yeni hard disc

history83
20-08-2008, 13:33   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

arkadaşlar bilgisayarımda asus m2v-tvm

anakartım var.
bunda bir adet ide cd-writer + 1adet 80gb samsung sata hdd takılı(windows kurulu).anlaşılacaği üzere 1 sata ve 1 ide girşi boş durumda.kullanılmamış 80 gb ide western digital yeni bir hdd aldım.bunu anakartıma bağlamak istiyorum.fazladan ide kablom da var.yazılanları çok okudum ama anlayamadımgenelde de ide+ide bağlantı var.benim hdd min biri sata biri ide.şimdi bunun ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor?aynı kablodan da bağlayabilirim daha iyi olur derseniz farklı kablodan da.acil yardım bekliyorum.

mhmmt
20-08-2008, 14:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
180 mesaj

hangisinde sistem kuruluysa örneğin, ide olan sistem kuruluysa master slave ayarı yapman gerekir. yani master pinine pini takacaksın ve biostan master yapacaksın ide olan hddni.. ancak sata hddlerde master slave pinleri yok. onuda biostan girip second yapacaksın benm bildiğim kadarıyla budur. pcin master olarak ide hddni görüp onun üzerinden çalışır bence! ama sen genede diğer arkadaşların yorumlarını bekle

history83
20-08-2008, 14:13   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

yine de teşekkürler ilgin için ben dediğin gibi biraz daha bilgi bekliyeyim.bir elin ne si var iki elin sesi vardır diyerekten:)

bu arada yaptım birşeyler arkadaşlar şöyle bir görüntü var ne yapmam gerekli

Son Düzenleme: history83 ~ 20 Ağustos 2008 16:48