yeni pc alacaklar için

djnakres
17-05-2007, 16:27   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
221 mesaj

öncelikle bilgisayar hangi parçalardan oluşur bi sayalım;
1-) ANAKART (MOTHERBOARD/MAINBOARD)
2-) ISLEMCI (CPU)
3-) BELLEK KARTI (RAM)
4-) SABIT DISK (HDD)
5-) EKRAN KARTI (VGA)
6-) SES KARTI (APU)
7-) ETHERNET KARTI
8-) OPTIK SURUCU (CD/DVD ROM)
9-) KASA (CASE)
10-) GÜÇ KAYNAĞI (PSU)
11-) MONITOR
12-) KLAVYE & FARE
13-) HOPERLOR (SPEAKER)

şimdi ayrıntılar;
1-) ANAKART (MOTHERBOARD/MAINBOARD)
anakart bilgisayarı oluştıran her parçanın üzerine takıldığı, onları taşıyan, çalıştıran ve yöneten karttır... bilgisayarın şüphesiz en önemli parçalarından biridir... alırken kesinlikle cimrilik yapılmamalıdır... ne olursa olsun ana kartınız sağlam olsun derim ben... ana kart parasına kıyın arkadaşlar... sağlam bir anakart herşekilde size + getirir... kalitesiz anakartların ömrü kısa olacağı gibi çalışırken çok daha sık sorun çıkartacak, sorun çıkartmasa bile tam performanslı çalışmayacaktır...
bugün kabaca 2 çeşit anakart var;
1- PCI-AGP (yılların yadigar teknolojisi)
2- PCI EXPRESS (yeni teknoloji)
şüphesiz PCI EXPRESS kartlar AGP lere oranla daha performaslı... çünkü yeni bir teknoloji... halen daha geliştirilmesi sürüyor... alırken agp yuvalı bir anakart da alabilirsiniz fakat performans olarak yeni cihazlarla yarışamayacaktır... ileriye dönük bir sistem için PCI EXPRESS destekli bir anakart alınmalıdır... Anakartınızın SATA destiği olmasına da dikket ediniz...

2-) ISLEMCI (CPU)
Bilgisayarın en önemli parçalarından biri de süphesiz işlemcidir... bilgisayarın beynidir... adından da anlaşıldığı gibi bilgisayarda her türlü işlemi bu birim yapar... her işlem bu parçanın elinden geçer... güçlü bir işlemci herzaman size ciddi bir avantaj sağlayacaktır... işlemci piyasasında 2marka vardır. INTEL ve AMD... intel yıllardır piyasada tek eldi... imparatordu... AMD ise bu imparatorluuğu yıkmak ve pastadan pay almak için intele oranla daha ucuz işlemcilerle piyasaya girdi... bugün ise intele ciddi bir rakip... her iki firmanın da işlemcileri gerçekten çok iyi ve çok yetenekli... Fakat AMD hala bir mebze daha ucuz... daha ekonomik yani... ilk AMD işlemcilerde ciddi ısınma sorunları vardı... arkadaşlarımın ısıdan çatlayan işlemcileri oldu...fakat AMD bu sorunu çok çok buyuk oranda aştı... artık çatlama yada yanma gibi bir olay sö konusu bile değil... fakat bu de bir gerçek ki AMD sistemler hala biraz daha fazla ısınıyor intel lere oranla... bu bir sorun mu peki? durumuna göre değişir... benim oyum her zaman intelden yanadır... her işlemcim intel oldu şimdiye kadar... ısdınamadım AMD ye bir türlü fakat karar sizin tabii...
işlemcileri biraz daha irdelersek;
32bit ve 64bit lik işlemciler piyasada var... 128bit işlemcilerin çıkışına ise daha uzuuun yıllar var... bugün alınacak bir işlemci kesinlikle 64bit olmalı.. giderek ucuzluyorlar zaten... çok yakında 32bit ler piyasadan tamamen kalkacak zaten... 64bit lik bir işlemci sizi uzun yıllar rahata kavuşturacaktır...
işlemciden üstün performans bekleyenler ise çift çekirdekli (dual core) işlemcileri tercih etmelidir... fakat çift çekirdek olayına girdiğinizde faturanız oldukça kabaracaktır benden söylemesi... çift çekirdek demek adı üstünde tek işlemci üstüne iki çekirdek entegre edilmesiyle oluşmuştur, 2kat çekirdek 2kat performans....
oyuncular içinse özel üretilmiş işlemciler vardır.. bu işlemcilerin grafik performansları çok yüksektir, özel olarak dizayn edilmişlerdir... fakat gerçekten tek başlarına ortalama bir sistem kadar fatura çıkartırlar...

