yepyeni ati x1550 kitleniyor. yardımcı olurmusun

monster_ksk
20-05-2008, 22:20   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

2 ay önce topladıgım pc de şu zamana kadar hıç sorun yasamadım. bütün oyunları(gta sananders, splıntrcell hücre, nfs carbon vb. )  very high ve 1440/900 çöznürlükte oyanamama rağmen tık demeyen makina dünden beri calişmiyor. öncelikle sistemim:

asus p5vd2-vm anakart
ati radeon x1550 512mb ekran kartı
1 gb markasını hatrlamadıgım ram
samsung 250 hd
LG dvd combo
intel e2180 2.00gh  dual işlemci
SWİTCHİNG PSU 360 WATT
samsung 19 inç geniş ekran lcd monitor

Şu anda pc yi anakartın üzerinden calıstırıyorum. çünkü ati ekran kartı sürekli mavi ekran cıkartıp pc yi kitliyor ve reset atmak zorunda kalıyorum.kartın diriverlerinin son sürümünü zaten kullanıyordum aldıgımdan beri hiç bi sorun yoktu genede kaldırıp bı daha kurdum ama sorun cözülmedi bide cd sindeki eski driveri yukledim ama gene sonuç yok. zaten catalisty control center  açılmıyor bile hata veriyor.

ekran kartını ve ram i cıkarıp takmakta işe yaramadı. kart sırf oyunlarda degıl masaüstünde ve msn de falan da kitliyor makınayı.
pc nin ısı degerkeri masaustundeyken şöyle;
anakart: 40 C
cpu:  30 c
cekirdek1: 31 c
cekirdek2: 32 c
harddisk: 33 c
ekran kartını kulanamadıgım için ölçemedim süreklü mavi ekran çıkıp  sürücü veya aygıt sonsuz dögüye girdi yazıyor.

NOT:  son 1 haftadır yani bozulmadan önce ekran kartının kendi fanından zırıltılar geliyodu ama 10 dk sonra kesiliyodu.  ısınma sorunu olabılırmı? ama makinayı actıktan 2 dk sonra oyuna gırsen bıle kıtlenıyor 2 dk içinde o kadar ısınacagını sanmıyorum.
bi sorun bu kadar detaylı anlatılamzdı heralde.
diger siteleri inceledigim zaman aynı sorunu yasayan bi cok kişi gördüm. ama hiç biri bi sonuca ulaşamamış.  insşallah sizin yardımınızla ben üstesinden gelecem arkadaslar şimdiden tesekkurler

Blackinred
21-05-2008, 00:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

bu linkten Driver Cleaner Professional doyasını indir : http://downloads.guru3d.com/download.php?det=745

daha sonra programı kur ve şu adımları izle:

1. internet bağlantını kapat
2. program ekle kaldırdan ati sürücüsünü kaldır
3. bilgisayarı güvenli modda yeniden başlat
4. eğer windows sürücüyü otomatik algılarsa ve yüklemeye çalışırsa bunu iptal et ve Driver Cleaner ı aç.
5. Antivirüs programını devre dışı bırak.
6. Driver Cleaner dan cab cleaner ı çalıştır
7. drive cleaner ı çalıştır, programı kapat
8. Ve sonrada CCleaner programını açıp hem cleaner ı hem de registry i çalıştırıp temizle her şeyi.
9. Bilgisayarını yeniden başlat
10. Ve son olarak ati nin son güncel sürümünü yükle.

Umarım işe yarar....

monster_ksk
21-05-2008, 00:58   |  #3  
OP Üye
82 mesaj

blackinred saol yardım için deniyorum sonucu bildiririm

monster_ksk
21-05-2008, 16:50   |  #4  
OP Üye
82 mesaj

olumsuz işe yaramıyor.  kart bi türlü calışmıyor driverini yükleyemeden yine kitleniyo görüntüyü alıyorum ama 20 sanıye sonra kitleniyo ekran.    ama pc donmuyo sadece görüntü donuyor .  fiziksei bi sorun olabılırmı?

Blackinred
21-05-2008, 17:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

o zaman sorun şunlardan biri olabilir;
-güç ayarlarında sorun vardır (everest programıyla bunu bir kontrol et)
-kartın takılığı olduğu slot kirlenmiştir
-anakartın güncellenmesi

Olmadı ise sen en iyisi kasayı bir aç, içine-dışına bir gözat ve temizle ve özellikle de ekran kartının kablolarında bir geveşeme ya da benzeri bir durum var mı gözat.
Bu dediğin gibi donanımsal bir soruna benziyor.

