Yeni Sistem Topluyorum YARDIM

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Ramonnox
15-10-2005, 23:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

Yeni bir sistem toplamaya çalışıyorum aşırı uç noktalara çıkamıyorum ama çok da kötü olsun istemiyorum oyun çok oynuyorum ama video editing işleriylede uğraşmak istiyorum yakında kamerada satın alıp ie 1394 b ile görüntü aktarmak istiyorum gerçi konu hakkında pek bilgim olmasada bi yerden başlamak lazım.
1 haftadır araştırdım chipin bu ay ki dergisine de baktım
Sistemim şu
anakart:     Gigabyte GA 8I955X-Royal                         235$
İşlemci:     P4 630 3.0 GHz 64 bit 2Mb L2                     204$
Ekran Karı:  Leadtek 6600GT TDH Extreme                       201$
RAM    :     Kingston 1024 PC 4300 533 Mhz Dual Kit(2x512mb)  108$
HDD    : Samsung SP 2004C ve ya SP HD120 J SATA 2             108$
Not: chip dergisinin hdd testinde HD120 J en iyi 2. sırada
Power Suply : Asus Atlas GA-55 550 watt gerçek                102$
Kasa        : TA 250 Asus (power supplisiz)                   40 $

Toplam 998$
                                                       KDV'li 1177$
1177 dolar verecegim bu sistem sizce nasıl bu fiyata ya da bu na yakın neler önerisiniz.

Ramonnox
15-10-2005, 23:34   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

beni bu sistemi oluştururken en çok düşündürenler  anakart ve ekran kartı oldu. Anakart ASUS  P5DL2 Deluxe ve   Ekran kartı MSI NX 6600  Diomand'ı düşündüm ama ASUS ta firewire bağlantı 1394 a ve 945 chipsetli ayrıca opsiyonel olarak verilen Wifi-TV kartı ile ilgili bi bilgiye ulaşamadım acaba opsiyel parca Türkiye'ye geliyormu geliyorsa ne kadar ekstra ödemek gerekiyor  ki bu kart digital tv izlemek kopyalamak kesmek için güzel ama benim asıl beğendiğim kısmı yüksek hızda ses görüntü ve data aktarımı yapabilmesi IEEE802.11 b/g ile Panasonic LB 30NTE projeksiyonuna aktarım yapabilir wi özellikli notebook larla bağlantı yapılabilmesi 1394 a ile (1394 b nin yarısı hızda) görüntü aktarılması MSI ekran kartının ise myVİVO özelliğinin bulunması video in özelliği tamam 7800 gtlerde bu özellik var ama çpk uçuk rakamlar benim için.

Ramonnox
15-10-2005, 23:48   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

Diğer konuları okudugumda genelde amd sistemler için tavsiyede bulunulmuş ama amd hakkında hiç bir bilgiye sahip değilim o nedenle intel bana daha mantıklı geliyor ayrıca 945 yada 955 chipsetli anakartlar dual core destekli oldukları için ileride çift çekirdekli P4 840 hatta 955 ile P4 Extereme Edition 3.73 (L3 2Mb ) 1066 mhz işlemciye kadar destekliyor olması şimdilik yeterli diye düşünüyorum çünkü ileride CONROE kod adlı yeni nesil işlemciler 65 watt enerji tüketecek ve LGA 775 yapısında olmasına karşın 945 ve 955 chipsetli anakartlar bunu desteklemiyecekmiş (CHİP dergisi İntel Developer forumu sonrası yazdığı yazıda belirtilen) ne dersiniz.

