Yazı karakterlerinde değişme

HPQ-User
25-07-2008, 18:35   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

revani sormuş:
Merhaba,
  Bilgisayar açılırken hata vermiş donup kalmış. Kapatılmış, tekrar açılmış bu sefer görüntü yok. Bilgisayar bana getirildi, (para almam, tek kurus bile almam. Tekluf bile etme zaten etsen da kabul etmam çok gücenirum) bilgisayarı açtım, windows ön yükleme seçenekleri geldi, normal başlat dedim, windows logosunu gördüm sonra resetlendi. Sonra önyükleme seçeneklerinde dondu.
  Sonra biosa girdim, orda takılma ya da görüntünün gitmesi gibi birşey yapmadı, önyükleme aygıtlarını düzenledim (HDD yi başa aldım) yine ancak windows logosunu görebildim. Sonraki açılışlarda bu donma ve görüntü kayıpları değişken zamanlarda gerçekleşmekteydi.
  HDD yi kendi bilgisayarıma taktım. Taradı, bozuk kısım buldu, düzeltti. Sonra tekrar taktım, yine açılmadı. RAM'i değiştirdim, bu sefer logoyu gördüm, biraz ilerledi; logonun tipi kaydı (yatay siyah çizgilerle perdelendi ve renkleri bozuldu), görüntü tekrar gitti.
  Ekran kartını değiştirdim, bilgisayar nihayet açıldı ama bu sefer windows önce önyükleme seçeneklerinde TR karakterleri bozuktu, oturum açma ekranında ve sonrasında ise tüm karakterler dikdörtgen, paralel kenar, hilal, üçgen gibi böyle ne biliyim Uzakdoğudan bir site gezermiş gibiydi; hatta daha düzensiz oldu. Şu anda bilgisayar açılıyor ama hiç birşey yapamıyorum.
  Not: Görüntü gitmelerinden bir kısmı tamamen sinyal kaybetme, bir kısmı da siyah ekran şeklinde oldu. logonun bozulması esnasındaki sihay ekranda donma gibiydi. Windowsun alt seçenek kutularında yazılar düzgündü.

Şimdiden teşekkürler...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Asus A7S8X-MX anakart (soket A)
AMD Sempron 1750 Mhz işlemci
512 DDR RAM (400 Mhz)
80 GB Seagate SATA 1 HDD
ATI Radeon 9550 ==< Nvidia FX5200

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.16) Gecko/20080702 Firefox/2.0.0.16

hiko91
25-07-2008, 18:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

yazdıklarını okuyunca ıcım karardı valla arkadasım pc nın degıstırmedıgın bı monıtoru kalmıs hepsını sokup cıkartmıssın belkı ondan dır