YouTube'un yeni denemeleri!

CHIP Online
13-11-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

YouTube para kazanma konusuna iyice kafayı taktı: İşte dev sitenin bulduğu son yöntem...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/youtube-un-yeni-denemeleri_16382.html

Resimlerle: YouTube işte burada çalışıyor...

Her ne kadar son derece popüler olsa da, işletme maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle YouTube en karlı oluşumlardan biri değil. Reklam konusunda yenilik peşinde olan YouTube'un son denemesi izlenecek video'lardan önce gösterilecek olan reklamlar. Fakat YouTube şu anda bu reklamların izleyiciler tarafından kolaylıkla geçilebilmesinin sonuçlarına odaklanmış durumda.

Aslında bu tarz reklamlar YouTube için çok yeni değil. 2007 yılında da benzer denemeler olmuş fakat o dönem, kullanıcıların reklamı geçip, istedikleri video'yu hızlı bir şekilde izleme şansları olmaması nedeniyle kullanıcıların %90'ı reklam seyretmeye mahkum olmaktansa videodan vazgeçip siteyi terk etmişti.

YouTube bu kez tek bir tuşla geçilebilecek reklamları, site üzerindeki bazı videolarda denmeye başladı. Yapılan araştırmalar 15 saniyeden kısa ve kaliteli hazırlanmış reklamların izleyicilerin sadece %15'lik bölümünü rahatsız ettiğinin tespit edilmesi şu an için YouTube adına sevindirici bir haber. Reklam verenlerin de sadece sonuna kadar izlenen reklamlar için ödeme yapacakları düşünülürse bu model herkes için uygun görünüyor. Ama bu yöntemin YouTube'un karlılığını ne kadar arttırabileceği ancak model uzun süre uygulandıktan sonra netleşebilecek.


Tüm konu: YouTube'un yeni denemeleri!

İzleyin: İşte o video...

Resimlerle: YouTube işte burada çalışıyor...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu yöntem izleyicileri YouTube'dan soğutur mu?

Ahmet Ertuğrul
13-11-2009, 21:03   |  #2  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Eskiden metacafe'de vardı bu sistem. Hala var mı bilmiyorum. Reklamlar atlatılamıyordu çünkü reklam videoyla birleşik değildi. 10 saniyelik bir reklam önce çıkıyor ve video çubuğu sonuna kadar gidiyordu yani çubuğu hareket ettirerek reklam geçilemiyordu. Reklamdan sonra sıfır gecikmeyle video başlıyordu, youtube'dan önce metacafe'ye bolca girmiş biri olarak beni pek rahatsız etmemişti.