Banned
16-10-2005, 09:14   |  #4  
Banlandı
191 mesaj

amd alman daha mantıklıdır.sebeplerine gelince sıralayım
1: bu işlemcilerde ısı sorunu yoktur ve bu yüzdende performans kaybı olmaz.
2: hyper transport denen bant genişliğini sadece bu işlemciler kullanır.hyper transportsn'de 2.0 ghz hızla ve veri transferine olanak sağlar.ve bu yüzden işlemler normal süreden daha kısa bir zamanda biter.ve çoklu işlemlere yanıt vermede şuan iiçin intelden daha iyidir.
3: cool quılet teknolojisi sayesinde bu işlemcilerde intel gibi ısı artınca frenleme yoktur ve işlemci sürekli aynı hızda çalışır ısınsa dahi.maksimum 40 derce civarında seyreder ısı.
ayrıca senin düşündüğün makina iyi güzelde enfazla çıkacak.anakart değişecek işlemci değişecek v.s vs.amd alırsan sadece 3 yada 6 ay gider.çift çekiredek işlemciye geçmeyi mutlaka isteyeceksin o işlemcileri görünce ve bir dünya masraf şlem değiştireceksin gerçi amd çift çekirdekli sistemde bayağı bir ucuzladı 3800+ çift çekirdek işlemcili bir makina 1180 dolar+ kdv civarında bir fiyat yapıyo.
en iyisi amd al ve fazla sorun yaşama derim daha detaylı bilgiyi msn adresimden ulaşıp alabilirsin.mavi bilgisayarda çift çekirdek amd ve fx57 işlemciler mevcuttur. tabi senin verdiğin listede monitörde yoktu monitör eklenince haliyle fiyatta değişir

aslancimbomum
16-10-2005, 10:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

asus a8n sli
amd 64 3000+, 3200+, 3500+ venice alabilirsin.
gerisini bildiğin gibi doku...

Son Düzenleme: aslancimbomum ~ 16 Ekim 2005 10:50
Ramonnox
16-10-2005, 15:44   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

Şu anda Samsung 793 mb 17inç monitorum LG 4163 b dvd rw 52 24 52 cd rw ve creative 5+1 sblive ses kartım elimde mevcut eski sistemimi elimden çıkarıyorum  ama yenisini yapıncaya kadar bekliyor alacak kişi bu nedenle monitor ve diğer ekipmanları satın alma derdim olmayacak  verdiğim fiyat listesi sadece o parçalar için yani toplam masrafım olacak ama daha önce de söylediğim gibi amd ye hiç ilgi duymadım acıkcası hiç bilgim yok ve beni kısmen ürkütüyor şu an ki sistemim (elimden cıkardığım)
Gigabyte 8IPE 1000 G anakart
P4 3.0 478 pin işlemci HT
2x 512 mb kingston DDR 400 mhz
Asus 9550 128 mb 128 bit Game edition
Samsung 160 gb Hdd
Asus Ta 250 kasa 300 watt asus power supply
ekran kartı haricinde sistemimden memnunum aslında  ama LGA 775 ve pcı expres olayına geçmek istiyorum agp 8x bir leadtek 6600 gt ye para yatırmaktansa pcı exprese geçip anakart ve işlemciyide değiştirmek mantıklı olur diye düşündüm lakin agp 8 x artık bi yerde tıkanacak. Amd konusunda yardımlarınızı bekliyorum belkide bir yerden başlamalı ama bir intel ile kurulmuş bilgisayar parçalarını elden çıkarıp biraz masrafla bir üst modele geçmek daha kolay sanki cep telefonu misali bir zamanlar motorola cep telefonumu değiştirmek için canım cıkmıştı ama yaklasık 5 yıldır nokia kullanıyorum anında satıp bir üst modelini alabilirim. Sistemim amd deyince insanlar bir duruyor ama p4 dedin mi kaç ghz diye soruyor hemen. Ben imkanlarım elverdiğince sistemimi güncele yakın tutmak istiyorum ne dersiniz?

