yeni dvd ler

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ismeren
13-07-2007, 22:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

yeni hazırlanan çift katman dvd leri bilgisayarım açmıyor lütfen yöneticilerden birileri yardımcı olsun. Nisan,mayıs,haziran 2007 de almış olduğum hiçbir çift katman dvd çalışmıyor. lüften....

blackhawkmilan31
13-07-2007, 23:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

iyide yöneticiler ne yapsın ?

ufuks
13-07-2007, 23:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

dvd sürücün kaç yıllık.Lazeri yani gözü kirlenmiş olabilir zira bu şikeyet sendn başka kimseden gelmedi.

theironman
15-07-2007, 09:36   |  #4  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

acaba çift katmanlı DVD leri okuyor mu senin aygıtın? Gerçi standart halini aldı çoktan beri ama yine de bir sorayım dedim.

Recep Baltaş
15-07-2007, 19:43   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

DVD sürücünüz çift katmanlı yani Dual Layer DVD'leri okuyamıyorsa bu sorunu ya DVD sürücünüzün Firmware'ini güncelleyerek, olmazsa yeni bir DVD sürücü edinerek çözebilirsiniz.

Malesef çift katmanlı DVD'lerimizin tek katmanlı sürümleri mevcut değil.

DVD sürücü modelinizi tam olarak söylerseniz en son Firmware'e güncelleme konusunda yardımcı olabiliriz.

İyi çalışmalar.

cancan1993bc
16-07-2007, 22:46   |  #6  
Yeni Üye
21 mesaj

DVD sürücüm o kadar eski deil. DVD sürücümle çift katman DVD leri açabiliyorum. Temmuz sayısının DVD'si çalışmıyor sadece.

Marka: LG

Aygıt Tanımı        HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B
Aygıt Türü        DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM
Üretici                Hitachi-LG

theironman
17-07-2007, 00:26   |  #7  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

peki bu DVD'yi başka aygıtta denediniz mi, bir de size sorayım?

Recep Baltaş
17-07-2007, 10:11   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Evet yeni bir sürücünz var. Ama yinede size en son Firmware güncellemesini yüklemeyi tavsiye ediyorum.

LG'nin sitesinde yeni Firmware i buldum ve bakın bakalım ne güncellemeler var:

------------------
Version History
------------------
DL13
- addtion of DVD media codes
-> DVD+R: SONY 16x, Prodisc(R04) 16x, Optodic 8x, AML 4x
-> DVD-R: SONY 16x, TDK 8x, MBI 16x, Prodisc 16x, Must 8x, DVSN 4x
-> DVD-RW: OPTODISC 6x, PRINCO 4x,
- Improvement of DL writing quality
- Improvement of CD-R Audio playability on some CD players

DL12
- Improvement of recording quality for DVD-/+R
- Improvement of recording fail for DVD-/+RW
- Improvement of loading time for DVD-RAM

DL11
- Improvement of recording quality for CD-R
- Improvement of recording quality for 16X DVDs
- Improvement of readability for DVD-ROM DL (Çift Katman DVD-ROM'ların okunmasında iyiyleştirlme)

En önemli olanı yazdım.Yukarıda daha bir ton güncelleme var.

Şimdi http://us.lgservice.com/ adresinden "GSA-4167_DL13.exe" yazılımı indirdikten sonra DVD sürücünüzün Tek başına Secondary IDE kanalına bağlı olduğundan ve Master konumda olduğundan emin olun. Sonra dosyayı çalıştırp güncelleme işlemini başlatın. İşlem başarılı olunca bilgisayarı kapatıp açın.

LG'nin sitesi doğrudan bağlantıya izin vermediği için doğrudan bağlantı veremiyorum.Sitede Device Driver seçeneğinden DVD ROM u seçin ve 4167 firmware yazın.

Hala sorun yaşarsanız dergi@chip.com.tr adresine mail atınız DVD'niz değiştirlecektir.

Mahmut Karslıoğlu
01-08-2007, 11:56   |  #9  
Mahmut Karslıoğlu avatarı
CHIP Editör
84 mesaj

Zaman zaman dağıtım sırasında üst üste yığılmadan dolayı bir grup dvd'de fiziksel sorun oluşabiliyor. Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde havaların olağanüstü derecede sıcak olması gazete bayilerinde bu türde bir soruna neden olmuş olabilir.

DVD'nin üzerinde bu tarzda bir sorun ile karşılaştığınızda değiştirilmesi için ne yapılması gerektiği zaten yazıyor. Gözden kaçırmış olma ihtimalinizi göz alarak DVD üzerindeki metni buraya da aynen yazıyorum:

CHIP dergisinin okurlarına armağanıdır. Virüs testinden geçmiştir.DVD'niz çalışmazsa yardim@chip.com.tr adresine adresiniz ve telefon numaranız ile birlikte bir e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.