Yeni Anakart,işlemci ve sabit disk önerileri

DiamondMines
01-04-2013, 00:39   |  #51  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: 69 PC 69  
rami de değiştirdim hiçbirşey yok.Bilgisayar hiç çalışmıyor?

Anakarta taktığın 24 pin güç dimi? Resimde belli değil. Sabit diski çıkar dene, biosa kadar gelir. Fanlar dönüp duruyor mu hiç?

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
69 PC 69
01-04-2013, 00:53   |  #52  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
242 mesaj

anakarta güç kaynağından 24 pin bağladım...
HDD çıkarttım ama yine yok :s

Galiba güç kaynağının kablosu çalışmıyor :(
Herşey düzgün ama çalışmıyor aklıma başka birşey gelmiyor :s

69 PC 69
01-04-2013, 00:55   |  #53  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

''Fanlar dönüp duruyor mu hiç?''

Ne ışık yanıyor,ne fanlar dönüyor hiçbirşey yok yani kasada elektrik yok.Bilgisayarın hiçbir parçası çalışmıyor :s

DiamondMines
01-04-2013, 00:58   |  #54  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
anakarta güç kaynağından 24 pin bağladım...
HDD çıkarttım ama yine yok :s

Galiba güç kaynağının kablosu çalışmıyor :(
Herşey düzgün ama çalışmıyor aklıma başka birşey gelmiyor :

Büyük ihtimal güç kaynağından, bozulduğundan değil, uyumsuzluk yaratıyor sanki. 12v rail 5v. rail olayları var bunlarda sorun olabilir. NZXT psu olduğun için sağlam olduğuna inanmaktayım ama bir yerde sorun var. Anakartın sol yukarı köşesine bağladığın 4 pin güç kablosunun yanında PCI e yazmıyor dimi?

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
69 PC 69
01-04-2013, 01:16   |  #55  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Yok öyle birşey yazmıyor.Ama yinede emin olmak için resmini koyuyorum;

Ama ekran kartının yanında PCI ile geçen bir cümle var;

69 PC 69
01-04-2013, 02:25   |  #56  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Sorunumun çözümünü bilen kimse yok mu?Nerede sorun olabilir?
Hiçbirşey çalışmıyor.Bilgisayar kapalı gibi powe düğmesine basıyorum hiçbirşey olmuyor.
Sanki kasada elektrik yok.Parçaların hiçbiri çalışmıyor :(
Bana powe güç kablosu olabilir gibi geliyor.Yarın onu bir değiştirip bakacağım ama yine olmazsa ben ne yapacağım?Allah rızası için bilen söylese bir yol gösterse :(
Bilgisayarcılarında başka birşey yapacağını düşünmüyorum çünkü montajda büyük ihtimalle hiçbir yanlışlık yok.Sorun ne olabilir lütfen birşeyşer söyleyin :S

........................................................................

Araştırırken yine Chip online de daha önce açılmış bir konu gördüm.
Oradaki kişi bilgisayarını sorunsuz kapattığını ancak sabah açmak istediğinde bilgisayarın hiç tepki vermediğini belirtiyor(Aynen benimki gibi).Sonra ise power kablosunu değiştirdiğinde sorunun çözüldüğünü ve PC'nin açıldığını söylüyor.https://www.chip.com.tr/forum/bil ... lmiyor_t218462.html

En azından bu sorunu yaşayan tek ben olmadığıma ve arkadaşın bu sorunu çözmesine sevindim...
En iyisi yeni bir power kablosu denemek.Umarım olur...

Son Düzenleme: 69 PC 69 ~ 01 Nisan 2013 02:48
DiamondMines
01-04-2013, 03:15   |  #57  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Sorunumun çözümünü bilen kimse yok mu?Nerede sorun olabilir?
Hiçbirşey çalışmıyor.Bilgisayar kapalı gibi powe düğmesine basıyorum hiçbirşey olmuyor.
Sanki kasada elektrik yok.Parçaların hiçbiri çalışmıyor :(
Bana powe güç kablosu olabilir gibi geliyor.Yarın onu bir değiştirip bakacağım ama yine olmazsa ben ne yapacağım?Allah rızası için bilen söylese bir yol gösterse :(
Bilgisayarcılarında başka birşey yapacağını düşünmüyorum çünkü montajda büyük ihtimalle hiçbir yanlışlık yok.Sorun ne olabilir lütfen birşeyşer söyleyin :S

........................................................................