3-) BELLEK KARTI (RAM)
RAM ler bilgisayarın hızlı çalışması açısından önemlidir... bir çok işlem için HDDlerin hızı yetersiz kaldığı için bu teknoloji icat edilmiştir.. bu parçalar elektrik hızında işlem yapabildikleri için bu hız ihtiyacını karşılamıştır...
bilgisayarla birlikte abartı miktarda RAM almaya bence gerek yok... RAMler daha sonra da kolayca alınıp bilgisayara takılabilir çünkü... bugün için 512Mb lık bir ram çoğu kullanıcıya yetecektir. yetmediği taktirde bakkaldan ekmek alır gibi bir bilgisayarcıdan bir 512lik ram daha alıp lego gibi anakartınaza ekleyebilirsiniz... demem o ki benim tavsiyem 512Mb lık kaliteli bir RAM... FAKAT; "ben oyun oynarım deli gibi" diyorsanız o zaman nasıl olsa 512size yetmeyecektir, alırken 1Gb RAM alın derim...

4-) SABIT DISK (HDD)
Sabit disk bilgisayarda verilerin saklandığı yerdir... tüm bilgileriniz bu parça içine işlenir ve saklanır... ihtiyacıza göre 80 - 120 - 160 GB lık seçenekleriniz olacaktır... 80den az kesinlikle almayın, bulamazsınız da zaten, 160 da biraz abartı olur, 120GB orta karar... iyidir yeterlidir... en az 7200 devir olsun alacağınız HDD. hatta mümkünse 10000devir... bilgisayar hızı açısından önemlidir devir hızı... ve mutlaka SATA destekli olmalıdır...

5-) EKRAN KARTI (VGA)
ekran kartı bilgisayarda ekrana gelen görüntüyü oluşturan parçadır... bu parçayı alırken nasıl bir kart alacağınız tamamen sizin oyun düşkünlüğüne kalmış... eğer ben oyuncuyum arkadaş diyorsanız güçlü ve pahalı bir kart almanız gerekecektir şüphesiz... ama yok ben oyun oynamam, işim olmaz... senede 1defa age fo 2 açar oynarım o kadar deyorsanız alt seviye bir kart işinizi görecektir... 64mb 64bit lik ucuz bir kart sizi kurtaracaktır... ben oyun hiç oynamam, yaşımız kemale erdi diyorsanız anakarnızı seçerken üstünde ekrankatı olan bir model seçerseniz bu masraftan da kurtulursunuz... bazı anakartlar üzerine entegre bir görünrü çipiyle gelir. (on board vga) böyle bir anakar alırsanız ayrıca bir ekran kartı alıp takmanıza gerek kalmayacaktır... ancak bu entegre kartların performansı oldukça düşüktür... oyun çalıştırmanız mucize olacaktır... benim anakartımda SIS in 32MBlır modeli var... UNDERGROUND1 i kasarak oynatıyor... o derece işte... fakat ben oyuncu olduğun için ek bir kart daha aldım onu kullanıyorum.. anakarttaki de yedek duruyor... ekran kartımın arıza yapması durumunda bu entegre kartı kullanarak bilgisayarı açabiliyorum... siz de oyuncu olsanız da böyle bir seçenek seçip kendinize bir sigorta oluşturabilirsiniz...

6-) SES KARTI (APU)
Neredeyse tüm anakartlar artık üzerlerinde entegre bir ses kartıyla geliyor... yani müzikle uğraşmıyorsanız yani müzisyen değilseniz, bu entegre kert size fazlasıyla yetecektir... en sıkı oyunculara bile bu entegre kart yeter... eğer profosyonel manada müzikle uğraşıyorsanız tavsiyem CREATIVE modelleri... çok çok yetenekli karları mevcut bu markanın... piyasanın en iyi markalarından zaten...(son ses işlemcisinin transistör sayısı bir p4 ün üstündekinden daha fazla)

7-) ETHERNET KARTI
Anakartınızı entegre bir ethernet karta sahip olan modellerden seçmelisiniz... zaten nerdeyse tamamında var artık... ama yine de dikkat edin siz... 3-4YTL civarında bir fiyatı var zaten ama anakartınızda bir slot işgal edecek bu kart.. onun için entegre bir ethernet kartına sahip bir anakar seçin...