Banned
16-10-2005, 17:28   |  #7  
Banlandı
191 mesaj

bu nların cahiiliğinden kaynaklanıyor amd deyince kaçıyor esas intel kazıklıyor milleti hatta ve hatta başka bişey daha yapıyor.intel kazıkçının daniskası işlemcileri gerçek fsb 800 bile değil.intelin zten şimdiye kadar kazık attığını öğrenince resmen çıldırdım nedemek yaw hem 200 doları geçik fiyat hemde düşük hız.hatta 2. bir şeydaha söyleyecem intel madem okadar iyi neden tarafsız test daveti gönderildiğinde kıvırtttı ve kaçtı çünkü amd inteli yalar yutar gerekli açıklama zaten yukarıda yazdım daha başka intelin kötü yanlarını ve nekadar adi olduğunu duymak istiyormusunuz?ayrıca ben en üst seviye fiyatı verdim 64bit çift çekirdek 3800+ işlemcili bir makina 1170 ila1180 dolar+kdv ye toplanıyor.ve intel bu sistemi geçemez hatta arkadan nal toplar ancak

Banned
16-10-2005, 17:35   |  #8  
Banlandı
191 mesaj

sen bize güven o dediğin makina cayır cayır yanıyor be one sıcaklık 55-60 arası yuhh be oda işlemcimi amd olsa 30 derecede çalışır.çok kasıncada en fazla 40-45 derce olur.üstüne üstlük birde fsb 400 çalışıyor intel gerçekte.amd isefsb2.0 ghz çalışıyor.

Son Düzenleme: scream730 ~ 16 Ekim 2005 17:38
Ramonnox
16-10-2005, 23:17   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

scream 730 senin yorumlarını okudugumdan beri amd üzerinde araştırma yapıyorum ve amd den anlamıyorum diye nereye kaar kaçabilirim ki başlamak bitirmenin yarısıdır amd li bir sistem toparlamayı düşleseydim şimdiye kadar verdiğin bilgileri cok daha rahat algılar ve hak verirdim bir yerden başlamalıyım farkı anlamk içinde bu sistemi kuracam bakarsın çok sıkı amd cilerden biri olur cıkarım kimbilir ilgine teşekkürler bu arada ikimizde Antalya dan yazışıyoruz ilgine teşekkürler.

jaina
17-10-2005, 00:12   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Merhaba

Düzgün ve söylenilen şeyin nedeninde belirterek bir cevap yazmak biraz zamanınızı alabilir
ama soruyu soran kişiye çok daha iyi aydınlatır.

Şimdi burada başka bir Amd-Intel kavgası başlatmak istemiyorum, çünkü bunu gece gündüz tartışan forumlar oldu ve hayla ortada birşey yok. Gerçek şu ki Amd ınteli teknolojik olarak "GEÇMİŞTİ", lütfen zaman bakın, kipine, ti...
Yani artık öyle birşey yok.

Intel artık kendi rayına oturdu. Çift çekirdek, pci express, ayrıca bir çok şey bakımından Amd ile aynı safhadalar. Bence şu an için Intelin kötü tarafı, biraz fazla ısınması, ancak bu 55-60 idle diyen arkadaşın abarttığı kadar değil. Eğer öyle ise, o sistemde bir sorun var demektir.

Ayrıca işlemci aşırı ısınmazsa yani, 70 dereceyi geçmezse, performans kaybı yaşamazsınız. Ki kolay kolay o barajı geçmez işlemciler.

Ramonmax yazdığın sistem cidden güzel. Hatta çok mantıklı, araştırdığı belli olan birisin. BU yüzden sana ayrıca teşekkür ederim, bri çok kişi gibi hazıra konmuyorsun.
Sorularına gelince;

Anakart olarak Asus tercih edebilirsin, özellikle 955 chipsette asus deluxe modeline tv kartı bile koydu. Yani anakartdaki onboard özelliklerin haddi hesabı yok. Bİldiğim kadarı ile deluxe modelinde Wifi özelliği var.
Deluxe modellerde bir anakartta olabilecek bütün herşey olabiliyor. Asus böyle isimlendiriyor anakartlarını. mesela deluxeda İe arabirimi, daha fazla usb, daha fazla sata çıkışı, wifi, tv kartı gibi şeyler var.
Ancak bu anakartın fiyatı geçen ay, yada ağustosda 280 dolar civarı idi, yani aşırı pahalı bir anakart için, bilgin olsun.

