Yazılım korsanlarına en ağır suçlama...

CHIP Online
25-05-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yazılım korsanları pek çok kere farklı biçimlerde suçlandı; ama en ağır suçlama Japonya'dan geldi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Yazi ... -suclama_12960.html

Japon bilgisayar yazılımlar telif hakkı birliği başkanı Yutaka Kubotama Japonya 'da bir teknoloji dergisine verdiği röportajda oyunları korsan indirenleri "teknoloji teröristleri" olarak tanımladı: "Bu hem milli çıkarlarımıza zarar veriyor, hem de teknoloji firmalarımızı kötü etkiliyor." Konu Nintendo DS oyunlarınına geldiğinde bu sert çıkışa imza atan Kubotama Nintendo'ya yakınlığıyla biliniyor.

Nintendo, 2007 senesinin sonuna kadar 120 milyon korsan oyun indirimi yapıldığını bildirmişti. Oyunları belleklerine indirip oynayan kullanıcılar şimdilik Japonya'da güvende. Ama yeni teklif edilen telif hakları yasalaşırsa Japonya'da da diğer ülkelere benzer bir yasal hareket başlayabilir.

Tüm konu: Yazılım korsanlarına en ağır suçlama...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yazılım korsanları gerçekten terörist olarak değerlendirilebilir mi?

ybogatepe
25-05-2009, 21:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

yazılım korsanı olduğumdan değilde ne alakası var kardeşim ya adam belki satın alamıyor belki bütçesi yok bilmem ne bilmem ne nasıl teknoloji teröristi olarak değerlendirebiliyorlar insanları ya herkesi kendi gibi zannediyorki milletede böyle isimler takabiliyorlar.
DESTEKLEMİYORUM KARŞI DA ÇIKMIYORUM

Ahmet Ertuğrul
25-05-2009, 21:54   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Tartışıyoruz: Yazılım korsanları gerçekten terörist olarak değerlendirilebilir mi?

Yok devenin nalı.

uGuR.uK
25-05-2009, 22:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

yakalayıp asmaya başlasınlar korsanları bari...

Mustafa@PC
25-05-2009, 22:50   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Saçmalık...

cenkog
26-05-2009, 16:45   |  #6  
Üye
66 mesaj

DRM uygulamaları sebebiyle, parasını verip aldığım hiçbir üründen şimdiye kadar memnun kalmadım... Oyun alıyorsun CD'siz çalışmıyor; bilgisayarıma oyun dosyaları dışında ek starforce sürücüleri yüklemeye çalışıyor ve PC'mi bozuyor; ikide birde "CD-DVD tak" diyor.. İnanın doğru dürüst ve kısıtlamasız ürün çıkartsalar parasını verip almamam için hiçbir sebep yok... Ama para verip internet aktivasyonlu, CD-DVD kısıtlamalı, aşırı ve haksız pahalı, Starforce korumalı, diğer notebook bilgisayarımda çalışmayan (ona ayrı alacakmışım, ne demekse, sanki 10 kişi kullanıyoruz) ürün almak zorunda kalmak ve bırakılmak haksızlıktır... Amerikadan bir sürü para verip aldığım DVD evde aletimde çalışmıyor; yazık değil mi bana?...Parasını verip aldığım ürünlerin bile DRM kısıtlamasız olanlarını bulmaya çalışıyorum...

Müzik satın alıyorum diğer aletimde çalışmıyor, yok bilgisayarıma aktarılmıyor vs... O zaman ben de bulurum kısıtlamasız MP3'ünü kullanırım kardeşim... Hem para verip, hem de DRM'li ürün alıp, canımı sıkıp, hem de paramla rezil olacak kadar zengin değilim...

"Terörist" olansa yazılım korsanları değil ama bize bu muameleyi reva gören oyun ve software firmalarıdır...

Tüm DRM uygulamaları kaldırılmalı, software ucuzlamalıdır... İnsan vicdanlı bir varlıktır, verebilen herkes parasını verip beğendiği programı zaten satın alacaktır... Oyun firmalarına da içerik koydukları kutular, tüketicileri ile birebir iletişim kurdukları dostça community ve hobi siteleri kurmalrını öneriyorum; dostluk herzaman prim yapar. beğendiğim aynı oyunu 3 defa satın aldığım bile olmuştur... Kalın ve güzel baskılı kitaplar, koleksiyon materyali koydukları özenli kutular elbette satın alınacaktır... Ayrıca online oyunlar için Valve-Steam benzeri uygulamalar çok güzel bence... DVD'yi ilk kurulum sonrası size sormuyor bir daha ve sadece kendi belirlediğiniz bir şifreyi online olurken size bir defa login olurken soruyor; tüm update'ler siteden size gerektikçe otomatik akıyor... Sonra 150-200 liraya oyun mu olur kardeşim? Bu fiyatlar makul seviyelere inmelidir... Sinema denilen olayın da makul bilet fiyatı kişi başı 4 liralar civarıdır... Artist kardeşlerim de filim başına, 3 ayda 15-25 milyon dolar kazanmayıversin...

Son Düzenleme: cenkog ~ 27 Mayıs 2009 17:34
cenkog
27-05-2009, 08:28   |  #7  
Üye
66 mesaj

Makul fiyatla satılan, içerikli ve beğendiğimiz, emek harcanmış ürünü satın almaya "evet" ama DRM'e "hayır"...

Son Düzenleme: cenkog ~ 27 Mayıs 2009 10:49
cenkog
28-05-2009, 17:32   |  #8  
Üye
66 mesaj

Aslında tüm tüketiciler bu iğrenç DRM uygulamalarına karşı birlik olmalılar...