Yatakta alev alan dizüstü!

CHIP Online
03-01-2011, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yatağınıza uzanıp laptop'unuzla internette geziniyorsunuz. Ama bir anda...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yatakta-alev-alan-dizustu_24368.html

Resimlerle: Laptop'unuza 10 adımda doping!

Ünlü teknoloji uzmanlarından ve yazarlarından Charlie Demerjian'ın dizüstü bilgisayarı alev aldı. Yatakta bilgisayarıyla internette gezinen Demerjian, Linux işletim sistemi kurulu Sony Vaio'sunun nasıl alev aldığını SamiAccurate'e anlattı;

"Öncelikle dizüstünün sol tarafından gri bir duman yükseldi. Önce şaşırdım daha sonra aman tanrım yangın diye düşündüm. Yataktan nasıl fırladım bilmiyorum, hemen bilgisayarın güç kablosunu daha sonra pilini çıkarttım. Pil normalden daha zor bir şekilde çıktı ve güç kablosu da o kadar sıcaktı ki acı verdi."

Bilgisayarını sert bir zeminde ve iyi soğutulmuş bir şekilde
tuttuğunun üstüne basan Demerjian, sözlerine şunları ekled; "Unutmayın, yatakta güvenli bir şekilde bilgisayar kullanmak istiyorsanız, her zaman sert bir zemin kullanın ve dikkatli olmayı unutmayın."

Tüm konu: Yatakta alev alan dizüstü!

Resimlerle: Laptop'unuza 10 adımda doping!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Hiç bilgisayar donanımınız yandı mı?

bosluk
03-01-2011, 20:06   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Yatakta yatıyor arkadaş ama aynı anda sert bir zeminde soğuk olarak tutabiliyor dizüstünü. Nasıl bir yatakmış o merak ettim :P

Sanıyorum atmasyon haber sadece ülkemizde olmuyor.....

tumantuy
03-01-2011, 20:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
329 mesaj

ben ce olay şöyle oldu yatakta uzanıyolardı film gibi bişeye dalmışar.
bildiğiniz gibi çoğu yatak havayı zor geçirir eğer uzun süre tutarsanız o kadar ısınır ki yatağı bile yakabilir
kablosunu ısınma olayı her cihaz ısındığı zaman fazla amper çeker buda leptop un fazla amper
çekmesine neden oldu. tabi bukadar amperede incecik kablo dayanamaz ve yangın kaçınılmaz
eğer leptop u yatakta kullanacak iseniz kesinlikle kucağınızda olması gerekiyor
aski takdirde alttaki soğutma sistemini saf dışı yaparak yandın diye bağırabilirsiniz
daha sonra bunlar kendilerine geldiklerinde böyle bir tezgah hazırlayarak leptop un
fabrika hatası sonucu olduğunu belirttiler bu da onların yeni leptopuna kapı aralayacaktı işte
herşey böyle ne kadarda acayip diğilmi?

Banned
03-01-2011, 21:04   |  #4  
Banlandı
558 mesaj

yav var bu linuxde bi iş sanırım donanım paketleri iyi yazılmıyor "top" komutu verdiğimde tonla program çalıştığını görüyorum ama bende açık bişey yok ama chıp sanırım bu konuda "linux" kelimesini koyu renkle yazarak oldukça tepki çekecek gibi geliyor bana.

Kapalı Hesap (153535)
04-01-2011, 00:18   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Bilgisayarımı zorlamama rağmen şu ana kadar neyseki kapanmadı bile.

Karub
04-01-2011, 18:02   |  #6  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Mekanın alakası yok... Ekran kartının hava deliklerini kapatmıştır. O yüzdende adamın dediği gibi sert ve düz bir yüzey üzerinde kullanmakta fayda var.