İşlemci olarakda güzel bir seçim yapmışsın. Alacağın o işlemci ile Amd ile her açıda kapışırsın, ve senin kullanacağın alanda Amd den daha IYI bir performans elde edersin.

Eğer vivo özelliği senin için önemli ise, vivo olandan al. Bildiğim kadarı ile vivo özellikli 6600gtler var piyasada.

Harddiski Sata2 alarak iyi birşey yapıyorsun, ayrıca NCQ destekli olmasına dikkat et. Hem daha sonra yanında bir tane daha Hd alarak raid0 yaapabilirsin. Senin yapacağın işlemlerde süper bir performans artışı sağlayacaktır.

Ram yeterli olacaktır sana 1024, zaten 533mhz de normali. Üstü için verilecek paraya alacağın performans aşırı gereksiz.

Benim orada sana söyleceğim iki şey var;
Eğer PSU yu ayrı alacaksan, Tagan/zalman/enermax almanı önerirm. Çok daha sağlamdırlar ve işini hallederler. Asus tabii ki kötü değil, ancak onların yanında çocuk kalır yani.

Sistemini alırken, ayrıca birde fan kontrol ünitesi alabilirsin, gece çalışırken fanları kısarak rahatsız olmazsın sesden.

( Bu arada Intelin Fsbi 800 bile değil, insanları kolpalıyor derken Amdnin hangi mantık ile çalıştığını bilmiyor galiba arkadşalar. Arkadaşlar o Hypertransportunda bir çarpanı vardır, ıntelde olduğu gibi. Nasıl ıntelde 800fsb=200*4 ise, AMd de 1000=200*5 dir. Eğer bu 200 lerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, konu ile alakanız yok demektir ve ezberek konuşmuşsunuzdur, eğer biliyorsanızda yalan konuşmuşsunuzdur. Bilmeyenlere söyleyeylim, o hızlar ramleri çalışma frekanslardırı. Amd de bu hızın 2gb kadar desteklemesi demek ramlerini 500 mhz de çalıştırabilmenizi TEORİK olarak sağlar, ancak pratikde bu hız EXTREME durumlarda dahi 300 ü geçmez, ki bu extreme dediklerim işlemcilerini faz değişmeli hava soğutma kullanarak soğuturlar. ( Bu soğutma sisteminin adı Chillerdır, internette araştırabilirsiniz.) )

Benim aklıma gelenler bu kadar.

Kolay Gelsin

Ramonnox
17-10-2005, 01:00   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

