yeni anakart ve ram ile ilgili soru

mehmet9999
09-06-2013, 11:04   |  #1  
mehmet9999 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

arkadaşlar merhaba

öncelikle sistemim; windows 7 ultimate  32 bit ve işlemcim; intel pentium d 830 3.0 ghz 90 nm (revizyon a`mı b`mi bilmiyorum)

1. şu anda asus anakart kullanıyorum ancak sürekli mavi ekran vermesi yüzünden anakartımı değiştireceğim gigabyte anakart satın alacağım internette kısa bir araştırma yaptım forumlarda sürekli şu söyleniyor; eğer anakart değiştireceksen format atmak zorundasın yoksa sürücüler çakıştığından dolayı bilgisayarın açılmaz deniyor (bazıları buna karşı çıkıyor tersini söylüyor)

bunun doğrusu nedir? format atamam şu anda kullandığım harddiskteki işletim sistemi dahil bütün verileri western digital harddisk yanında gelen program sayesinde yeni harddiske kopyalayacağım (ayrıca bilgisayar bana hediye geldi kurulum ve format dvd`sine sahip değilim)

ve ayrıca diyelim anakartı taktım ve denilen gibi bilgisayarım açılmadı eski anakartı tekrar taktığımda sorun düzelirmi?

2. anakart montaj konusunda neler bilmem gerekiyor? (bütün paramı donanıma harcayacağım; anakart harddisk ram, donanım kuruluma 50 tl verecek param kalmıyor malesef) donanım montaj konusunda hiçbirşey bilmiyorum

güç kaynağı bağlantısını ankartta takma konusunda endişelerim var

satın alacağım anakart bu:

http://www.vatanbilgisayar.com/A ... ils.aspx?I_ID=48413

şu anda kullandığım anakart ise: asus p5n-e sli 

3. arasında kaldığım bir diğer anakart bu:

http://www.vatanbilgisayar.com/A ... ils.aspx?I_ID=55964

msi anakartlar nasıldır kaliteli düzgün çalışırmı? bu marka anakartı önerir misiniz?

4. tek modül olarak 4 gb ram takabilir miyim? bu anakart yada işlemci ile  bir sorun olur mu?

satın alacağım ram bunlardan birisi:

http://www.vatanbilgisayar.com/R ... ils.aspx?I_ID=59854

http://www.vatanbilgisayar.com/R ... ils.aspx?I_ID=59398

Son Düzenleme: mehmet9999 ~ 09 Haziran 2013 13:08
murat5038
09-06-2013, 16:02   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Açtığın diğer Konudan devam et Birden fazla konu açma aynı konu hakkında yasak.

O üürnlerin birbiri ile uyumlu olmadıklarını söyledim ve önceki konunda sistem önerdim.

Yeni parçalar ekleyince yeni Haliyle driverlerde değişecek. Onun için Format atılması gerekli tersini söyleyen bilgisayardan anlamıyor demektir.

Ayrıca Donanımda takma ve çıkarmalarını yapamayacaksan nasıl yapmayı düşünüyorsun. Bilmediğin işlere neden giriyorsun. Yapamadığın yerleri yardımcı oluruz ama böyle işlere bilmeden girilmez.

mehmet9999
09-06-2013, 20:21   |  #3  
mehmet9999 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

cevabınız için çok teşekkür ederim diğer yerde açtığım konu ile bu konu farklı, tek bir değil bir sürü soru sordum

bu anakart değiştirmede format atma olayını anlayamadım misal ben şu anda asus anakart kullanıyorum büyük ihtimal gigabyte anakarta geçeceğim asus anakartın sürücüleri asus klasörüne gigabyte anakartın sürücüleri gigabyte klasörüne kayıt ediliyor sorun olmaması lazım ayrıca senelerdir dergilerde okurum donanım uzmanı dergi yazarları çeşitli  şekillerde buna tanık olduğunu yazmıştır örnek; "bilgisayarımda sorun vardı harddiski söküp diğer bilgisayarda denedim virüs varmış sorun buymuş" gibi defalarca yazısını okudum ki o dönem işletim sistemi windows 98 idi

donanım değiştirmede bir uzmana bunu yaptırmayı bende çok isterim ancak bilgisayarımın acele değişmesi gerekiyor ve benim param yok bana yardım edecek arkadaşlar varsa yardıma sonuna kadar açığım istanbul bakırköy`de ikamet ediyorum bilgisayarımı seve seve bana yardım edecek arkadaşlara taşırım

Son Düzenleme: mehmet9999 ~ 09 Haziran 2013 20:24
murat5038
10-06-2013, 00:32   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

:D İstanbulda olmadığım için bana Taşıyamazsın Alacağın yere rica edip ücretsiz yapabilirler belki.

Driverler Sadece bir klasörde toplanır ve o klasör format atmadan Silinmez Manuel silmek gerek ve bununla çoğunlukla uğraşılmaz hatta hiç uğraşan yoktur.

Kısaca HDD değişmeden veya format atmadan Driverler Sıfırlanmaz. Bilgisayarı birleştirdikden sonra driver ve diğer konularda yardımcı oluruz Formattan sonra.