Yemekten sonraki "kronik intihar" alışkanlıkları

jupiter65
02-07-2009, 11:26   |  #1  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,167 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

1. Yemekten sonra meyve yemek 

    Birçok insan yemekten sonra hemen meyve yemeyi sever ve bunun mideyi rahatlattığını sanır. Aslında bu kötü bir alışkanlıktır ve sindirimi olumsuz etkiler. Çünkü mideye giren yemekler, 1-2 saatte sindirilir. Yemekten sonra hemen yenen meyvelerin önü daha önce yenen yemeklerce kesilir ve böylece meyveler mide tarafından normal şekilde sindirilmez. 

    2. Yemekten sonra koyu çay içmek 

    Çayda bol miktarda tanen bulunuyor. Yemekten sonra içilen çay, yeni yenen ve henüz sindirilmeyen proteinin tanenle birleştirmesine neden olur ve bu da proteinin vücut tarafından emilmesini olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra çayın içerdiği maddeler demirin emilmesini engeller. Bu nedenle yemekten sonra çay içme alışkanlığı demir eksikliğine, kansızlığına neden olabilir. Son olarak yemekten sonra içilen çay, midenin salgıladığı sindirim sıvısını sulandırarak, midenin sindirim çalışmasını olumsuz etkiler. 

    3. Yemekten sonra sigara içmek 

    Yemekten sonra bir sigara yakmak, birçok insanın vazgeçilmez alışkanlığıdır. Aslında bu sağlığa son derece zararlı bir kötü alışkanlıktır. Çünkü yemekten sonra mide ve bağırsak tam hızla çalışmaya başlar ve bununla birlikte kan dolaşımı da hızlanır. Bu arada sigara içilirse, sigarada bulunan zararlı maddeler vücut tarafından çok emilir ve bu da doğal olarak diğer zamanlarda içilen sigaranın vücuda getirdiği zararlardan daha büyük zarar oluşturur. 

    4. Yemekten sonra su içmek 

    Yemekten sonra içilen su, mide suyunu sulandırır ve mide içindeki yemeklerin sindirilmeden küçük bağırsaklara girmesine ve mide ve bağırsak hastalıklarının yaşanmasına neden olur. Yemekten sonra içilen gazlı meşrubatlar ise vücuda daha büyük zarar verir. Çünkü gazlı meşrubatlardan çıkan karbondioksit midenin iç baskısını arttır ve akut mide şişkinliğine yol açabilir. 

    5. Yemekten sonra motorlu araç kullanmak 

    Yemekten sonra sindirim gereksinimlerinden dolayı kan midede toplanır ve beyinde geçici olarak kansızlık yaşanır. Bu nedenle yemekten sonra motorlu araç kullanmak kaza riskini artırır. Bu nedenle, yemekten sonra 1 saat araç kullanmak daha güvenlidir.

Kaynak : CRI