Jaina sana da teşekkür ederim öyle bir daraldığım anda mesajın yüreğime su serpti amd hakkında biraz daha araştırma yapayım derken bir fiyat çıktı ki 1800 ytl kdv dahil işlemci 3800+ x2 400 $ üzeri uçuk bir rakam bu anakart demişsin hadi amd ucuz falan daha iyi denirdi 188 $ asus A8N SLİ premium  diğerleri hemen hemen aynı (hatta 2 pci exprese girmeye kalkarsan 188$ daha artı bi rakam ) bu beni aşar daha aşagısıda amd yi kurtarmaz bence. Tamam intelde p4 630 3.0 ghz Ht 187-204 ve  dual core 360 -380 civarı ama 630 ile başlayıp ileride d 830 un fiyatı daha makul fiyatlara inince 630 u elden cıkararak (ki cok rahat alıcı bulunuyor) d 830 çift çekirdeğe geçmek sanki daha ekonomik ve mantıklı gibi geliyor ki en geç salı sistemimi kuracagım artık. Isı konusuna gelince su an ki sistemimde P4 3.0 ghz ht kullanıyorum pin 478 37-42 arası oyunlarda en kasıldığı dediğim anlar 44 ü geçmiyor sadece render da bir defa 59 u gördüm. şu an bakıyorum 36 derece de bilgisayarım LGA için ayrı ise onu bilemem ama şu anki sitemim ne bir kilitlendi ne de çöktü. Burada bir amd intel çatışmasına cevap verebilecek konumda değilim benim tek istediğim ileride kamera görüntülerini render yapacak fotoğraflardan dvd menuler hazırlayacak photo shop gibi programlarda hızlı işlem yapacak ve %70 inde oyun oynayacagım bir  ekonomik bir o kadarda ileride işlemci değişimlerine cevap verecek bir sistem. Jaina önerdiğin asus anakart wifi tv kartı opsiyonel ve chip seti 945 fiyat araştırması yapmıştım net bilgi yarın gelecek opsiyonel parça ile ne kadar olur ve türkiye ye geliyormu diye sormuştum bakalım cevap ne olacak. İlginize teşekkür ederim.

jaina
17-10-2005, 06:05   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Dediklerinde haklısın.
Özellikle Intel sistemlerde çift çekirdeğe geçiş çok daha kolay olacak.
Çünkü fiyatları 3-4 ay içerisinde, en geç 6 ay sonra daha da makul olacak. Intelin 2007-08 hedefi 4 çekirdekli işlemciler, ancak ben o zamana kadar yetiştirebileceklerini pek sanmıyorum.

Bence alacağın şeyler yeterl, kafana takma ısı konusunuda, herkes birşeyler atıyor. Eğer işlemcini 20 dolarlık kasaya koyup, sonrada işlemci ısınıyor, ya da sistem ağzına kadar toz olmuşsa onda zaten yapacak birşey yoktur.

Kolay Gelsin

Banned
17-10-2005, 10:47   |  #13  
Banlandı
191 mesaj

bir dakka bakalım nedemek intel 50 derecede çalışmaz ve hız frenlemesi yapmaz.intelin kendisine bir sorsanıza bakalım bu gösterdiğiniz işlemci kaçdercede çalışıyor.hatta türkçe kaynak vereyim ordan bakın nedersiniz.intelin türkiye distirbütörü bu firma.ben hatta bu işlemci ısısını düşük bile söylemişim 67.7 dercede çalışıyor bu işlemci ve frenlemenin hasını yapıyor makina.jaina nerde senin dediğin sıcaklık ha? ayrıca çift çekirdek amd'yi nerden baktınız boğaz içimi neresi bilmiyorum ama ben özellikle sitedeki fiyatları hesapladım taş çatlasa 1250+kdv o makina .kaynağıda veriyorum zorluk çıkmasındiye türkçe sitesinin linki intel distirbütörünün    http://www.hs.com.tr/urun_listesi.asp?altgrup_id=14          link bu burdan bakın bakalım intelin ısıssı nasılmış resmen elektirikli soba pehh intelmiş güldürmeyin yaw.çift çekirdekli amd sistem fiyatınıda nerden aldığımı yukarıda belirtmiştim zaten mavi bilgisayar.

jaina
17-10-2005, 22:43   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Şu anda Lga sistemde ki 3.0ghz bir işlemci evet 67 derecede çalışmaz.
Çift çekirdeki çalışır mı?
Hem evet hem hayır.

Eğer Intel işlemcilerin yeni sistemlerine mobil sistemlerde p2 den beri olan speedstep teknolojisini de entegre ettiğini bilmiyosran, öyle diyebilirsin.
Ancak işlemci hızı 2.8 ghze kadar inebiliyor artık, tabii ki şimdi 2.8 ghz işlemci alırsan birşey olmaz. Ancak ileride çıkacak 3.2, 3.4 işlemcilerde artık o uçuk ısılar olmayacak.

den isterseniz intelin yeni mimarisinede göz atabilirsiniz. Artık 110W gibi değerlerden 80W a inecekki bu ısı sorunun büyük ölçüde atlatmış olduğunu gösterir.