Araştırırken yine Chip online de daha önce açılmış bir konu gördüm.
Oradaki kişi bilgisayarını sorunsuz kapattığını ancak sabah açmak istediğinde bilgisayarın hiç tepki vermediğini belirtiyor(Aynen benimki gibi).Sonra ise power kablosunu değiştirdiğinde sorunun çözüldüğünü ve PC'nin açıldığını söylüyor.https://www.chip.com.tr/forum/bil ... lmiyor_t218462.html

En azından bu sorunu yaşayan tek ben olmadığıma ve arkadaşın bu sorunu çözmesine sevindim...
En iyisi yeni bir power kablosu denemek.Umarım olur...

Aklımıza gelen herşeyi söyledik. Anlayın birine göster, yeni parçalar aldın bişey olmasın.

murat5038
01-04-2013, 12:35   |  #58  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Cmos ve diğer reset pinlerini doğru takmadığı için açılmaz onun için diyorum bilgisayarcıya git ve diğer parçalarıda doğru düzgün taksın.Yeni hdd takdığın içinde biçimlenmesi gerekir bu yüzdende açılmama olaiblir ancak bazılarında hiç açılmıyor bazılarında biosa kadar gelebiliyor.Çoğunlukla reset pinleri ve power pinlerinin bağlantısı yanlış başlangıç veremiyor.

Kısaca Bilene git burdan kasanın içini zaten göremiyorum karman çorman kablo karmaşası var.

69 PC 69
01-04-2013, 23:51   |  #59  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Sonkez soru soruyorum eğer olmazsa yarın bir bilgisayarcıya götürürüm.Şimdi sorun psudan kaynaklanma ihtimali hiç mi yok?Kabloy değiştirdiğim halde olmadı bu arada ama psuda gerçekten hiç sorun yok mu?Sadece fikrinizi almak istiyorum elbette bunu karşıdan bir fotoğrafa bakarak anlamanız imkansız.Ama bu özellikler normalde bu sistemi çalıştırır değil mi?

Bunlarda kablo yoğunluğu olmadığı resimler;

Hemen cevap verirseniz sevinirim...

NOT:Bir de sorun Psuda olursa bana bu sisteme gören yeni bir psu önerebilir misiniz?

Son Düzenleme: 69 PC 69 ~ 01 Nisan 2013 23:54
murat5038
02-04-2013, 03:41   |  #60  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

PSU da Yetmeme gibi sorun olabilir önceden söylemişdim kıl payı kurtarıyordu ancak +12v ler düşük voltları Onun için ilk önce bilgisayarcıya düzenlettir denesin sonra orda bir denemelik psu takar bakarsınız.600w 80+ bi psu olsa kurtararır.Ramide Mavi olan slotta dene.Power ve led bağlantıları ise kabloların nerden geldiğini görmediğimden isimleride yazmadığından yerleri doğrumu kestiremiyorum ancak ledin kırmızı kablosu 1. sırada normalde olmaması lazım. ben yanlış görüyorda olabilirim yerini Neyse bilgisayarcı gördümü yerlerini ayarlar.Ayrıca CPu ya macun sürmüşsündür heralde :)

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
DiamondMines
02-04-2013, 11:30   |  #61  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

12v atx yerine 4x4 pin tak.

69 PC 69
02-04-2013, 13:00   |  #62  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Bilgisayarcıya götürdüm.Herşeyi düzgün ve doğru takmışsım.CPU'ya macunu elbette sürdüm :)doğrusu  sürmedim kutudan hazır sürülü çıktı :)

Sorunun Ram'den ya da BIOS'tan kaynaklandığını filan söyledi tam anlamadım ama bilgisayar kendisini kilitliyormuş o yüzden hiç çalışmıyormuş.Psuyu kontrol etti psuda sorun yok.İçinde ekran kartı olmadan götürdüm zaten ekran kartı olmasa bile bilgisayar açılmıyordu.
Yeterki anakartla bir bilgisayar açılsın sonra ekran kartını çalışmasa bile yeni bir psu alırım onda sorun yok zaten bir yola çıktık ne gerekiyorsa yapacağım artık :)

Neyse şuan yapılıyor.Yaparken ben belki yapamam diye BIOS ayarlarını windowsu filan kurmasını da istedim onları da yükleyecek :)

Kısaca birkaç saat sonra mutlu haberi burada paylaşacağım inşallah :)

69 PC 69
02-04-2013, 15:57   |  #63  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Arkadaşlar bilgisayar çalışıyor en sonunda hepinize çok teşekkür ederim...

