yazarkasa programı

sahin.murat
08-03-2011, 02:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhaba ben bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisyim.Bizden ödev olarak c dilinde yazarkasa programı yazmamız istendi.Şuana kadar döngüler,fonksiyonlar ve dizileri gördük.Bu bildiklerimle programı yazabilirmiyim denedim ama yapamadım bir yol gösteren olursa sevinirim.

muh34
08-03-2011, 03:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Tabiki yazabilirsiniz.Her yazılan programın bir mantalitesi,mantıgı veya sık kullanılan diger bir adıyla bir algoritması vardır.Ilk olarak tasarlayacagınız program icin gerekli analizleri yapınız.Ornegin programda kullanılacak veriler ne olabilir ? bir mal satıldıgı anda kasada para artısı olur,dolayısıyla bir meblag degiskeni tutabilirim ? gibi senaryolar ile yaratacagınız programın taslagını cıkarınız.Tabiki 1.sınıf olmanızdan dolayı kimse sizden profesyonel bir program beklemeyecektir,bu nedenle endişelenmenize gerek yok.Burada onemli olan kafanızdaki problemi bilgisayar diline dökebilmenizi gormektir.Ogrendiginiz her bir temel programlama elemanı,gercekleyeceginiz program icin yeterli olacaktır.Odev niteliğinde bir program oldugu icin kompleks kodlar ve fazlaca satırlardan olusan bir program yazmanıza gerek yokt(Tabi dilerseniz o şekilde de yazabilirsiniz).

Başarılar

sahin.murat
08-03-2011, 08:35   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

çok teşekkür ederim ümit verici bir cevap oldu.