Ancak zaten tek çekirdek 3.0ghz işlemci idle da 45 civarı, loadda 55 civarı olacaktır max.
Benim kendi kullandığım heatink+fan ve kasa üçlemem kaliteli olduğundan bende 35 idleda, 42 load da oluyor ki işlemcim 2.8@3.5 ghz. Tabii bende thermalright xp120, ve armor kasa var. Ayrıca kablolarımı çok iyi toplarım ama normal fan ilede 45-55 arası arasında gelir işlemci.

Şimdi Dual Core 2.8 ghz işlemciyi gidip kötü bir kasaya koyarsan, toz girişine karşı birşey yapmaz, arada bir temizlemezsen, tabii ki 70 lere çıkar işlemci. Ancak genel olarak artık prescottaki ısı sorunu hayla olsada, yeni 65nano üretimde söylenilene göre tamamen ortadan kalkacak.

KOlay Gelsin

Banned
18-10-2005, 11:56   |  #15  
Banlandı
191 mesaj

entegre ettide ne olduki fsb işine nedeyeceksin onada bir kılıf varmı onuda söylede onuda görelim yarı hızda çalışlıyor ve veri yollarında bir dünya hata var.intelde frenleme 50 dedimi başlıyor bunuda üreticisi söylüyor odamı yalan ve gerçektende çok belli oluyor frenleme.amd işlemcide 50 olabiliyor hatta geçiyor fansız çalıştırınca ama nedense frenleme yok.yani boşuna kıvırtma yok ilerde ısınmaycakmış falan filan o işlemciler soba ayrıca kışın tabiki soğuk ortamlarda çalışırsa ısınmaz o koşullardada ısınırsa at çöpe gitsin.ayrıca ne 2.8'i2.4e düşüyor. boşuna uğraşma inteli savunacam diye adamların kendisi zaten çalışma ısılarını açıklıyor

Son Düzenleme: scream730 ~ 18 Ekim 2005 11:58
jaina
18-10-2005, 19:13   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Merhaba

Bu Forumda daha öncede "bilmediği" şeyler hakkında yanlış söyleyen kişiler vardı,
ancak lütfen bari sen yapma.

Sana büyük yazımda paragrafda açıkladığımı görmemişsin bile, aynı olayın Amd içinde geçerli olduğunu. Sadece Amdnin FSB yerine Hypertransport diye başka bir isim çıkardığını anlatmak istedim. İşte eğer konu ile alakan olsa idi, dediğimi anlayacaktın, demekki bilgin yok.

Ayrıca Frenleme olayını gene bilseydin, anakart biosundan hızını senin seçtiğini, ve eğer dokunmadıysan fabrika sıcaklığının 70 olduğunu bilebilirsin.Throttle denilen olay bir çok anakartta 70 derecede ayarlanmıştır.

Şu anda 50 derecede Throttle yapan bir işlemci göster ( sana throttlei gösteren programda yollayabilirim) bende diyeceğini kabul edeyim. Zaten bu Frenleme olayı ne zamna çıkmıştı biliyormusun?
Normal hızlarda değil, ancak işlemciyi 2.8 den 3.8ghze overclock ettiğinizde nedense performans kaybı oluyordu, ama bilgisayar resetlenmiyordu. İşte bunun nedeni 1. ve 2. Termal kontrol ünitesi idi.
Onun dışında 50 ve 60 civarında Throttle olmuyor.

Eğer gene Inteldei "adamların" ne söylediğini biliyor olsan, ve hatta bir defa işlemciden gelen broşürü okumuş olsaydın orada ki yazıları görebilirdin.
Neyse olayı uzatmanın bir anlamı yok, ancak görmediğin ve yaşamadığın şeyleri birde bilgi eskikliği ile harmanlayıp iyi bir karışım yapmışsın.

