Yerel alan adı uzantıları kimin?

CHIP Online
03-08-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

".tr" gibi alan adı uzantılarının sahibi kim? İlginç bir istek, bu sorunun cevabını ortaya koyuyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/yer ... ri-kimin_48687.html

Resimlerle: İnternetin en pahalı alan adları!

ICANN'in açıklamasına göre, ülkelerin "internet alan adları" ülkelere veya bir başkasına ait değil.


İran, Suriye ve Kuzey Kore'yi terörizm aktivitelerinin destekçisi olarak dava eden bir grup, ceza olarak ülkelerin ccTLD'lerinin (İnternet Ülke Alan Kodu, country-code Top Level Domain) ellerinden alınmasını istedi. İnternet üzerinde genel bir kontrol görevi bulunan "The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers" (ICANN) ise, bu işlemin mümkün olmadığını, çünkü ccTLD'lerin herhangi bir kuruma ait olmadığını söyledi.


Davacıların ICANN'e isteklerini sunmasının ardından organizasyon, davacıların isteklerini anladıklarını söylediler ancak isteğe karşı gelen bir karara vardılar. ccTLD'nin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekir ise, bu kodların internet sitelerinin adreslerinin sonunda yer alan, Türkiye için ".tr", Birleşik Krallık için ".uk" gibi kodlar olduğunu söylemek gerekir. Davacıların istedikleri kodlar ise, İran için ".ir" ile Suriye için ".sy" ve bunların Arapça denkleri ile Kuzey Kore için ".kp" idi.


ICANN'in söylediğine göre, bu kodlar, internet üzerindeki hizmetler için birer "posta kodu" gibi çalışıyorlar. Eğer ICANN bu duruma el atıp domain kodlarını kendi başına vermeye kalksaydı, bu işlemin sonucu olarak kişiler, işyerleri ve hayır kurumları dahil olmak üzere bu kodları kullanan herkes bu durumdan etkilenecek ve rahatsız olacaktı. Organizasyonun söylediğine göre, böyle bir hamlenin güçlerinin dışında olmasının yanı sıra, ccTLD'lerin zorla tekrar atamasının yapılması, bu kodları kullanan yüzbinlerce internet sitesini madur edecek ve hatta internetin parçalanmasına bile sebebiyet verebilecekti.


Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...


Tüm Konu: Yerel alan adı uzantıları kimin?

Resimlerle: İnternetin en pahalı alan adları!

Kaynak: www.chip.com.tr