yeni sabit diski sistem tanımıyor

HPQ-User
09-09-2008, 11:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

capa sormuş:
problemim, mevcut sabit diskimin tamamen dolması nedeniyle yeni sabit disk satın aldım. almış olduduğum sabit disk
seagate barakuda 7200.11 st3640323as 640 gb bellek 32 mb .
eski sabit disk yerine bu aldıgım dıskı kullanmak ıstıyorum fakat ne yaptıysam sıstem dıskı tanımıyor. kac gundur bunla ugrasmaktayım.  daha once eskı sıstemımde bır kac kere xp yı kurmuştum oradada arasıra mevcut sabıt dıskı tanımadıgı oluyordu fakat bır kac denemeden sonra tanıyordu. sımdı yenı dıskı taktıgımda ne yaptıysam tanıtamadım. problem nereden kaynaklanıyor.anakartmı, sabit diskmi. nasıl bu problemı cozebılırım. yardımcı olabılırsenız sevınırım. yardım alabılecegım bır tel. numarası verebılırsenız ıyı olur. tesekkürler   

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
anakart : abit av8 3dr eye
işlemci : amd 64 3000+  soket 939
ram : 1 gb
sabit disk: 120 gb  samsung
işletim sis. xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; Maxthon; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648; InfoPath.1)

Mehmet-
09-09-2008, 12:14   |  #2  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Öncelikle şunu söyliyeyim. Eğer yeni hdd'ye f disk olayını yapmadıysanız kullanamazsınız. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bunu indirin ve inceleyin. http://rapidshare.com/files/1432 ... ak_resimli.rar.html
Tavsiyem googleden de arama yaparak nasıl yapıldığı konusunda daha fazla bilgi edinip uygulayın.
Sonra şunu söyliyim. Hddniz yanılmıyorsam sata.
Format esnasında ...bi tuşa basın yazısından hemen sonra altta sata raid sürücülerini yüklemek için f6 ya basın yazar. Bu anakartınızın sata raid sürücülerini yükleyerek sata hdd leri görmesini sağlar bu iş için anakartınızın driver cd sini kullanabilirsiniz. Ya da şunu yapabilirsiniz. Windows ortamında anakart cd sinden sata raid driverleri yüklerseniz de(normal driver kurar gibi...) ikinci hdd nize kavuşabilirsiniz.
Ama dediğim gibi bir defaya mahsus olsa bile f disk yapılmadıysa kullanamazsınız. Kolay gelsin...

SAİNT
09-09-2008, 12:16   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

burda unutulmaması gereken başka nokta anakartınız raid desteği olup olmadığı ?