Kolay Gelsin

Ramonnox
21-10-2005, 12:00   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

Arkadaşlar sistemi topladım biraz bazı parçalrdan fedakarlık yapmam gerekti ama problem değil bir kaç ay sonra onlarıda tamamlarım
sistemimde Gigabyte GA 955 x royal yerine ASUS P5LD2 deluxe anakart aldım 50$ daha hesaplı gerçi 945 chipset ama olsun kutu içeriği zengin ve sogutma gerçekte bi harika chip hiç ısınmıyor dersem yalan olmaz. Ekran kartı Leadtek winfast 6600 gt extreme yerine yine leadtek ve 6600 GT SLI (anakart 2 ekran kartı desteği veriyor ama ben şimdilik 1 tane aldım) 28$ daha hesaplı, işlemci P4 630 3.0GHZ 2 Mb L2 cache(830 ya da 840 dual core ile update etmeyi düşünüyorum tabi fiyatları biraz daha düşünce) ram kingston pc 4200 2x 512 mb 533 mhz Hard disk ki burda  hata yaptım amacım aslında samsung SP 2004c almaktı 108$+kdv biraz maddi sıkıntım oldu o nedenle zaten anakartı ekran kartını ve harddiski istediğimin haricinde almak durumundan kaldım ama harddikten fedakarlık yapmamalıydım Samsun HD120IJ aldım sata 3 gb/sn desteğ var ama NCQ yok 84$+kdv ye aldım 24 $ daha hesaplı ama kasmalıydım diye düşünüyorum.(almış olduğum harddisk anakartta mevcut olan sata on go desteğini karşılıyor ileide SP2004c ncq destekli hard disk aldığımda elimdekini external olarak kullanabilebilirim düşüncesi bunda etkili oldu.) kasa ASUS TA 20 siyah kasa ki eski kasamda aynıydı içindeki power supplyi 550 watt 55 GA ASUS atlas serisi ile değiştirdim. SİSTEM BU şimdi gelelim sıcaklık problemine kilitleme olayına dün bir test yaptım 3.5 gb görüntü render yaparken   aynı anda ağdan 8 gb görüntü aktarımı yapılıyordu yine aynı anda audio cd çekimi yapıyordum internet açıktı ve anakartı verdiği programın update ini yapıyordum vinamp da müzik çalıyordu. Ne bir sıcaklık problemi ne bir kilitlenme oldu. 2.7 gb avi yi vcd ye render yapmak 14 dk  sürdü aynı anda aynı görüntüyü yazmaya başladıgımız diğer bilgisayar 2.6Ghz ht  işlemci 1024 mb ram 250 gb hdd asus anakart (via chipsetli) 14 üncü dakika da henüz %50 deydi bence bu gayet iyi bir sonuç ama birde şu var bilgisayara Allah ne verdiyse yüklemiştim program olarak başlat program sayfasına girdiğinde ilknci sayfasına kadar doluydu photoshop 9 damn soundforce 7 sne kadar akına ne gelirse ben bu sebebten dolayı makinanın biraz kasıldığını düşünürken aslında daha öncede başıma gelen bir virüs muzallat olmuş virusün adını hatırlamıyorum ama bir porgramı çalıştırdığınızda açılabileceğinin de üstünde çalışarak sizi şaşırtıyor ve ardından bir daha asla o programı açamıyorsunuz kaldır yeniden yükle falan hikaye açılmıyor(adı neyse artık ) işte bunu farkettim ve geri pilanda virüse rağmen bence iyi netice aldığımı kanaatindeyim. Forumda desteğini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkürler sistemle, virüsle renderla veya aklınıza gelbilecek tüm düşüncelerinizi bekliyorum tekrar ilginiz için saolun arkadaşlar.