını kafasına göre kullanamaz. Siz monitör kablosunu nereye takarsanız görüntüyü oradan alırsınız.

PcMaKeR
06-10-2011, 23:32   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

İkinci nesil bir işlemci kullanıyorsun. Ben de de aynısı var. İşlemci üzerince yerleşik bir GPU var ki intel graphics dediği budur. ikinci olarak nvidia var.

Bende NVIDIA 550m GT var.

Ve bilmeden yorumlar yapmayalım. PC üzerinde bulunan donanımlar kadar donanım görünür aygıt yöneticisinde! Windows 7 kullanıyorsan 100 lerce donanım driverı yüklüdür! Ama pc üzerinde ne varsa o çalıştırılır. Driver yüklemeyle iki ekran kartı görünmez!

VE! sen intel ekran kartını sildiğin anda siyah bir ekran göreceksin. Sakın aygıt yöneticisinden kaldırayım deme. Sakın.

NVIDIA ekran kartın güçlü grafik ihtiyacında devreye giriyor. Diğer durumlarda ise mesela webde gezinme, dvd vs izlemede Intel devreye giriyor. Sebebi basit. Intelin GPU su daha az enerji harcıyor. Buna hibrid sistem deniliyor.

Soruyu anlayıp cevap verin arkadaşlar. CPU ile GPU bir mi? Driverlar donanım olmadan çalışır mı?

Resim:

Ekleme: Hangi ekran kartını seçeceğini Nvidia nın son driverlarını yükleyip NVIDIA kontrol panelinden seçebilirsin. Eğer seçmezsen NVIDIA kendisi yüksek grafike ihtiyaç duyacak işlemi yakalayıp kartı devreye sokuyor. Önerim böyle bırakman. Yoksa laptop yada masaüstün gereksiz güç çekecek...

http://ark.intel.com/products/52 ... phicsspecifications

benim işlemci ikinci nesil core i7. ve linke tıkladığında GPU özellikleri belirtilmiş. Chipsetin destekliyorsa CPU üzerinde bulunan GPU yu kullanabiliyorsun. Masaüstlerinde DVI,VGA yada HDMI varsa ve ikinci nesil core i serisi kullanıyorsan bu donanım açılıyor. Yok pci expressten kullanıyorsan grafiği hiç açılmıyor yada sen istersen (anakart destekliyorsa) açıp kapatabiliyorsun...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 06 Ekim 2011 23:40
Sails_42
07-10-2011, 00:32   |  #6  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Benim de kastettiğim şey zaten oydu. Bilmediğim konu hakkında yorum yapmam. Olmayan bir donanım elbette ki aygıt yöneticisinde görünmez. Ancak var olan bir donanımın sürücü yazılımı kurulmazsa o da görünmez. Ayrıca hibrid sistem dediğiniz LucidLogix Virtu özelliğinden haberim var. Yanlızca Z68 çipsetine sahip anakartlarda kullanılan bu sistem düşük güç gerektiren işlemlerde anakart üzerinde tümleşik olarak gelen ekran kartını kullanırken, daha fazla güç gerektiren işlemlerde harici grafik kartını kullanmakta; aynen dediğiniz gibi. Ancak bu sistemin kullanılıp kullanılmayacağı kararı kullanıcıya aittir bilgisayara değil. Son olarak arkadaş bir laptop kullanıcısı olduğu için İntel sürücü yazılımını kaldırması konusunda yanılmış olabilirim. Lütfen insanları yargılamadan önce bir kere daha düşünün.

Son Düzenleme: Sails_42 ~ 07 Ekim 2011 02:08
profmehmet
07-10-2011, 12:59   |  #7  
OP Yeni Üye
34 mesaj

herşey içi teşekkürler...

NIGEL GEARSLEY
07-10-2011, 20:55   |  #8  
Üye
82 mesaj

Neden cuda hocam o biraz öğrenerek alsanız şunları.. bu teknolojide kullanmak istediğin programa sağ tık nvidia ile kullan demen lazım her hangi bir sorun  ısınmasın ve gereksiz ram yememesi için böyle bir teknoloji yapmışlar anladınmı hocam?

cracker1
07-10-2011, 21:52   |  #9  
cracker1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
326 mesaj
Alıntı: khramn  
Sistem işlemci kaç çekirdekli ise o kadar cpu varmış gibi göçsterir. Muhtemelen sizinde iki çekirdekli bir işlmeciniz var.
adam gpu diyor sen cpu anlıyorsun demekki dikkat cok önemli

Kapalı Hesap (221406)
07-10-2011, 21:58   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj
Alıntı: profmehmet  
Pc de intel hd grafics adlı bir program var. Ekran kartınVidia GeForce GT 420M CUDA olduğu halde bilgisayar intel 1.cil kullanıyo(cpu-z programından baktım) bu inteli silsem bilgisayara bi şey olurmu? Yoksa başka yolu varsa Söyleyin...Şimdiden her şey için tteşekkürler.....
monitörden gelen kablo direkt olarak ekran kartınamı bağlı ????? / yok bağlı değilse anakart üzerine bağlıysa belkide onboard çalıştırıyor olabilirsiniz / belkide ondan böyle gösteriyordur.