Yeni iPhone hacker'ların işine gelmeyecek

CHIP Online
12-06-2008, 16:56   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Yeni iPhone ve pazarlama taktiği iPhone hacker'larının işine son verecek gibi görünüyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Yeni ... elmeyecek_7296.html

Resimlerle: iPhone 3G ve uygulamaları

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen ve büyük fırtınalara koparan, hemen arkasında da dünya çapında bir "iPhone hacker'lığı" iş kolu üreten iPhone'un yeni modelinin satış ve pazarlama taktiğinin değişmesi bu iş kollarının tek tek kapanacağı anlamına geliyor.

Hatırlanabileceği üzere, geçtiğimiz Haziran ayında piyasaya sürülen iPhone  sadece ABD'de satılıyordu ve sadece At&T şebekesinde kullanılabiliyordu. Elbette gerçek hayatta böyle olmadı, bir ay gibi kısa bir süre içinde telefonun kilidi kırıldı ve her türlü GSM şebekesinde çalışabilecek hale getirildi. Kısa bir süre içerisinde ABD dışına yollanan ve satılan iPhone'ların sayısı tüm iPhone satışlarının üçte birine yaklaştı.

Ancak hafta başında tanıtılan yeni iPhone artık bu tür bir pazarlama taktiği kullanmıyor. Öncelikle, sadece ABD'de değil toplam 22 ülkede satışa sunulacak, yıl sonunda ise bu ülke sayısı 70'i bulacak. Bu yüzden kilit kırma operasyonunun bir anlamı kalmıyor. Fiyat açısından da bakıldığında 8 GB'lık modelinin 200 dolar civarında satılması iPhone üzerinden para kazanmak isteyecek hacker'lara ilk başlarda yaklaşık 100 dolar istedikleri kilit kırma ve yazılım yükleme hizmeti için karlı bir ortam sağlamayacak.


Tüm konu: Yeni iPhone hacker'ların işine gelmeyecek

Resimlerle: iPhone 3G ve uygulamaları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: iPhone'un yeni fiyat politikasını nasıl buluyorsunuz?