yine aynı sorun donma

mami482
25-09-2009, 18:03   |  #1  
mami482 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

slmlar
pc anlık donmalar yapmaya başladı sadece oyunlarda degil normal bi klasörü açarkende masaüstünde v.s
core2quard 3ghz işlemci 4 gb ram 1 gb zotac gts250 ekran kartı
sistem vista ultimate 32 bit kurulu daha önce xp kullanıyorudum yine aynı sorun neden olabilir acaba ???

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 18:05   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

açılışı yavaşsa , açılışta ki çoğu programları kaldırın..masaüstünüz,temiz bir masüstü olsun..çok simge olmasın..çoğu gereksiz programıdakaldırırsanız  hızlı açılır..

eğer sisteminizde bir yavaşlık varsa

1,casus  yazılımlar ve virüsler
https://www.chip.com.tr/blog/pire ... EMiZLENiR_1361.html
2,işlemcinin çok ısınması
son nesil işlemcilerin hızı oldukça iyi oldukları için ,  ısınma yapabiliyor..
yeni nesil anakartlar sayesinde Bios un aracılığıyla  işlemcinizin ısısına bakabiliyorsunuz..
busorunabir nebze de olsa fanlarınızı temizleyerekkatkısağlayabilirsiniz..fanları temizlemek hem bilgisayarınızınsessizçalışmasına hemde işlemcinize faydası olacaktır..
ısı kontrolünü sağlayan programlar : cpu monitor software

3, hafıza (ram ) sorunları

4,sabit disk sorunları

5,bios ayarları ve windows hizmetleri
yavaşlamasorununbios ayarları olması belki yanlış ama bios ayarlarınızıdüzenleyereksisteminziin performansının artmasınısağlayabilirsiniz..bunun içinanakartınızın özelliklerini okumak sonrada üst seviyelerini öğrendiktensonra bunu bios da yapaiblirsiniz..herbios farklı olduğu için malesefşunu şöle yaparsanız sorun düzelirdiyemeyeceğim..

bilgisayar çok hizmetler vardır..çoğu nu da kullanmayız :)
bilgisayarıma sağ tıklayıp , yönet hizmetler e tıkladığımız da buradan istediğiniz ayarı yapabilirsiniz..

6,sizden habersiz çalışan uygulamalar

7, kaçak işlemler
görev yöneticinden sonlandırabilirsiniz..

8, disk birleştiriciyi en son ne zaman çalıştırdınız ?
diskbirleştirici,sisteminizedosya eklendikçe, silindikçe , yerdeğiştirdiğinizde  , sabit diskinizdeboşlukları oluşur.yanikalıntıları..siz bu dosyalarıbulurken ,çalıştırırken  , sisteminiz budosyaları farklı yerden bulupvegetircektir..bölece de sisteminizyavaşlayacaktır..

diskbirleştiriciyiçalıştırmak için,  çalıştıracağınız sürücüye(C,D )sağtıklayın ,özellikler ,  araçlar, disk birleştir e tıklayın ve işlemibaşlatın..

bunundışındaC sürücüsünde özel dosyalarınızı ,kişisel dosyalarınızıtutmayın..varsaD , E , sürücüsüne taşıyın..bununfaydalı yanı davar..sisteminizçöktüğünde C sürücüsünü silip , tekraryüklersiniz..busaye de de özel,kişisel dosyalarınızı bir şey olmaz !...

mami482
25-09-2009, 18:09   |  #3  
mami482 avatarı
OP Yeni Üye
44 mesaj

donma anında hdd led lambası sönmeler yapmıyo hdd de bi okuma hatası v.s problemler olabilirmi ?

Mustafa@PC
25-09-2009, 18:11   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Led yansaydı bunu düşünebilirdiniz. Memtest ile ramlerinizi test etmelisiniz sorun yüksek ihtimal onlarda...

mami482
25-09-2009, 18:20   |  #5  
mami482 avatarı
OP Yeni Üye
44 mesaj

sadece donma anında hdd led i sabit yanıyo donma geçtiginde normal işlemci ve ram kullanıları normal donma anında

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 18:23   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

siz dediğim yöntemleri uygulayın..virüsden dolayı da yapabilir ....

PC.Kopat
27-09-2009, 00:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
750 mesaj

Bende de benzer sorun var. Arkadaşlar benim Acer Aspire 6920 model laptopum var işletim sistemim Vista Ultimate x32 ve bazen ben oyun oynarken, internetteyken falan biranda laptop takılıyor ekran görünüyor fare imgeçini oynatabiliyorum ama hiçbir işlem yapamıyorum ve hard disk ışığı devamlı yanmaya başlıyor reset atınca ancak kurtulabiliyorum bundan nedendir bulamadımdriverlerdan tek ekran kartının bir güncellemesi uyumlu değildi sp1 ile onu kurmadım ve sorunun o olduğunu da düşünmüyorum yardım edin lütfensorun nedir???

Son Düzenleme: PC.Kopat ~ 27 Eylül 2009 00:42
OSMAN BAĞÇEVAN
27-09-2009, 04:36   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

ekran kartının sürücüsünü neden yüklemediniz ?
en hızlı işletim sistemi windows 7...hız istiyorsanız windows 7 yi neden kurmuyorsunuz ?

Mustafa@PC
27-09-2009, 14:13   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/mavi-ekran-reset-donma_t103367.html

İnceleyin.<

PC.Kopat
27-09-2009, 18:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
750 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
ekran kartının sürücüsünü neden yüklemediniz ?
en hızlı işletim sistemi windows 7...hız istiyorsanız windows 7 yi neden kurmuyorsunuz ?
1)si ekran kartı yüklü tabii ki full hd ekranda 1024x768 mi takılayım... Sadece bir yükseltme çalışmadı sp1 uyumu yoktu...
2)si o kadar oyunu programı driverı yükleyene kadar canım çıktı hiç uğraşamam zaten böyle iyiyim takılmadır tek sorunum zaten hızlı ve hiç uğraşamam şu an dvd'yi indirmekle falan

OSMAN BAĞÇEVAN
28-09-2009, 07:59   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj

dvd ye yazdırmak zorunda değilsiniz..laptop hakkında yeterince bilgiye sahip değilim..yanlız yeni nesil laptoplar da ki işlemcilerden kaynaklı bir durum olabilir..işlemciniz düşükse bu donmalar normaldir..