Ancak 1 TB'lik HDD'mi taktığımda diski biçimlendirmemi istiyor.Bütün filimlerim,dosyalarım orada.Biçimlendirirsem HDDmin içindeki tüm bilgiler silinecek bu konuda bana yardım eder misiniz?Diski silmeden açmanın bir yolu yok mu? :(

Lütfen yardım edin bütün filimlerim,dizi arşivlerim,resimlerim,dosyalarım kısaca herşey silinecek lütfen yardım edin bu sürücüyü silmeden kurtarmanın bir yolu yok mu? :(

Son Düzenleme: 69 PC 69 ~ 02 Nisan 2013 16:24
69 PC 69
02-04-2013, 16:59   |  #64  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

NTFS dosyası RAW'a dönüşmüş :( Bu nasıl düzeliri içindeki veriler silinmeden?Gerçi 32 MB olarak gösteriyor :(

murat5038
02-04-2013, 17:55   |  #65  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:) malesef silmeden düzelmez kurtarma programlarıyla kurtarabildiğini kurtarman lazım diğer pcdeki hdd deki bad sectör zıplamış olmalı :) veya bir virüsde yapabiliyor hasar almışda olabilir bunlar hep bu soruna yol açar.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
murat5038
02-04-2013, 17:56   |  #66  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ancka Şunu bir deneyebilirisn inş.sistemi bozmazsın :) Bir tane Linux live cd indiirp boot eder ve o hdd yi takar ve görebilirse silmeden içindekileri alabilirsin.Sonra Biçimlendirip hdd yi içine atarsın tekrar dosyalarını :)

69 PC 69
02-04-2013, 18:16   |  #67  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Şu işi detayıyla bir anlatsan birader ya :)

murat5038
02-04-2013, 18:35   |  #68  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Şu işi detayıyla bir anlatsan birader ya :)

o işi detaylı anlatan siteler var :)Live cd araştır istediğini indir usbden boot et ve biosdan boot et Sonra HDD gözüktüğü zaman içine windowsdaki gibi gir ve diğer diske lazım olanları kopyala pcyi kapat usbyi çıkar normal hdd den boot olsun bu kadar :D En kısa böyle anlatılır.

69 PC 69
02-04-2013, 18:44   |  #69  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

http://ulastetik.com/linux-live-cdsi-parted-magic/ burada CD'ye yazdırın bilgisayara takın gelen seçeneklerden  Varsayılan seçeneği seçerek devam edin karşınıza windows masaüstü gibi bir masaüstü gelecektir diyor.Şimdi ben bu cdyi kullanıp çıkarttıktan sonra windows yine normal şekilde açılacaktır değil mi?Hemen cevap verirseniz sevinirim :)

Bir şey daha var ben bu Linux Cd'sini windows 7 yüklü olan diskemi kuracağım ya da diğer Raw olana mı? :)

İnanın cevap verirseniz minettar kalırım :)

Son Düzenleme: 69 PC 69 ~ 02 Nisan 2013 18:52
murat5038
02-04-2013, 19:02   |  #70  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Bak şimdi kardeşim farkındayım bilmediğinin ama biraz anlamaya çalış live cd bir sürücüden başlatılabilen bir sistemdir yani bir yere kurmana gerek yok sadece doğru düzgün ya bir cd ye yada usb ye imajı yazdıracaksın direk için etmıcaksın yazdırcaksın diyorum :)

Sonra bunu format atar gibi hangisinle yapmak isityorsan mesela usb ile yaptın Biosdan boot yerine giirp nasıl format atıyorsan cd ayarlıyodun ya ordan usb ni seçceksin ve pc açılırken direk o sistemle başlıyacak ve ordan resimlerine bakarsan nasıl yapılcağı vs yazar ben burda anlatmaya kalksam çok vaktimi alır Ondan dolayı hazır anlatımlar var dediğim şekilde direk başlatırsın işin bitince pcyi kapatır usb yi çeker normal olarak windowsdan başlayabilirisn :)Ayrıca cevap verecem tabi neden vermiyeyim :)

69 PC 69
02-04-2013, 19:10   |  #71  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj

Sağolun indiriyorum şuan yukarda verdiğim linkten :)

Hayatımda ilk deva ''Live CD'' duydum o yüzden :D

murat5038
02-04-2013, 19:57   |  #72  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

ok problem yok yapamadığınız yerleri sorabilirsin Ayrıca bir tane değil o live cd çoğu linux sistemin live cd  cd si var.