Reborn91
22-05-2008, 14:05   |  #6  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

en yakın arkdaasına git... deki : HACIII YAW SENİN EKRAN KARTINI 2 DKK ŞEY EDEBLİRMİYİMMLOPSPS  de :) kendi makinene tak gene aynı hatayı veriyormu ?

DallasPage
24-05-2008, 20:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
262 mesaj

o kart bendede var oc yaptığım zamanlarda dediğin hatalar gibisinden hatalarla karşılaşıyordum ... ya çok ısındığından yada güç yetmediğinden çakıp kalıyordu kafasına göre takılıyordu işte  sonra oc yi falan bıraktım kaldırdım sorunsuz çalışıyor  çok memnunum  8.4 Driverinida kur  düzelir umarım yada bi format atıver

ardaba
27-05-2008, 19:31   |  #8  
Yeni Üye
20 mesaj

Selamlar...

Benim Ati X1650 pro AGP ekran kartım var...2 ay sorunsuz çalıştı ama şimdi bilgisayar açıldığında görüntüyü kesiyor...Ama sistem çalışıyor...Yani senin sorunun aynısı...

Senin Anakartının AGP mi PCIE mi bilmiyorum ama şahsen ben AGP 8x hızını catalsyt control centre den 4x e çektim ve bir sorun yaşamadım ama oyunlarda bayğı bir fark gözlemleniyor...

monster_ksk
27-05-2008, 22:23   |  #9  
OP Üye
82 mesaj

ardaba aynı sorun bendede vardı pc açılışında 20-30 saniyelik  kesintilerden sonra görüntü geliyodu sistem calisiyodu ama o sırada.
sonrasında oyunlarda yapmaya başladı ve en sonunda tamamen gitti.
anakartın kutusunda pci-ex16 yazıyor.
beni biiraz aydınlatabılırsen sevınırım. C.C.C.  ayarlarını biliyorum
ne yapmam gerektigini söylersen belkı işe yarayabılır.
şimdiden  teskkrler

zeck1234
27-05-2008, 22:47   |  #10  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

bende almayı düşünüyordum karttan vazmı geçsem ne? :S

ardaba
28-05-2008, 00:24   |  #11  
Yeni Üye
20 mesaj

yanlış anlamayın x1650pro süper bir kart ..Kartta bir sorun yok...

nco :   bak  pcIE ların hızları düşme ihtimali yok diye biliyorum...Benim 8x agp yi 4x yapma şansım vardı ama senin yok..büyük ihtimalle ankarttan gelen bir problemdir...birde power supply dene...başka çaren yok..

bychosen
29-05-2008, 02:46   |  #12  
Yeni Üye
24 mesaj

ARKADAŞLAR KESİNLİKLE SORUN FANLARDA SOGUTMA YETERSİZ KALIYOR YADA TAMAMEN İPTAL OLDU EKRAN KARTI FANI OYUZDEN KITLENIYOR!!  KASAYI ACIN W ÖYLE CALISITIRIN BAKIN BKALAIM EKRAN KARTINI NFAN CALISIYORMU

monster_ksk
01-06-2008, 16:08   |  #13  
OP Üye
82 mesaj

evet fan calısıyor ılk acılısta 10 dk kadar fandan ekran kartının fanından ses geliyor zırıltılar var ama sonra kesılıyor sesler ama karttan hiç görüntü alamıyorum.  ama sistem cslisiyor windowsun acılıs müzigi falan cıkıyor.  pc nin ısı degerleri normal ekran kartı dışında çünkü onun kini öiçmeye vaktim olmuyor hemen kitlenıyor.

monster_ksk
01-06-2008, 16:12   |  #14  
OP Üye
82 mesaj

bi türlü çözemedim sorunu anakarttan olabilirmi?   ama 3 aydır hiç bi sorun cıkarmadan çalışan ekran kartı oyun sırasında kitlendi kaldı ve bi daha hiç açılmadı.  ana kartta sorun olsaydı şu anda pc yi kullanamzdım heralde çünkü şu anda pc yi anakart üzerinden görüntü alıyorum ve hiç bi sorun yok. ekran kartında fiziksel bi problem olabılırmı?

monster_ksk
01-06-2008, 16:17   |  #15  
OP Üye
82 mesaj

bide bi sorum var ben oyun oynarken catalısty c.c ayarlarının tümmünü sonuna kadar yükseltip ve oyun ayarlarınıda hepsini very high yqparak 1440/1024  çözünürlükte oynuyordum yani bütün grafikler tavana vurmuş şekilde kullanıyordum makinayı ama birtek takılma yavaşlama bile yoktu.  bazen 5-6 saat aralıksız oyunlarda calişiyordu makina. acaba bu yüzden ekran kartı arıza yapmış olabılırmı?