Yeni telefon alana parmak izi şartı

CHIP Online
12-02-2009, 16:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Yeni bir telefon alırken kimlik bilgileriniz yeterli olabilir. Ama çok daha fazlasını isteyen de var

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Yeni ... zi-sarti_10904.html

Meksika hükümeti, çok yakın bir zamanda hayata geçirmeyi düşündüğü bir projesini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre ülke çapında cep telefonu edinmek isteyen herkes, yeni yasanın çıkmasıyla birlikte bundan böyle parmak izini de vermek zorunda kalacak.

Reuters'de yayınlanan bir rapora göre, önümüzdeki Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni bir yasa ile cep telefonu kullanıcılarının artık parmak izleri de kayıt altına alınacak. Meksika hükümetinin bu yönde bir yasa çıkarmasının en büyük nedeni ise ülke sınırları içinde çocuk kaçırma olaylarının doruk noktasına ulaşması ve uyuşturucu tacirlerinin hapishanedeki hücrelerinde dahi cep telefonlarını kullanarak kurbanlarını tehdit eder hale gelmesi.

Yeni cep telefonu satın alan kullanıcıların parmak izlerinin kayıt altına alınmasının dışında, yeni yasayla birlikte cep telefonu operatörleri de abonelerinin son 12 ayda gerçekleştirdiği tüm aramaları ve metin mesajlarını veritabanında saklama yetkisine sahip olacak.


Tüm konu: Yeni telefon alana parmak izi şartı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Meksika hükümetinin bu yönde çıkaracağı bir yasa sizce kullanıcıların özel hayatına müdahele anlamına da gelebilir mi?