yeni pc topladım sisdem yavaş (destek)

madees
21-12-2011, 20:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

aldıklarım
amd phenomII X4 970 BE 3,5 GHZ
MSI 970a-g45  anakart
gskill snıper 8gb 1600mhz ram
kasa psu 550w
elimde olanlar
hd3870 ekran kartı
wd 160 gb hdd

karsılasdığım sorunlar; win7 64 bit ultimate kuruldu ve beklediğim cok altında hızla karşı karşıya kaldım makine aşırı ağır hatta ekran kartı drıveri kurarken , ofice yüklerken mavi ekran hataları aldım program yüklerken mavi ekran oyun oynarken belli bür süre sona windows oyunu kapatıyor . sisdem hata verince hdd yedekleyin sorun algıladı vs ozaman sorunun hdd olduna kesin olmasada vardım .
hdtune de tarattım
benchmark ; min 19,6mb/sn max 72,1mb/sn average 54,5mb/sn  access time 14,2ms  burst rate 116,7mb/sn cpu usage -1.0%
eror scan : demage 0  hiç hata cıkmadı
-
hdd arkadasdan 1-2 aylına ödünç aldım  32bit win7 vardı  ben sadece cyi sildim win7 64bit kurdum dyi ellemedim onunla bi ilgisi varmıdır yada sisdemimi yanlış topladım uyumsuzlukmu var düşüncelerini tecrubeli arkadaslardan bekliyorum 

not:fiyatlar aşırı yükseldi hdd düşmesini bekleyimmi yoksa 60gb ssd bi hdd alayımmı sayet alırsamda bu sorunlar kalkıcakmı karşılasdığım

Kapalı Hesap (203105)
21-12-2011, 20:51   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

sen önce bir temiz bir windows kur ama temiz olsun yani oynanmış olmasın bazı windows larla değişiklik yapıyorlar reg kaydı filan bulabiliyorsan orjinal bir cd-dvd ile format at eğer sorun yine devam ederse başka bir HDD dene bulamıyorsan bir bilgisayarcıya git 5-10 tl ye bakmaları lazım başka bir HDD denesinler sorun HDD ise yeni bir HDD veya ssd alırsın ama bu zamanda HDD almanı tavsiye etmem çünki fiyatlar aşırı pahalı

Jubei76
21-12-2011, 21:33   |  #3  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

ilk önce eğer senin kendi harddisk,inde yedeklemek istediğin bir şeyler varsa DVD,ye yazdırarak yedekle sonra buradan oynanmamış olan bir Win 7 indir
http://www.softpedia.com/progDow ... ownload-118183.html 
(isteğine göre 32Bit-64Bit) ve DVD,ye yazdır sonra eğer harddisk,ini bölümlemişsen format sırasında tüm bölümleri (C ve D) sıfırla sonra yeniden eğer istersen bölüm oluştur ve temiz formatını at,en son olarakta eğer 64Bit Win 7 kurarsan buradan gerekli 64Bit programlarını yükle
http://www.start64.com/index.php ... &task=tag&tag=flash 
ve tekrardan sistemini test et bakalım aynı şeyleri yapacakmı ?

sistemin öyle kötü bir sistem değil yeni bir ekran kartı ile bir çok oyunu ultra ayarlarda oynaman gerek ?

madees
21-12-2011, 21:36   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

[url=../kisisel/203105/]glscgn[/url] yorumun için saol . ilk önce sağlam bi win7 bulup tekrar format atıyım oda olmassa baska bir hdd ile denemek lazım.
hdd alıcam zaten bende fiyatlardan yakınıyorum şi,mdi alsam 2 ay sona pişman olcağımı hissediyorum cok kararsız kaldım

Jubei76
21-12-2011, 21:54   |  #5  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Alıntı: madees  
[url=../kisisel/203105/]glscgn[/url] yorumun için saol . ilk önce sağlam bi win7 bulup tekrar format atıyım oda olmassa baska bir hdd ile denemek lazım.
hdd alıcam zaten bende fiyatlardan yakınıyorum şi,mdi alsam 2 ay sona pişman olcağımı hissediyorum cok kararsız kaldı
Bence bekle.

Kapalı Hesap (203105)
21-12-2011, 22:17   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj
Alıntı: Jubei76  
Bence bekle.
evet Jubei76  abimiz in verdiği linkteki windows u indirip dvd ye yazdır ve temiz bir format at eğer sorun HDD ise dediğim gibi sonra al ucuzlayınca

mladenbmv
22-12-2011, 09:48   |  #7  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

anlayamadigim o kadar guzel sistem toplamisken neden ekran karti dusuk te ram 8 gb.8 gb ram e yatircagin parayi baska bir bilesene yatirsaydin keske.gunumuz uygulamalarinda 4 gb yeter de artar

black_flood
22-12-2011, 14:29   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bendeki anakartın onboard grafik kartı bile 4350 hd iken sendekinin bu model olması ilginç ve ayrıca onboard gpu ile oyun oynamak mantıksızlık ve ayrıca donanım hızlandırmasından faydalanamayacağın için pekte akıcı bir windows olmasını fazla bekleme.

ayrıca zaten bios gereken cevabı vermiş disk sizlere ömür diyor. yeni sistemlerde hiç bir zaman geçicide olsa 2. el yada kullanılmış disk kullanma eğer kendine ait kullandığın  değilse. ssd + depolamak içinde sata3 bir tane 500 lük disk aldınmı sorunun çözülecektir. ssd disk almadanda sadece sata3 bir disk ilede yola devam edebilirsin karar senin.

savsar
22-12-2011, 14:42   |  #9  
savsar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
366 mesaj

hdd fiyatlarını düşmesini bekle.  bence 60 gb lik al pc ye daha az dosya yüklenirsin.  fiyatlar düşüncede hdd alrsın. zaten alğın ödünç hdd 160 gb seni kesiyorsa 60 gb veya 120 gb de keser. bencee diyorum allah yardım etsin diyorum

bu arada koptum (ödünç hdd)

Son Düzenleme: savsar ~ 22 Aralık 2011 14:43
madees
22-12-2011, 17:19   |  #10  
OP Taze Üye
5 mesaj

jubei76 verdiğin linkden indiriyorum win 7  onu denicem sonucu iletirim .

ramler nerdeyse 4gblık fiyatına geldi kampanyadan alındı
ekran kartı evet biraz eskimiş olabilir ama okadarda kötü sonuclar vermiyor belli bir süre idare edeceğini düsünüyorum.
hdd evet windows sorun algıladı diskte ama 3-4 programla tarattık hiç bir sorunda cıkmadı ilginc tarafı. biraz beklemeyi düşünüyorum fiyatlar normale yaklassın yada kampanya denk gelirse almayı düşünüyorum. 
ödünç kelimeside içtenlikle yazdığım bişiydi

dervipasa
22-12-2011, 20:25   |  #11  
Yıllanmış Üye
650 mesaj

maalessef hddlerin sistem kurulan bölümü çok kullanıldığından mı nedir bozuluyor
orada aslında bir arıza olmadığı görülyor ama disk dönerken tam o bölmede takılıoyr yavaşlayarak geçiyor
tıpkı asfalt yolda bir tane çukurluk gibi
ama diskler kendi etrafında döndüğünden bu çukur sürekli gelir hele bi de sistemin en çok kullanılan dosyalrı buradaysa sonuç çok agır oluyr
yol gibi araba geçiyor yol saglam diyor belediye ama lastikler iyi degil  idyor

şimid çok pahalı hdd fiyatları alma
ama ssd olursa bu disk sorunu olmaz üstelik dönme seside gelmez
karar sizin onlarda çok pahalı