Yeni nesil mobil işletim sistemleri!

CHIP Online
06-01-2014, 01:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Saf Android'i, iOS'u, Windows'u unutun. 7 alternatif işletim sistemini Nexus 7'mize kurduk; denedik!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ye ... stemleri_44577.html

Resimlerle: Unutulan işletim sistemleri

Son iki yıl içinde Linux, akıllı ceplerde en çok kullanılan işletim sistemi haline geldi. Son aylardaki istatistikler, bunun tabletler için de geçerli olmaya başladığını gösteriyor. Bunun tek sorumlusu ise Android.

Tabii Linux'u kullanan tek mobil işletim sistemi Android değil. Ve aslında ortada tahmin edilenden çok daha fazla mobil işletim sistemi var. Ayrıca Android her ne kadar açık kaynak kodlu Linux üzerine kurulmuş olsa da onun kadar açık değil.

Peki Android'in ele geçirdiği mobil piyasanın geleceği nasıl olacak? Mobil işletim sistemleri her geçen gün artıyor ve bir çoğu pek duyulmadan kaybolup gidiyor. Ama arada gerçekten dev bir mobil işletim sistemi olmaya adaylar da var.

Elimizdeki ilk nesil Nexus 7'ye, açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı 7 alternatif işletim sistemini kurduk ve denedik. Yazımızın devamında bu işletim sistemleri ile yaşadığımız deneyimlerin detaylarını bulacaksınız...

Tüm Konu: Yeni nesil mobil işletim sistemleri!

Resimlerle: Unutulan işletim sistemleri

Kaynak: www.chip.com.tr