8-) OPTIK SURUCU (CD/DVD ROM)
Optik sürücüler uzun süredir olmazsa olmazlardan zaten... hatta CDyazıcılar bile hayatımıza gireli yıllaaar oldu... fakar bugün yeni bir sisteme bir CDyazıcı takmak akıl karı değil... en azından bir COMBO sürücü (CDyazıcı+DVDokuyucu) olmalı. hatta bence DVD yazıcı alınmalı... kesinlikle.. hiç başka birşeye bulaşyın temiz bir DVD yazıcı alın... DVD yazıcılar; CDokur,CDyazar,DVDokur,DVDyazar...

9-) KASA (CASE)
tüm parçaların içine takıldığı kutu varya.. hah işte o kasa oluyor... ucuz bir kasa almamanızı tavsişye ederim... ortalama seviyede bir kasa yetecektir... şöyle 30$ civarı... ucuz kasalar ısınma sorunları yaratır... astarı yüzünde pahalı olabilir... orta halli bir kasa seçin... ön yüzünde USB girşleri olmasına dikkat ederseniz ileride size kolaylık sağlayacatır...

10-) GÜÇ KAYNAĞI (PSU)
birçok kullanıcı fiyatları aşağıda tutak için sistemlerinde ucuz güç kaynakları kullanırlar... ancak güç kaynağı gerçekten önemlidir... elektiği prizden alan ve parçalara ulaştıram bu parçadır.. ucuz bir PSU fazla ısnır, durup dururken bilgisayara reset atar yada kapatır, yanabilir, parçalarınızı yakabilir, düşük voltaj gönderip parşalarınızın tam performansla çalışmasına engel olabilr... daha sayiyim mi? bela olur başınıza resmen ve sonunda lanet eder değiştirirsiniz... onun için en baştan riske girmeden orta seviyede bir PSU almanızı tavsiye ederim...

11-) MONITOR
bildiğiniz monitör açıklamaya gerek yok sanırım... iki tip monitör var piyasada CRT(büyük televizyon gibi) ve LCD(ince, plazma)
kuşkusuz LCD monitörlerin fiyatları daha fazla... hatta CRTlerin 2katı... ancak benim tavsiyem kesinlikle LCD almanız yönünde... şahsen ben yteni bir LCD aldım Samsung 713N.... çok çok çok memnunum... alırken daha fazla para ödesenizde uzun vadede LCDler daha karlı... tamir masrafları çok daha az, çok daha sağlıklı monitörler, radyosyon aranları çok düşük, renkleri daha kaliteli... üstelik eski LCDlereki ölü piksel ve düşük çözünürlüklerde bulanız gösterme gibi sorunları kalmadı artık... ben kesinlikle LCD diyorum.. Samsung ise fiyat/performans olarak oldukça cazip bir marka, aklınızda olsun...

12-) KLAVYE & FARE
ömensiz gibi gözükse de klavye - fare ikilisi bilgisayardaki elimiz ayağımız resmen... bilgisayara onlarla hükmediyoruz... ergonomik olmayan bir set bilgisayar başında oturmayı zulum haline getirebilir gerçekten... eklem ve kas arılarına yolaçabilir... çok abartmaya da gerek yok tabii bugün piyasada 150$+KDV ye fareler var(oha seslerini duyar gibiyim) ama kaliteli bir set herzaman lehinize olacaktır... Microsoft - A4tech - logitech gibi markaların çok güzel modelleri var... (logitech biraz uçuk fiyat olarak)

13-) HOPERLOR (SPEAKER)
bildiginiz hoperlör... piyasada;
2+0 2+1 4+1 5+1 7+1 gibi modeller var... bu açıklayalım isterseniz 4+1 demek 4adet tiz höperlör + 1adet bass höperlöre (woofer) sahip sistem demektir... bence bu olayı da abaretmaya luzum yok... ben 2+1 lik bir ses sistemi kullanıyorum, size de yetecektir... ancak oyuncular 4+1 lik bşr sistemden misli misli fazla zevk alacaktır...

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 17 Mayıs 2007 22:13