yazılım bit ölçüleri

ufuk tuna
18-04-2013, 11:54   |  #1  
ufuk tuna avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

yazılımlarda kullanılan bütün karakterler 8 bit genişliğinde mi oluşturulurlar? 

yoksa yazılımların sadece abecesel karakterler mi 8 bit genişliğindedirler?  

32 bit, 64 bit veya 128 bit'lik yazılımlar veya işletim sistemleri deniyor..

Böyle deyişten o yazılım veya işletim sisteminde kullanılan bütün karakterlerin herbirinin

bitsel genişliklerini mi anlamalıyız..  

Yani 32 bitlik bir yazılım yada işletim sistemi dendiğinde, ben o işletim sistemi yada yazılımın

her bir karakterinin sanal ortamda 32'şer bit mi olduğunu anlamalıyım?  veya   

Yani 64 bitlik bir yazılım yada işletim sistemi dendiğinde, ben o işletim sistemi yada yazılımın

her bir karakterinin sanal ortamda 64'er bit mi olduğunu anlamalıyım?   

aynı sorum 128 bit'lik yazılımlar veya işletim sistemleri içinde geçerli?    

Son Düzenleme: ufuk tuna ~ 18 Nisan 2013 12:03
Splendor
18-04-2013, 12:13   |  #2  
Splendor avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
73 mesaj

Veri yolu genişliği bilgisayar donanımlarının uyumluluklarıyla beraber değişir. Örneğin aynı sisteme sahip 64bitlik bir sistem ile 32bitlik bir sistem arasında performans farkı olmaktadır. 64bit sistemde ki programlarda aynı şekilde değişmektedir. 64bit sistemde veri akışı daha rahat sağlanır.

Programsal olarak; windows7 64 bit de çalışan bir program sistemi boğmadan çalışır ama aynı işlem windows7 32 bitte yapıldığında bilgisayarda kullanıcıların kasma dediği sorun ortaya çıkıcaktır. Yani bit genişliği performansa etki eder. Karakterlere çok takılmanın bi anlamı yok. Umarım çok kafa karıştırmamışımdır.

Birisi derleyip temiz bir şekilde anlatırsa diğer kullanıcılarında daha rahat anlayabilmelerini sağlarız sanırım.