69 PC 69
02-04-2013, 21:14   |  #73  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj
Alıntı: murat5038  
ok problem yok yapamadığınız yerleri sorabilirsin Ayrıca bir tane değil o live cd çoğu linux sistemin live cd  cd si var.

Allah senden razı olsun kardeş yaptım gerçi nasıl yaptığımıda anlamadım ya :)

Yukarda verdiğim linkteli Linux'u indirdip DVD'ye yazdırdım.Sonra dediğiniz gibi format atarken yapılıdğı gibi Boot'tan açtım ve Linuxu açtım.Sonra tuhaf olanda bu klavye,fare gibi cihazları kullanamadım hiçbirşey yapamadım Linux masaüstünde ama şimdi windowsa döndüğümde diğer 1 TB'lik sabit diskimin açıldığını gördüm bütün herşey yerinde duruyor :)

Ama şimdide DVD rw çalışmıyor.Anlamadım BIOS'tan çıkarken herşeyi düzgün bıraktım ama şimdi çalışmıyor?Bir de anakartın BIOS 'u çok değişikti klasik mavi ekran yoktu daha bir program yükleme şeklinde yapılmış karıştırdım galiba neyi ne yapıyorduk söylerseniz gerçekten minnetar kalırım BIOSla fazla uğraşıp içine etmek istemiyorum herşey düzgünken:)

Ama tekrar söylüyorum sabit diskimi sizin sayenizle kurtardım Allahtan birde umutsuzluğa düşüp diski biçimlendirmedim :)

Son Düzenleme: 69 PC 69 ~ 02 Nisan 2013 21:19
murat5038
02-04-2013, 21:26   |  #74  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:) live cd demekki donanımı tanıtmasına yardım cı olmuş ve boot dosyalarını atmışdır.Siz yine tedbiri elden bırakmadan o diskdekileri diğer sağlam diske kopyalayıp sorundan kurtulmuş diski yinede biçimlendirin.Her an o hasarı nasıl aldı ise yine oluşabilir.

Biosda dediğiniz şeyleri görmediğim için nerde ne yaşandığını bilmiyorum ondan dolayı bios hakkında bişey diyemicem.Görsel anlatsa idin söylerdim neresi olduğunu :).

Dvd romun çalışmaması dis yönetiminden harfi değiştirip çalıştırabilirisn Ancak resimde E: sürüüc harfi oalrka görülüyor zaten bir sorun olmaması gerekli başka bir cd dvd takın bakalım görecekmi.

69 PC 69
02-04-2013, 21:38   |  #75  
69 PC 69 avatarı
OP Yıllanmış Üye
242 mesaj
Alıntı: murat5038  
:) live cd demekki donanımı tanıtmasına yardım cı olmuş ve boot dosyalarını atmışdır.Siz yine tedbiri elden bırakmadan o diskdekileri diğer sağlam diske kopyalayıp sorundan kurtulmuş diski yinede biçimlendirin.Her an o hasarı nasıl aldı ise yine oluşabilir.

Biosda dediğiniz şeyleri görmediğim için nerde ne yaşandığını bilmiyorum ondan dolayı bios hakkında bişey diyemicem.Görsel anlatsa idin söylerdim neresi olduğunu :).

Dvd romun çalışmaması dis yönetiminden harfi değiştirip çalıştırabilirisn Ancak resimde E: sürüüc harfi oalrka görülüyor zaten bir sorun olmaması gerekli başka bir cd dvd takın bakalım görecekmi.

Bunu yarın yaparım artık çünkü yoruldum.Biliyorsunuz kaç gündür bunlarla uğraşıyorum yapacak istek kalmadı bende zaten acelesi yok DVD rw zaten çok az kullanıyorum ama bir kaç gün sonra onunla uğraşırım :)

Şimdi bütün dosyalarımı diğerlerine transfer edip dediğiniz gibi diski biçimlendirmeliyim en önemlisi şuan benim için bu :)

Size ve diğer arkadaşa çok teşekkür ederim :)

Senin sayende dosyalarım kurtuldu :)